Skocz do zawartości

Sp0k0jny

Zarejestrowani
  • Postów

    25
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Sp0k0jny

  1. W dniu 22.05.2024 o 16:55, Marcin1983 napisał(a):

     

    Witam,

     

    Kilka dni temu zamówiłem x5 40i więc za kilka miesięcy stanę się mam nadzieje szczęśliwym posiadaczem auta z bawarskim rodowodem. Mam jeszcze chwilę na zmianę konfiguracji i mam pewną wątpliwość, mianowicie pakiet x off Road. za 14400 dostajemy zabezpieczenie podwozia, kilka trybów do wyboru jazdy po nieutwardzonych drogach i... sportowy dyferencjał M, który to właśnie mocno mnie zastanawia. Nie będę użytkował auta w terenie ale często wyjeżdżam na narty i zastanawia mnie czy ten dyferencjał istotnie wpłynie na jazdę po zaśnieżonej autostradzie, na zakrętach zaśnieżonych górskich dróg. Innymi słowy czy jest sens dopłacać 14400 aby zyskać sportowy dyferencjał M i tryb jazdy snow? Czy daje to istotna różnicę w trakcji auta na śniegu ale również w optymalnych warunkach? Co mogę zyskać po dokupieniu tej opcji? Będę wdzięczny za Wasze opinie.

     

    Pozdrawiam serdecznie

    Do zwykłej jazdy bez różnicy skoro i tak masz napęd na 4 koła. Do wyjeżdżania z zaspy - kontrola trakcji też to ogarnie i auto wyjedzie tak samo ze szperą jak i bez (nowe xDrive’y nawet bez szpery przechodzą przez wszystkie kombinacje testu rolek. Wystarczy trakcja na jednym kole i włączona kontrola trakcji i auto będzie w stanie ruszyć).
     

    To czuć przede wszystkim jak odpinasz kontrolę i chcesz „zadriftować”. Auto jest wtedy bardzo przewidywalne. Łatwiej je wyczuć i nie bardzo rzadko zdarza się żeby „nie wyszło tak jak chciałeś”. 

    No może jest jeszcze taka różnica że możesz trochę szybciej przyspieszać na śniegu ale pewnie jest marginalna w kontekście codziennego użytkowania.

  2. Nie wiem jak w g20, ale w e60 przy skrzyni ZF6HP po zresetowaniu skrzyni (aka adaptacji) przez kilkaset kilometrów występowała mało płynna zmiana biegów. Skrzynia się wtedy adaptowała i stawała się coraz płynniejsza. Było to odczuwalne. 

    Abstrahując od tego to jeśli szarpanie pojawia się na każdym biegu to obstawiam zły poziom oleju w skrzyni lub właśnie problem z adaptacją (trzeba ją zrobić jeszcze raz)

  3. 13 godzin temu, adiki napisał(a):

    Jak myślisz z czego wynika ta kolosalna różnica w zmęczeniu kierowcy spowodowana aystentami pro? Autonomia to nie jest więc ostrożność zakładam trzeba zachować cały czas bo różne sytuacje na drodze się mogą wydarzyć. Czy w porównaniu do podstawowych asystentów z aktywnym tempomatem jedyna różnica w jeździe autostradowej to jest to że samochód sam skręca i na te chwilę możesz oderwać ręce od kierownicy? Na prostej drodzę przy niewielkiem ruchu to też sobie mogę otworzyć wodę i się napić a przynjamniej system na mnie nie będzie krzyczał 🙂 a jakby przez te chwilę coś niebezpiecznego na drodzę sie wydażyło to chyba i asystenci pro Cię nie wyratują czy sie mylę?

    Jadąc z włączonym asystentem pro możesz zredukować swoją rolę do nadzorowania samochodu. To jest dużo mniej męczące niż sama jazda. Jazda z asystentem pro sprowadza się do podtrzymywania jednym palcem kierownicy i to nie ważne czy jest zakręt czy nie.

    Nieraz już zrobiłem trasę bawiąc się ustawieniami samochodu albo telefonem i praktycznie nie patrząc na drogę. Można napisać maila albo smsa bez nerwów. Dla mnie asystent pro to też był must have.

    Jeśli chodzi o różnice w hardware to wydaje mi się, że kamerka na przedniej szybie też jest inna. A mianowicie jest tam o jedną kamerkę więcej. 

  4. 16 godzin temu, Borsuczek napisał(a):

    Turbosprężarka chłodzona jest dodatkowo płynem. Pompa płynu chłodzącego jest elektryczna.

