Skocz do zawartości

Awaria układu chłodzenia. Napełnianie płynem, jak?


kierownikk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam taki problem, że pękł mi wężyk w układzie chłodzenia idący od głowicy do zbiornika wyrównawczego. Pacjent 2016 320i B48.


Wyjazd na urlop. Przejechałem 550km bez problemu. Na miejscu rozpakowaliśmy się i pojechałem 10km na zakupy. W drodze z zakupów komunikat o niskim poziomie płynu. Pomyślałem, że ok uzupełnię jak dojadę. Kilka minut później komunikat o wysokiej temp silnika. Jechałem tak jeszcze kilka minut bo nie było absolutnie gdzie się zatrzymać w bezpiecznym miejscu.

Jak już się zatrzymałem otworzyłem maskę i zobaczyłem, że jest mokro z przodu silnika jakby się lało z góry. Otworzyłem zbiornik wyrównawczy i był pusty. Miałem wodę w butelce to dolałem żeby spróbować zlokalizować wyciek. Odpaliłem auto i z pod auta wylał się wodospad. Dolałem znowu wody i odpaliłem silnik i znalazłem wyciek. Znajomy zaciągnął mnie na holu do celu i zacząłem grzebać pod maską. Wymontowałem wadliwy wężyk i dzisiaj z rana zadzwoniłem do bmw zamówić nową część, którą będę miał jutro rano.


Teraz pojawia się kilka pytań....

Nie wiem ile zostało płynu w układzie. Tym bardziej, że z butelki dolałem jakieś 5l wody w sumie. Opróżnienie układu nie wchodzi za bardzo w grę bo nie mam tu na to warunków. Nowy płyn który wleje miesza się 50/50 z wodą. Czy jak wymieszam 70 plyn/30woda dla pewności to będzie ok?


Dodatkowo jaka jest prawidłowa procedura napełnienia i odpowietrzenia układu? Oprócz podstawowej skrzynki narzędzi nie mam żadnych pomp ani niczego do napełniania układu pod ciśnieniem. Więc muszę to zrobić chyba dolewając po prostu płynu do zbiornika aż się poziom ustabilizuje.


No i mam nadzieję, że nie usmażyłem silnika.


Jakiekolwiek sugestie i porady będą mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.