Skocz do zawartości

Zawieszenie M + opony non ROF, ktoś ma ? jak się sprawują ?


Luki27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam


Miałem problem z letnimi oponami GoodYear R19 przód 245/40 tył 275/35 i o dziwo uznano mi gwaranację i dostanę częściowy zwrot (65%)

Mam 530i xDrive + pakiet zawieszenia M. Lubię sztywny samochód ale na 19 na kiepskiej drodze było czasami ciut za sztywno.


Generalnie prowadzi się super w zakrętach. Ponieważ jestem zmuszony na szybko kupić opony i zastanawiam się nad oponami nie ROF mam pytania:

- dlaczego non ROF ? Bo przy prędkościach 80-120 opony są mocno słyszalne co mnie denerwuje. Podobno ROF często się ząbkują i zaczynają być dodatkowo głośniejsze lub się rozwarstwia bieżnik co miało miejsce u mnie.


1. Czy ktoś z takim zawieszeniem przesiadł się z ROF na non ROF i może powiedzieć jakie są różnice w jeździe ? Podobno samochód może się zachowywać niestabilnie w wyższych prędkościach itp, ale wydaje mi się to mało wiarygodne...

2. Gdzie jest napisane, że zalecane są opony typu ROF dla danego samochodu ? - gdzie mam szukać jakie są do mojego ? Czy ubezpieczenie może być nie uznane jeśli opony będą nie ROF ? (znajomy dostał nowe X5 z salonu na letnich non ROF i zimowych ROF - więc jak to jest ?)

3. Czy homologacja na BMW jest konieczna dla ubezpieczenia ? dla gwaranta ?


Będę wdzięczny za wszystkie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę inaczej Ci odpowiem, temat ROF czy non ROF był tu wielokrotnie omawiany a tak do dziś nie wiem, czy musi być RoF. Na pewno powinna być homologacja z gwiazdką i napis MOE - wtedy nie ma na pewno ewentualnych problemów z ubezpieczycielem czy gwarancją. Czy znajdziesz takie bez RoF? Nie wiem. Sprzedawca mi mówił, że jak auto jest homologowane na ROF, to ma być ROF, choć z drugiej strony widzę, że auta półroczne po wypożyczalni przychodzą na sprzedaż w BMW jako premium Selection na zwykłych zimowych Nexenach... Ale tutaj ten argument jest żaden w przypadku odmowy wypłaty ubezpieczenia... Znam przypadki, że rzeczoznawca pierwsze, co zrobił, to sprawdził czy opony są takie jak założył producent, czyli w/w gwiazdki i MOE dla BMW.


Z drugiej strony, ja zawsze jeżdżę na ROF z racji większego bezpieczeństwa, szczególnie podczas jazdy autostradowej, a i wygoda, jak przebijesz oponę jest większa - nie stoisz w ciemnym lesie na bezludziu, tylko jedziesz dalej. Przerobiłem różne opony z ROF - od Brigstone'ów, Michałów, Pirelli czy Dunlopów i nigdy nie widziałem problemu podczas jazdy. Może są głośniejsze, ale ja tego nie widzę, nie słyszę. Na komfort użytkowania składa się wiele czynników, nie tylko szum opon (który będzie zawsze) mianowicie spokojna głowa podczas jazdy, spokój przy ewentualnej wizycie rzeczoznawcy, bezpieczeństwo itp. Jak jadę szybko autostradą innym autem na zwykłych oponach, to z tyłu głowy mam, że w każdej chwili jak stracę ciśnienie w kołach, to będzie nieciekawie, a na ROF zawsze jest bezpieczniej, co by nie mówić.

GoodYear'ów nie miałem, widocznie miałeś pecha, nie musisz od razu przekreślać wszystkich opon z ROF.


Osobiście odradzam opony bez ROF, ale każdy robi jak uważa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......czyli w/w gwiazdki i MOE dla BMW.

M0E to Mercedes, BMW to gwiadka :)

Czasem homologacje się pokrywają dlatego jest i M0E i gwiazdka na przykład.

Jak nie chcemy mieć żadnych ewentualnych problemów to opony z homologacją i rozmiar zgodny z wklejką w samochodzie/instrukcją.

ROF nie ROF nie determinuje tylko homologacja :cool2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Gdzie jest napisane, że zalecane są opony typu ROF dla danego samochodu ? - gdzie mam szukać jakie są do mojego ? Czy ubezpieczenie może być nie uznane jeśli opony będą nie ROF ? (znajomy dostał nowe X5 z salonu na letnich non ROF i zimowych ROF - więc jak to jest ?)

Zalecana jest homologacja (*)

Można odpalić konfigurator kół na stronie BMW i tam są różne możliwe warianty ogumienia dla danego samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......czyli w/w gwiazdki i MOE dla BMW.

 

M0E to Mercedes, BMW to gwiadka :)

 

Dokładnie! Ja mam fabrycznie z samą *

 

Możliwe, sam się zdziwiłem, powiedział mi to gość z serwisu ogumienia, wspominał, że MOE to Mercedes, ale że teraz ma być w G30 i to i to, i faktycznie mam i MOE i gwiazdkę. Ale może coś za bardzo pokręcił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i będę wdzięczny za dalsze sugestie.


Ja to widzę tak:

Wygląda na to, że homologację warto mieć i tu nie mam wątpliwości.


Czy ROF czy nie to sprawa umowna.


Za ROF - wg mnie bezpieczeństwo (chociaż mercedesy / Audi / Porsche są często wypuszczane non ROF, ludzie też nimi szybko latają ) + teoretyczna zgodność z zaleceniami producenta

Przeciw ROF - głośniejsze/twardsze (ja akurat lubię sztywne ale nie lubię głośnych i tu wybrał bym non ROF) + jeśli uszkodzimy oponę i dojedziemy na ROF 50 km do wulkanizacji/zjedziemy z autostrady - będzie trzeba wymienić przynajmniej całą oś ( ok 2 tys) albo przy większym zużyciu obie osie ? ( 4tys) - więc wydatek duży i dodatkowo może być tak, że będę długo czekał na nowe opony...


Warto zainwestować w opony z ochroną felgi, a nie każdy je ma - jeśli zdecyduję się na mój rozmiar czyli 245/40/R19 i 275/35/R19 XL z ROF to z ochroną rantu felgi zostaje chyba tylko ten sam GoodYear który miałem czyli EAG F1 ASY 3 *MOE XLROFFP


Pytania:

1. Gdzie znajdę zalecenia czy mam mieć ROF czy nie ?? na naklejce przy słupku tego nie ma - tam jest rozmiar w instrukcji elektronicznej też nie znalazłem - chyba, że źle szukam ?

2. Czy ktoś wie ile mniej więcej kosztuje dopłata (jeśli jest tak możliwość) za uszkodzenie kół do ubezpieczenia BMW w Allianz ?

3. Czy ktoś ma zawieszenie M i porównanie opon ROF i non ROF ? Czy jest jakaś różnica w prowadzeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.