    Ok, jest chłodzona, ale z tego co rozumiem, to łożysko(?) turbosprężarki cały czas pracuje w oleju który pozwala jej kręcić się bardzo szybko i nie zatrzeć tego łożyska https://www.youtube.com/watch?v=2brt7d1j_n4 - trochę tak jak panewki (nie znam się na tym, poprawcie mnie jak piszę głupoty).

    No i problem w takim wypadku jest taki, że jak turbo się jeszcze kręci szybko, to nie chcemy przerwać mu natrysku oleju. Więc czy oprócz elektrycznej pompy płynu chłodniczego pompa oleju też jest elektryczna?

  5. Hej. Temat wałkowany sporo razy, ale chciałbym tutaj zebrać potwierdzone informacje.

    Mam M340i LCI z miękką hybrydą i jest to na porządku dziennym, że w trybie komfort mogę wcisnąć gaz na 3/4 - auto zredukuje, pociągnie obroty do 6k RPM jak nie lepiej, i jak od razu po tej redukcji się zatrzymam to silnik się wyłącza. Oczywiście w głowie od razu pojawia się pytanie, czy rozpędzone turbo nie kręci się właśnie na sucho bez oleju.

    Więc pytanie: Czy macie jakieś sprawdzone informacje, że miękkie hybrydy w BMW mają zaadresowany problem natychmiastowego wyłączania rozgrzanego silnika? Może ktoś z Was to rozkręcał i widział na własne oczy, albo pisał do BMW i dostał odpowiedź? Czy w B58 jest jakaś elektryczna pompa oleju która dba o turbo podczas takich scenariuszy?

  6. W dniu 6.01.2023 o 23:54, yellow96 napisał(a):

    Witam, chciałem zapytać posiadaczy G20 LCI, czy u Was również występuję dziwny efekt poziomego cienia po załączeniu długich świateł tak jakby pomiędzy linią krótkich, a długich? (pakiet adaptacyjnych reflektorów)

    To jest chyba najbardziej zauważalne, natomiast także mam wrażenie ze pomimo fajnego efektu wycinania poprzedzającego auta + nadjeżdzającego, lampy nierównomiernie oświetlają drogę - efekt zacienienia występuję w kilku miejsach i jakby w różnej intensywności (3 rodzaje strumienia światła), co podczas jazdy po nierównych drogach (dodatkowe skakanie strumienia), a głownie takie mamy wywołuje efekt naprawdę niewystarczającego oświetlenia..

    Też miałem takie wrażenie po odebraniu auta. Potem zauważyłem, że "krótkie" strasznie nisko świecą i w zasadzie to w nocy boję się jechać 40km/h bez długich świateł. Zgłosiłem przy pierwszej wymianie oleju (2kkm), że mi światła za nisko świecą i zrobili korektę i teraz mam wrażenie, że nie ma tej przerwy w snopie światła na "długich". No i na "krótkich" jestem w stanie jechać do 70km/h bez żadnego dyskomfortu.

  7. Odpięcie kontroli trakcji wyłącza wszystkie ingerencje w kierownicę, ale niestety ostrzeganie poprzez wibracje na kierownicy zostaje tak jak było. Jedyny sposób żeby pozbyć się również wibracji to wyłączenie ich dla każdego typu zabezpieczenia.

    Ja sobie porobiłem takie skróty:
    Pierwszy odpowiada za wejście do menu asystentów żeby sprawdzić ich stan i ustawić je dokładnie pod siebie. A drugi to odpięcie ingerencji w kierownicę w "ostrzeganiu przed opuszczeniem pasa ruchu" - czyli w tym który koryguje jazdę powyżej 70km/h.

    Koniec końców najczęściej używam jednak odpięcia kontroli trakcji (a dokładnie trybu "traction"), bo przy szybkiej jeździe nie przeszkadza mi uciekający tył, a do wibrującej kiery przy przekraczaniu linii przyzwyczaiłem się po kilku razach i nawet widzę plusy w tym, że wiem kiedy dokładnie na tą linię najeżdżam.

