Skocz do zawartości

Pete

Zarejestrowani
  • Postów

    789
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Pete

  1. Panowie, szukam opon i felg zimowych do swojej buni 530D 2008 w mpakiecie. Mam mozliwosc zakupu opon 235-60-16 MICHELIN PILOT ALPIN XSE RADIAL. Czy takie opony beda pasowac do auta jesli chce zalozyc 16" stalowe felgi? Czy musze na cos zwracac uwage przy zakupie felg? Dzieki. Patrzylem na tabele opon w podpietym temacie ale nie znalazlem tam opon 235/60/16.

    Ten rozmiar opony odbiega dosyc sporo od fabrycznej srednicy. Nie kupil bym tego. 215/60/16 albo 225/55/16 byloby lepsze, szczegolnie na zime.

     

    Co do felg, to tez nie jestem na 100% pewny ze wejda. To auto ma dosyc duze hamulce i nie wszystkie felgi 16" je obejmą. Trzeba by przymierzyc.

  2. Może przecież to być zwykły marketing.

    I dokladnie tak jest tez w przypadku tego testu. Zostal skonstruowany tak, by konkretny olej pokazal swoja dominacje. Test, ktory zostal przeprowadzony w tym artykule ma sie nijak do warunków, w jakich normalnie pracuje olej w silniku. Po jakims czasie od ukazania sie tego artykulu, StreetCommodores.com samo przyznalo sie do tego, ze z praktycznego punktu widzenia, ten test jest do kitu i zamiescilo stosowne sprostowanie. Co nie znaczy ze RP to zly olej. Ot po prostu, kazdy producent ma w zanadrzu jakis tam test, na ktorym wychodzi najlepiej i uzywa tego jako chwytu marketingowego. Trzeba do tego podchodzic z przymruzeniem oka.

     

    Co do Quaker State, to z uwagi na to ze marka jest od jakiegos czasu wlasnoscia Shell'a (tak jak i Pennzoil), tak wiec co poniektore oleje QS sa napewno dostepne i w Europie w butelkach Shell'a. Albo precyzyjniej, co poniektore oleje Shell'a sa dostepne w USA w butelkach QS. Trzeba by porownac TDS (specyfikacje techniczne) by wydedukowac ktory jest ktory. :) Na przyklad ja obecnie posuwam na Pennzoil Ultra 5w-40, ktory jest tym samym olejem co Shell Helix HX8 5w-40, tylko w innej butelce.

  3. Ok tylko grupa III nigdy nie dorówna grupie IV i V. Obecnie to masa olejów HC posiada specyfikacje LL-04 i nie mówię że są złe ale na pewno te na bazie syntetycznej są lepsze.

    Nowoczesne bazy olejowe grupy III/III+ (HXVI) sa bardzo zblizone parametrami do IV/V. Dlatego miedzy innymi Mobil1 sie na nie czesciowo przerzucil. I jak sie przeklada to ze IV/V "sa lepsze" na zywotnosc silnika, czyli co to daje w praktyce? Czy jest to roznica pomiedzy przebiegiem 2,000,000 km a 2,200,000 km? Bo jesli tak, to nie ma to dla mnie zadnego znaczenia. Nadal twierdze, ze o ile bedziemy przestrzegac zalecanych okresow wymiany oleju i stosowac olej spelniajacy norme LL01/LL04, to żywotnoscią silnika nie mamy sie co przejmowac. Auto wczesniej padnie z uwagi na inne problemy.

  4. To, że dany olej spełnia pewną specyfikację nic nie znaczy.

    Wedlug mnie znaczy to bardzo duzo. Normy typu LL01/LL04 czy MB 229.5/229.51 są bardzo wyśrubowane. Nie łatwo jest je spełnić.

     

    Oleje z wyższej i najwyższej półki normy wyznaczone przez dane specyfikacje znacznie przekraczają, dlatego są nazywane dobrymi olejami.

    A skąd dokładnie wiesz ze dane oleje znacznie przewyższają jakąś specyfikacje? Mozesz podac linki do wyników testów?

  5. MaxLife 5W40 to hydrokrak (gorszy) a SynPower 5W30 full syntetyk (lepszy). http://www.valvoline.pl/s,11,dobierz_olej_valvoline.html

    Nie chce Cie rozczarowac, ale SynPower to tez w wiekszosci olej grupy III (hydrocracked), z jakas tam domieszka grupy IV (PAO). Patrz odpowiedz na pytanie 20 w tym FAQ:

    http://www.valvoline.com/faqs/motor-oil/full-synthetic-motor-oil/37

     

    Co nie zmienia faktu, ze to nadal dobry olej. Zamiast koncentrowac sie na bazach olejowych, powinnismy raczej brac pod uwage specyfikacje jakie dany olej spelnia. Co za roznica jaka to baza jesli olej wykonuje swoja robote?

