Skocz do zawartości

Błędy świec żarowych


marcinoo06

Rekomendowane odpowiedzi

Witam podpiąłem ostatnio BMW E90 320D 163KM pod Bimmer-Toola i wyrzuciło mi błędy:


4212 - świeca żarowa cylindra 1, sterowanie

4222 - świeca żarowa cylindra 2, sterowanie

4232 - świeca żarowa cylindra 3, sterowanie

4242 - świeca żarowa cylindra 4, sterowanie


Czy do wymiany będzie sterownik świec żarowych czy sterownik razem ze świecami? Oraz drugie pytanie czy te błędy mają wpływ na nie załączanie wypalania się DPF'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że faktycznie mam problem z wypalaniem DPF. Auto ogólnie muli strasznie 75% zapchania DPF, wyskoczył mi 2 dni temu błąd 480A System filtra cząstek stałych i za cholerę nie szło uruchomić wypalania ale oprócz tych błędów świec żarowych miałem też błąd 43E2 siłownik zaworu dławiącego, sterowanie. Z tego co się dowiedziałem to przepustnica/klapa gasząca faktycznie nie działała i została oddana do regeneracji. Jednak zastanawiał mnie temat właśnie czy przez te świece mógł się DPF nie dopalać. Ogólnie pamiętam, że świece swego czasu na 100% wymieniałem jednak nie przypominam sobie nic czy sterownik był wymieniany kiedykolwiek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
W przypadku M47 świece nie maja nic do wypalania. Co do ustalenia co jest zepsute, to trzeba wyjąć sterownik z auta. Sterownik M47 mozesz obmierzyć miernikiem i bedziesz wiedzial czy jest sprawny czy nie. W przypadku blędu wszystkich świec, moze być jeszcze uszkodzony kabel zasilajacy, ale to się rzadko zdarza przy M47. Jak to jest sprawne to zostają świece. Jak chcesz regenerować sterownik lub masz jakies pytania to daj znać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Jeżeli chodzi o sterownik świec od M47 to nie do końca da się stwierdzić czy problem jest w świecach czy sterowniku dopóki nie wymienisz świec na nowe.


Ostatnio miałem błąd pierwszej świecy świecy w E46, a że jeżdżę do pacy niecałe 3km i mam to E46 ponad 10 lat to już kilka kompletów świec i sterowników przerobiłem.


Sterownik był wymieniony z ostatnimi świecami więc kupiłem tylko świece, zdjąłem kolektor i na wszystkich świecach było przejście, trochę się zmartwiłem bo nie miałem ani nowego, ani naprawionego, zresztą kto wymieniał sterownik w M47 to wie że nie jest to dobra wiadomość...


Po wykręceniu świecy 1 okazało się że jest ładnie wypalona, postanowiłem więc poddać to głębszej analizie, wyjątkowo nie spieszyło mi się za bardzo.


Wkręciłem świecę, skasowałem błędy i włączyłem test świec, pomiar cęgami i na wszystkich równy prąd około 2A(silnik był dość ciepły), odczyt błędu i ciągle wracał na 1.


Pomyślałem że błąd się nie kasuje, albo wina sterownika - odpinałem świece po kolei wszystko się zapisuje i kasuje.


Wymieniłem świece i na sterowniku błędów już brak, po około dwóch tygodniach tez ok, a było zimno i katowałem E46 prawie codziennie.


Niestety za późno pomyślałem o pomiarze napięcia, czy PWM oscyloskopem, ale wygląda na to że nawet jak świeca słaba to sterownik i tak zwiększa PWM żeby grzała porównywalnie do innych i już zgłasza błąd.


No chyba że coś pokręciłem przy analizie problemu, ale wydaje mi się że tak to wygląda. :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Dosc dobrze. Dlatego ja zaczynam zawsze pd sterownika. Niestety jak napisales E46 to katorga go wyjąć, ale majac go na stole stwierdzisz miernikiem czy blad świec to kwestia sterownika czy nie. Jak sterownik oki, a nie masz błędu wszysykich świec to zostaja juz tylko one.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sugeruję że nawet jeszcze działająca świeca, już wywala błąd wcześniej.


Ja zmieniłem tylko świece i odpukać to nie był sterownik.


Oczywiście po zdjęciu kolektora, jak sprawdziłem multimetrem że świece ciągłe to już łapałem się za sterownik.


Jak na razie miesiąc po wymianie samych świec wszystko ok, nadal niedowierzam i co jakiś czas sprawdzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.