    Nie wiem jeszcze tylko czy odpięta kontrola trakcji wyłącza również ingerencję przy kolizji czołowej - tego nie sprawdziłem i nie zamierzam sprawdzać ;)

    IMG_3687 Large.jpeg

    IMG_3688 Large.jpeg

  8. No więc dostałem auto i sprawdziłem i są 2 opcje:

    1. Odłączenie kontroli trakcji wyłącza wszystkie systemy asystujące (najszybszy sposób)
    2. Można ustawić sobie skrót i wtedy albo przesuwamy iDrive do góry i zjeżdżają nasze skróty, albo robimy swipe po ekranie (z góry na dół). I wtedy możemy ustawić sobie albo skrót do wszystkich systemów bezpieczeństwa, albo np sam checkbox ingerencji w kierownicę. Dodam zdjęcie jak nie zapomnę ;)
    • Dziękuję 1
  9. 5 hours ago, alpin said:

    Mam pytano o działanie Asystenta Zmiany Pasa. Przejechałem tym autem 500 km i ani razu nie zapaliły mi się trójkąciki w lusterkach, chociaż były sytuacje w których powinny mnie ostrzegać, przynajmniej tak mam w innym aucie(Mercedesie) tam już podczas włączania zapłonu zapalają się w ramach testu systemu. 

    Czy mam coś nie odhaczone w systemie ? 

    Asystent.jpg

    Ja zauważyłem, że u mnie zazwyczaj się nie włącza ten trójkącik jak jadę szybciej niż samochód który mijam. Jak jadę wolniej to się włącza.

     

    Jeśli Ci to nie działa to zgłoś do serwisu. 

  10. Zobaczysz że i tak masz szybę rozmazaną, schlapaną i ciężko doczyścić do sucha. Niektóre nowe modele już mają normalne spryskiwacze bo nawet BMW wie że nie działa to poprawnie. Takie spryskiwacze Renault miało już 20 lat temu.

    Te spryskiwacze to faktycznie kupa, wiekszosc plynu jest zrzucana za auto zanim plyn w ogole zdąży dotknąc szyby. Kolejny minus to same wycieraczki, ktore zostawiają 5cm brudnej szyby przy lewym słupku, w skutek czego mam caly czas brudny pasek w polu widzenia. W vagach np wycieraczka jedzie az do konca szyby, a nie zostawia brudnego paska.

    Kurczę, BMW powinno dodać taką opcję:

    - Można by to zrobić samym softem. Może trzeba im wysłać ten filmik mailem :norty:
  11. Wady głównie brak możliwości namoczenia szyby np tak jak teraz robale spryskujemy i czekamy aż namiękną i pięknie schodzą. W g20 tak się nie da od razu są rozmazywane i nic nie widać. Jak zostawimy auto na mrozie i mamy zamarzniętą szybę też nie można spryskać i poczekać aż odmarźnie. Trzeci problem to płyn psikany bezpośrednio na wycieraczkę powoduje że cały czas jest rozchlapywany i ciężko doczyścić szybę tak żeby nic nie zostało. Dla mnie idiotyczne rozwiązanie.

     

    Szczerze mówiąc to nigdy jeszcze nie użyłem spryskiwaczy w taki sposób żeby najpierw spryskać, potem poczekać i dopiero potem włączyć wycieraczki. W swoim samochodzie (e60) nie wiem jak to zrobić, ale też nigdy się nie spotkałem żeby ktoś inny coś takiego robił.


    O tyle dobrze dla mnie, że oprócz tego rozchlapywania raczej nie poczuję żebym coś tracił. A to co mi się podoba w tych nowych spryskach - to że nie tracę widoczności ani na chwilę.

    • Lubię to 1
  12. Podpinam się. Przeoczyłem tę opcję przy zamówieniu. Czy ktoś wie czy pakiet M-technology robi dużą różnicę w chłodzeniu oleju? W jaki sposób jest to odczuwalne? Jak mocno trzeba deptać gaz w chorwackich górach przy 40 stopniach w cieniu żeby zobaczyć różnicę? :mrgreen:
  13. A nie macie żadnych obaw co do dostępu komfortowego jeśli chodzi o kradzież na walizkę? Słyszałem, że niby kluczyk po minucie bez ruchu się dezaktywuje, ale słyszałem historię o kradzieży spod sklepu i mam jakieś takie wewnętrzne wątpliwości co do uzytecznosci tego systemu.

    Czytałem ostatnio, że w nowych samochodach jest jeszcze inne zabezpieczenie. Mianowicie samochód mierzy czas w jakim przebiega wymiana sygnałów między kluczykiem a autem. I jeśli jest zbyt duże opóźnienie to znaczy, że ktoś przedłuża sygnał i auto się nie otworzy. Niestety nie mam informacji czy coś takiego jest również w G20, w artykule który czytałem pisali tylko, że jest w BMW iX.


