Skocz do zawartości

Co to za kontrolka/wskazanie - Odzyskiwanie energii w spalinowym BMW ;/


mysza199

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy jedziemy na luzie (automat) po płaskim czy też z górki mamy coś takiego jak na zdjęciu.

Pseudo odzyskiwanie energii jak w elektrykach

image.thumb.jpeg.1ce183abed5e5826071c4c36b0a9502f.jpeg

Ale czasem zamiast tego powyżej  mamy to.... Bardzo rzadko to występuje.

Nie wiem od czego to zależy ? 

Ma ktoś pomysł czym różnią się dwa warianty?

Oba zdjęcia dzieli kilkaset metrów. Nachylenie podobne. Może zależne od podmuchu wiatru w plecy 😛 ?

 image.thumb.jpeg.64e4c9cc0e9ddc390060db7beb38ffe9.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Opublikowano (edytowane)

Co prawda jeżdżę elektrykiem/kami (oba bez pseudo odzyskiwania energii) 😉 ale u Ciebie:

- ikona pierwsza: aktywne odzyskiwanie energii

- ikona druga: aktywny tryb żeglowania

Aby zadziałał tryb żeglowania (poza tym, że jest aktywowany w systemie) musi być spełniony szereg warunków, m.in. brak poprzedzających pojazdów, odpowiednie operowanie pedałami i styl jazdy (“system detects a calm and smooth driving style”) 🙂 itd. Jest to wyszczególnione w instrukcji.

Ponadto, z tego co kiedyś czytałem, przy zbyt wysokim nachyleniu auto może wyłączyć tryb żeglowania i samoczynnie przejść w tryb rekuperacji - nawet jeśli nic nie naciskasz i nic nie jedzie z przodu.

Edytowane przez Pe.te
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienie. Ale u mnie tryb żeglowania raczej praktycznie się nie załącza - a przynajmniej ta ikonka bo hamowanie silnikiem nie występuje ( z może tego nie czuję) a mam niby tylko odzyskiwanie energii.  Autem tym jeżdżę ponad 2 lata i  może zauważyłem ten tryb żeglowania  z 5 raz.

Ale faktycznie tutaj były sprzyjające warunki. Remontowany odcinek drogi i chodź nie płaski to kilkanaście km z prędkością 60-80 km i delikatnie operując gazem bo właśnie chciałem sprawdzić jak tutaj spadnie mi średnie spalanie na tym odcinku

I doczytałem ze ta funkcja w trybie ECO PRO włącza się automatycznie - ja nie korzystam z tego

Ale patrząc na poniższe warunku sam nie wiem dlaczego tak rzadko ikona żeglowania mi się załącza

 

Warunki działania
Funkcja „żeglowania” dostępna jest dla zakresu
prędkości ok. 25 km/h do 160 km/h.
Funkcja jest aktywna jeśli spełnione zostaną warunki:
▷ Pedał gazu nie jest wciśnięty lub noga jest
zdejmowana z pedału gazu.
▷ Pedał hamulca nie jest wciśnięty lub jest
wciśnięty tylko nieznacznie.
▷ Dźwignia sterująca jest ustawiona w pozycji
D.
▷ Silnik i skrzynia biegów są rozgrzane do temperatury
roboczej.

 

Wrzucam jeszcze to... może komuś się przyda

 

Obsługa za pomocą łopatek zmiany biegów
Zasada działania
Na stan żeglowania można wpływać za pomocą
łopatek przełączających na kierownicy.
Włączanie/wyłączanie żeglowania
łopatkami zmiany biegów
1. Włączyć najwyższy bieg pociągając prawą łopatkę
zmiany biegów.
2. Aby aktywować tryb żeglowania, nacisnąć ponownie
prawą łopatkę zmiany biegów.
W celu wyłączenia nacisnąć lewą łopatkę zmiany
biegów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Opublikowano (edytowane)

Bo w spalinówce włączenie odzyskiwania energii to nie jest hamowanie silnikiem (jak w elektryku). Raczej odwrotnie, przy zdjęciu nogi z pedału przyspieszenia, gdy hamujemy silnikiem spalinowym, włącza się dodatkowo odzyskiwanie energii polegające na załączeniu alternatora, który ładuje akumulator - i jednocześnie dodatkowo obciąża nieco układ napędowy wpływając na dodatkowe, niewielkie wytracanie prędkości.

Oczywiście w każdym aucie alternator w czasie jazdy ładuje akumulator, ale w BMW Efficient Dynamics działa to trochę inaczej. Upraszczając - w czasie normalnej jazdy alternator jest raczej odsprzęglany, aby nie podnosić zużycia paliwa, natomiast jego załączenie i odzysk energii (ładowanie) odbywa się w przykładowej sytuacji jaką opisałeś na początku. Zaś w układach z mild-hybrid… działa to jeszcze nieco inaczej 🙂 bo tam mamy dodatkowo drugi akumulator do zasilania wspomagającego silnika elektrycznego…

Jeśli chodzi o ikonkę żeglowania - to wszyscy piszą że jest to rzadkość, aby się pojawiła. Jeśli już, to częściej aktywuje się w trybie EcoPro.

P.S.
Natomiast w elektryku odzysk energii i hamowanie silnikiem to zupełnie inna historia 🙂 i tam jest to kluczowy aspekt - ale to nie ten dział, żeby się nad tym rozwodzić 😉

Edytowane przez Pe.te
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.