Skocz do zawartości

Geometria zawieszenia


marcinl154

Rekomendowane odpowiedzi

witam Robiłem ostatnio geometrie zawszenia bmw e46 320d , i mam prośbę czy mógł by mi ktoś wyjaśnić co oznaczają dane liczby- kat i minuty (np.0°36') . skąd się bierze dane do ustawienia geometrii albo jak się to wylicza , nie wiem czy bardzo miałem te geometrie rozjechana

b97c9f830d680dd1gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane do geometrii bierze się z bazy danych producenta pojazdu. To on ustala poszczególne parametry geometrii zawieszenia.


Co oznaczają kąty? No kąt… to taka miara :-) Np. Pochylenia koła - jeśli koło by stało idealnie poziomo to kąt pochylania koła = 0st. Jeśli górna krawędź koła idzie w kierunku nadwozia to masz pochylenie na minus, np. 1st, np. 1st30min (czyli 1,5st).

Patrząc na twoje zdjęcie to:

Tył.

PK - pochylenia koła. Miałeś zbyt mało pochylone ale na tyle mało, że mechnik wcale tego nie ustawiał.

Zbieżność - poprawił, aczkolwiek nie wiem czemu sugerował się głównie sumaryczną zbieżnością. Z przodu można tak robić ale z tyłu… Nie mniej jednak różnica kosmetyczna.

Przód.

WSZ - kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy (nie mierzone bo i tak się tego nie da ustawić)

PSZ - kąt pochylenia sworznia zwrotnicy (podobnie)

PK - kąt pochylenia koła - bez tragedii (ważne aby te kąty nie były zbyt różne bo ewidentnie będzie ściągać podczas jazdy na wprost). Niby jest różnica przed i po ale w mojej opinii tego też mechnanik nie ruszał bo ustawienie jest dosyć upierdliwe.

Zbieżność - miałeś zbieżność a powinno być praktycznie „na wprost” z tendencją do rozbieżności - tutaj widać ingerencję mechanika (ustawił zgodnie z parametrami)


Tragedii nie było. Mechanik zrobił głównie zbieżność. Czy ruszał inne kąty, raczej nie (co najwyżej jeszcze zbieżność tyłu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.