    Natomiast mam takie pytanie:

    Czy jak mam dostęp komfortowy to mogę uruchomić silnik bez kluczyka? Zamówiłem auto z dostępem komfortowym, ale bez ładowania indukcyjnego (jeszcze czekam na odbiór)

  14. Też mam kilka pytań

    1. Po jakim przebiegu zrobić pierwszą wymianę? Wg instrukcji dotarcie powinno trwać 2kkm.

    2. Co dalej po 2kkm? Od razu po przekroczeniu tej liczby zaczynacie upalać i startować z procedury startu, czy może jest jeszcze jakiś okres przejściowy w którym nie wciskamy pedału gazu do końca?

  15. Hej.

    W przedliftach był przycisk "intelligent safety" i można go było przytrzymać przez kilka sekund żeby odłączyć trzymanie linii etc.

    Czy w LCI (idrive 8) jest jakaś możliwość żeby wygodnie i szybko odłączyć te systemy? Powiedzmy, że wjeżdżamy na jakąś zapomnianą pozamiejską drogę i chcemy ściąć kilka zakrętów - jak wygląda taka sytuacja w polifcie?

    A może da się ustawić to tak, że np w trybie sport+ safety jest wyłączone? Albo po odpięciu kontroli trakcji?


     

    P90332847-the-all-new-bmw-3-series-sedan-bmw-operating-system-7-0-and-bmw-intelligent-personal-assistant-12-20-2249px.jpg

  16. Dobrze sprawdzasz, 5-10 minut po zgaszeniu rozgrzanego silnika. Wyjmij bagnet, wytrzyj, włóż i wyjmij, wtedy będzie prawidłowy odczyt.

     

    Czyli po 5 - 10 minutach sprawdzam ile jest oleju i dolewam tak żeby było pod max? To jest prawidłowa procedura? Nie będzie wtedy na zimnym silniku pokazywał za dużo?

  17. A wymieniałeś już olej od zakupu?


    Jak nie to bierz się za to. U mnie też dziwne wskazania były, praktycznie zawsze pokazywało full, nie kminiłem o co chodzi, czy z odmą problem, czy bagnet zatkany do momentu wymiany oleju, gdzie z 8 litrów zleciało.

    Handlarzyna pewnie naczytał się jak to M54 żrą olej więc chyba wlał pod korek :D

    Wymieniłem już :).


     

    Co to znaczy czuła? Może chodzi o to, że masz niskoprofilowe opony i ciśnienie powietrza bardzo wysokie. BMW zaleca ciśnienie 2,6-2,8, a nawet przy obciążeniu powyżej 3, co właśnie takie odczucia może powodować.

    Chyba że chodzi Ci o to, że myszkuje po drodze i cały czas trzeba korygować tor jazdy. Wtedy po prostu oznacza to, że masz zawieszenie kompletnie zużyte i nadaje się tylko do wymiany (nawet jeśli nie stuka, bo w BMW jak stuka to znaczy, że zaraz się rozpadnie).

    Sory, mój błąd - czuła jeśli chodzi o odczyt poziomu oleju. Najmniejsza nierówność potrafi zaburzyć odczyt nawet o 50%. Ogólnie furka sprawdzona, już chwilę stała na warsztacie i wszystko wiadomo co jest do zrobienia. Zawias jest do drobnych poprawek, ale spokojnie jeszcze można jeździć :). Ale dzięki za ostrzeżenie.

  18. Cześć :).

    Przeszukałem już połowę Internetu, dzięki czemu już nie mam zielonego pojęcia jak powinna wyglądać sztuka sprawdzania oleju w e39.

    Z tego co wyczytałem, to wg instrukcji olej powinno się sprawdzać na gorącym silniku 5 min po wyłączeniu. Ale ile powinno go wtedy być?? Ja przy takiej procedurze mam poziom mniej więcej w połowie miarki (może trochę mniej). Po 15 minutach natomiast mam full. Na zminym też mniej więcej full (zazwyczaj kilka mm mniej).


    Jaka jest więc prawidłowa forma i ile oleju powinno wtedy się znajdować na bagnecie? Silnik to M52B28TU

    Pozdrawiam ;)


    Przy okzaji dodam, że moja e39 wydaje się wyjątkowo czuła na jakiekolwiek nierówności terenu, nawet te najmniejsze.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.