  6. Zasiałem trochę złej informacji. Otóż wszystko mi się pochrzaniło. Okazuje się, że oryginalnie zalewany był 0w30. Po zalaniu ponownym 0w30 znów nic nie trzeba dolewać, wszystko jest w normie :cool2:

    0w-30 czy 5w-30 - jeden szczot. Trzeba by bylo byc na Syberii w srodku zimy by zauwazyc roznice. Byle spelnial norme LL01/L04 - to jest najwazniejsze.

  7. a mi sie wydawało że płyn zagrzewa się od silnika, a nie silnik od płynu :wink:

    Z uwagi na to ze plyn jest dużo rzadszy od oleju, to plyn nagrzewa sie szybciej. Jak podepniesz auto do programu diagnostycznego i zarejestrujesz logi obu temperatur, to okaze sie, ze olej potrzebuje z 10 dodatkowych minut zanim osiagnie optymalna temperature. Latem troche krócej, zimą trochę dłużej...

  8. Fajnie było by, Gdyby ktoś ładnie opisał jak właściwy olej w silniku wymienić ( BMW E 46 ).

    1. Wyciągamy bagnet

    2. Wkładamy rurkę

    3. Wysysamy olej ekstraktorem

    4. Wkładamy bagnet z powrotem.

    5. Nalewamy nowego oleju.

    6. Strzelamy piwko.

     

    Jesli chesz wymienic tez filtr, to:

     

    3a. kluczem 36mm odkrecamy plastikowa pokrywe filtra oleju.

    3b. zdejmujemy stary filtr z trzonu pokrywy filtra.

    3c. zakladamy nowe uszczelki (mozna je lekko nasmarowac olejem przed zalozeniem)

    3d. zakladamy nowy filtr na trzon pokrywy filtra.

    3e. dokrecamy pokrywe filtra oleju z siłą 25 Nm.

  9. akurat olej do DPF różni się od tego bez DPF.

    można lać w drugą stronę ale nie powinno się gorszego lać do DPF ponieważ nie ma dodatków uszlachetniających ułatwiających wypalenie sadzy z filtra

    Chyba raczej olej do DPF ma tych dodatkow mniej, by nie zatruwały DPF. Pochodną ilosci dodatkow jest popiół siarczanowy. Zwykły olej (nie do DPF) ma zawartosc popiolu siarczanowego powyzej 1%, natomiast olej do DPF ma go znacznie ponizej 1%. Osiąga sie to kosztem ograniczenia ilosci dodatkow, przez co i liczba TBN olejow do DPF jest znacznie niższa.

  10. Czy czasami nie różni się tylko tym napisem?

    Czasami tak wlasnie jest. Mozna wziac na przyklad Mobil 1 0w-40 New Life i Mobil 1 0w-40 Turbo Diesel: wszystkie parametry w PDS maja identyczne. Niemniej żaden z nich nie powinien byc lany do nowoczesnych silnikow diesla wyposażonych w DPF. Do tych silnikow jest M1 0w-40 ESP.

  11. tak żadnych chyba ,bo ten rotella T5 to był jakiś wynalazek typowo na Ameryki. pseudo syntetyk, a nowy niby najlepszy full syntetyk T6 znów jest 5W40 :D

     

    http://www-static.shell.com/static/can-en/downloads/products_services/lubricants/rotella/rotella_rotella.pdf

    Yup. T6 to całkiem niezła oliwa... cieszy się tu dużym powodzeniem, szczególnie w gronie wlascicieli silnikow diesla i wlascicieli motocykli, bo spelnia tez norme JASO MA, po części dlatego że kosztuje tylko $20/galon (4 litry prawie). Nie jest to co prawda syntetyk z grupy IV/V, niemniej sądząc po wynikach analizy, sprawuje się równie dobrze. Używałem go kiedys w silniku VW 2.0 żony, ale ten silnik to akurat jezdziłby na czymkolwiek.

     

    Sorry za lekkie odejscie od tematu...

  12. Shell wogóle nie ma smarowidła 0W-ileśtam

    W Kanadzie jest Shell Rotella T5 0w-40, promowany jako Heavy Duty Diesel Oil, ale żadnych norm ACEA ani BMW to nie spełnia. W USA go nie widzialem, a czy w Europie jest to nie wiem.

