Skocz do zawartości

ile można rocznie zarejestrować na siebie samochodów


Rekomendowane odpowiedzi

rejestrować na siebie to raczej możesz tylko nie możesz sprzedać więcej niż 3 auta które były zarejestrowane na Ciebie bo zostaniesz odebrany jako handlarz samochodami

(tak mi się wydaje )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to kiepsko - bo tak

mam zarejestrowany na siebie samochód którym jeżdzi ojciec

miałem drugi zarejestrowany na siebie samochód którt sprzedałem dwa miesiące temu

teraz mam trzeci gdzie jego kupno uważam za pomyłkę i chcę zamienić

no i ojciec też chce swój sprzedać czyli wyjdzie że w roku byłem właścicielem czterech samochodów

czy w takiej sytuacji skarbówka może się do mnie dobrać i jak tak to co mi grozi :modlitwa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie kupować co chcesz i ile chcesz. Ważne jest natomiast czy na tym zarabiasz czy nie. Jeśli zarabiasz, a nie upŁynąŁ okres 6 miesięcy od daty zakupu to powinieneś zapŁacić podatek dochodowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie kupować co chcesz i ile chcesz. Ważne jest natomiast czy na tym zarabiasz czy nie. Jeśli zarabiasz, a nie upŁynąŁ okres 6 miesięcy od daty zakupu to powinieneś zapŁacić podatek dochodowy.

 

ooo....tak dokładnie tak jest jak pisze jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Jest jedno ale- poza podatkiem dochodowym, może się pojawić kwestia podatku VAT. US może uznać że samochody, które kupowałeś i często sprzedawałeś, miałeś dla celów zarobkowych, tzn uzna że prowadziłeś działalność gospodarczą i zarzuci Ci brak odprowadzenia należnego VATu.

 

Sytuacja podobna do powyższej ma miejsce na rynku nieruchomości, ostatnio czytałem nawet o orzeczeniu NSA albo SN w tej sprawie. W skrócie- jak sprzedawałeś za dużo mieszkań/domów (za często) to traktują to jako działalność a wtedy powinieneś doliczać VAT do ceny sprzedaży i go odprowadzać do US.

 

Nie chcę by to co napisałem powyżej uznawać za straszenie, ale proponuję zadzwonić do US albo na infolinię podatkową, może uzyskasz pełniejsze informacje.....

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe chyba Nurek za ostro pojechaleś :)

 

Jak ktoś nie ma dzialaności gospodarczej zalozonej, to nie moze wystawic faktury VAT, i nie jest tym samym platnikiem VATu.

A wystawienie faktury VAT nie powoduje zaistnienia dzialanosci gospodarczej - bo do tego potrzebna jest rejestracja, GUS i potem US i ZUS.

 

Jeśli ktokolwiek by mial udowadniać że osoba fizyczna zarabia w ten sposób, jak sprzedaż aut, to może dolozyć jedynie takiej osobie podatek od wzbogacenia, czy jak to tam by zwal - ale podatek naliczany osobie fizycznej.

 

Domniemanie, ktore to niby chcialby przeprowadzic US jest bardzo brzemienne w skutki różnego rodzaju - znaczy to że mamy niby dzialaność gospodarczą:

a co z księgowością, obowiązkami gawaranta, KRSem, GUSem ?

 

Najczystszy debilizm ludzi z US.

Gsyby mnie cos takiego spotkalo, zrzekl bym sie chyba obywatelstwa RP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Powiem tak, poszukam odpowiedniego artykułu to go wkleję.

Nigdzie nie chciałem stwierdzić, że wystawienie fakturki to od razu działalność gosp.

pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a musze miec jakieś obywatelstwo ?

 

Wystarczy Ci paszport nansenowski :wink:

 

Co do samochodów - dopóki nie podejmuje się jakichkolwiek działań (z tymi samochodami), które przynoszą określony na podst. odrębnych przepisów zysk ich właścicielowi np. wielokrotnie już wspominane na forum sprzedawanie aut w czasie <6 mies. to możesz mieć milion samochodów o ile wykażesz przed US'em że masz na nie legalną kasę.

Pozdrawiam

Freude am Fahren - anytime, anywhere

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.