     

    ich topowy 5W40 uniwersalny do diesla bez DPF i benzyny posiadający normy LL01 i A3/B4 nie licząc już znaczka Ferrari na opakowaniu :D

    a najnowszy do DPF i benzyny ślicznie zwany ultra extra nie ma już znaczka Ferrari za to jest 5W30.

    Taa... tutaj u nas to sie zwie Pennzoil Ultra Euro (5w-40 i 5w-30), ale ciężko to gdziekolwiek dostac. Dostalem w prezencie od Shell'a 12 litrow tego 5w-40 wiec na nim obecnie jeżdżę, ale na kolejną wymianę chyba zaleje już coś innego...

  13. SM - najnowsza klasa jakości, weszła w życie w lipcu 2004, do silników benzynowych aut osobowych. Jej zastosowanie odnosi się do wszystkich kolejnych klas API gwarantując zachowanie pełnej ochrony silnika;

    Cool!

     

    Tylko jedna poprawka: teraz najnowsza klasa API to "SN" - weszla w zycie jakos pod koniec 2010 roku albo na poczatku 2011.

     

    Tak czy siak, wymagania API sa w miare niskie. Wymogi ACEA są stosunkowo bardziej rygorystyczne.

     

    Pozdr.

    Pete

  14. W instrukcji jest zaznaczone A3/B3 i A3/B4 a cały ten LL to oznaczenie takie jak MB.

    Tutaj mozna sobie porownac rozne specyfikacje:

     

    http://sas-origin.onstreammedia.com/origin/lubrizol/EOACEA2009/RPTOOL2010Dep/rp/pc/index.html

     

    Najnowsze ACEA A3/B4 (2008) faktycznie nie rozni sie zbytnio od BMW LL-01. LL-01 ma jedynie przewage jesli chodzi o odpornosc na gęstnięcie podczas utleniania (oxidative thickening). Ale jest to stosunkowo ważna sprawa w przypadku wydłużonych terminów wymiany bo mamy wtedy większą pewność, że z oleju nie zrobi się smoła w miare jak z czasem olej się utlenia.

     

    Z drugiej strony, jak juz kiedys gdzies tam wspominałem, jest możliwe, że olej ktory spełnia ACEA A3/B4 mógłby spełnić również norme LL-01, tylko producent nie poddał go odpowiednim testom, bo testy te są czasami w miarę kosztowne, a i nie zdziwiłbym się, gdyby producent oleju musiał też coś zapłacić BMW za zaszczyt chwalenia się ich specyfikacją na naklejce butelki.

  15. Wyczyściłem wszystko do suchego odtłuściłem położyłem leciutko silkonu REINZa i jutro pojadę na testy czy dalej leci.Przecież innej opcji niż wyciek na łączeniu podstawy z blokiem niema.........chyba

    Upewnij sie czy aby przypadkiem spod uszczelki obudowy filtra oleju nie masz wycieku (uszczelka pomiedzy obudowa a blokiem silnika, nie ta pod plastikowa zakretka na gorze). W 530i to bardzo czeste zjawisko. Olej sie stamtad leje, a potem cały dół silnika zafajdany i wyglada jakby z uszczelki miski olejowej to ciekło. Przerabiałem to u siebie. A kilku mechaniorów próbowało mnie namówić, a to na wymiane uszczelki miski, a to na wymiane uszczelki pomiedzy silnikiem a skrzynia... wszystko za grubą kasę oczywiscie.

  16. Dani, chodzi o to, że autor potrzebuje jedynie wymienić przepalony żarnik D2S, a Ty wrzucasz link do jakiegoś zestawu, który pozwala wstawic ksenony tam, gdzie wczesniej siedzialy standardowe żarówki H7, i który obejmuje dodatkowo kabelki, przetwornice, itd.

     

    No chyba, że zapodałeś tego linka po to, by podać namiary na sprzedawce a nie po to, by autor wątku konkretnie kupił sobie ten zestaw, który raczej nie jest mu potrzebny. Jeśli już, to powinien być ten link:

    http://moto.allegro.pl/xenartz-palniki-zarniki-xenon-d2s-66040-85122-i1543086126.html

  17. IBRACHIM
    Ciekawe jest to że kolega poleca ci na allegro zestaw do przerobienia halogenów na xenony.. :| po co??

     

    Gdzie masz tam napisane halogeny,

    Napisane jest:

     

    PROFESJONALNY ZESTAW DO KONWERSJI OŚWIETLENIA HALOGENOWEGO NA ŚWIATŁA KSENONOWE

     

    Zakładam, że autor wątku ma oryginalne ksenony i jedynie potrzebuje nowych żarników D2S.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.