Skocz do zawartości

Instalacja COMBOX w F10 CIC


szpejter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Świeżak na forum :D . Zakupiłem comboxa telematik i przymierzam się do instalacji w moim F10 520d z 2011 roku. Auto golasek bez TCU i MULF w bagażniku (sprawdziłem organoleptycznie), system cic_mid (mały ekran), bez USB w podłokietniku. Pogrzebałem w internetach i mam ogólne pojęcie co i jak. Wiem, że potrzebuje adapter, pętlę diagnostyczną do złącza anteny i że trzeba zakodować comboxa w systemie przez enet (kabel i oprogramowanie już mam, bo aktualizowałem mapy). Zależy mi na bt audio i połączeniach telefonicznych. Tylko moje pytanie brzmi jak to podłączyć? Montuje go w desce rozdzielczej czy te złącza do MULF i TCU są w bagażniku tylko ich nie widzę?


I jeszcze jeden problem nie mam mikrofonu, który też chcę zainstalować, ale nie w podsufitce tylko za (nad) zegarami. I tutaj też bym prosił o pomoc.

Swoją drogą brak bt w podstawowej wersji auta klasy premium to kpina. Rozumiem, że można sobie "spersonalizować" wyposażenie, ale bez przesady.


Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim golasie jak Ty masz daruj sobie montaz combox. U Ciebie musisz duzo rzeczy ciagnac, dorabiac, dokupic - nie oplacalne. Chcesz BT audio i telefon zakup sobie ekran wiekszy z androidem.
b72b536e244610f0med.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Combox już jest w drodze, bo za szybko się podpaliłem (130 zł z przesyłką, nie mogłem się powstrzymać). Mam trochę sprzętu serwisowego i trochę naprawiam elektroniki (przeważnie z powodzeniem :D ). Większość adapterów/podłączeń planuję zrobić samemu, tylko potrzebuje jakieś schematy jak to podłączyć. Combox przyjdzie z odciętymi wtyczkami, więc już część złącz mam. Znalazłem schemat wpięcia comboxa przez złącza tcu+mulf, ale ten statek odpłynął. Bardziej mnie ciekawi, gdzie to się wpina? U mnie bezpośrednio do CIC czy coś tam jeszcze po drodze jest? Jakbyś mógł mnie naprowadzić, podrzucić jakiś schemat, to będę miał co robić po pracy. Widziałem gdzieś, że montują comboxa w desce rozdzielczej jak te boxy z androidem. Kodowanie myślę, że też ogarnę.


Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz opis calej instalacji Combox :


https://f10.5post.com/forums/attachment.php?attachmentid=462969&d=1291578641


A tutaj masz temat comboxa w aucie bez MULF/TCU (mam nadzieje, ze rozumiesz jezyk angielski) :


https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=1278349



Moze to troche Ci pomoze.

b72b536e244610f0med.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ok, jestem po udanej instalacji comboxa do mojej F10. Poniżej wrzucam opis dla potomnych.

Po pierwsze dzięki za wsparcie techniczne dla KL4K50N i dla gk tds.

Instalacja dotyczy aktywowania funkcji bluetooth audio + telefon w BMW F10 z 2011 r.

Ja fabrycznie nie miałem żadnych modułów/wyprowadzeń (TCU/MULF) w bagażniku, ani mikrofonu tylko HU_CICMID.


Do aktywacji bluetooth audio wystarczy:

1. zasilić comboxa albo ze złącza QUADLOCK (złącze do CIC) albo bezpośrednio ze skrzynki bezpieczników w schowku;

2. wpiąć comboxa do sieci światłowodowej MOST, co w sumie może przysporzyć trochę problemów, ale wystarczy zwrócić uwagę na strzałki na konektorach i wpiąć comboxa tak, żeby zamknąć pętle (opis w schemacie poniżej);

3. podłączyć mikrofon do comboxa dla hands free calling, który można schować za zegarami (ostrożnie bo łatwo urwać mikrofon przy przeciąganiu przewodów, wiem z autopsji);

4. dokupić i podłączyć antenę bluetooth do comboxa.


Tutaj schemat podłączenia: https://drive.google.com/file/d/1Pk7KVYoeXKWGQ85_GiztsT8-1t_XInro/view?usp=sharing


KODOWANIE

Potrzebujemy kabla ENET, a samo kodowanie robimy przez E-SYS (wymagane pliki psdzdata) w następujący sposób:

5.1 podpinamy kabel do złącza OBD pod kierownicą, i klikamy ikonkę Connect i wybieramy Connection via VIN.

5.2 odczytujemy VO (aktywujemy FA) oraz SVT i zapisujemy pliki jako kopię na wszelki wypadek;

5.3 następnie edytujemy VO (aktywujemy FA) i w FAList/FZAuftrag/Type/SALAPA-Element dodajemy kody 6VC (kontrola combox) i 644 (fukcje bluetooth audio), zapisujemy kody i zapisujemy zmienione VO;

5.4 wracamy do EXPERT MODE -> VCM, wczytujemy zmodyfikowane VO (przeliczamy FA), w zakładce Master wybieramy Write FA FP (zapisujemy zmiany w aucie).

5.5 wracamy do Coding i odczytujemy VO (aktywujemy VO), odczytujemy SVT wyszukujemy HU_CICMID (folder!!!) i kodujemy (code nie code FDL).


Uwagi ogólne:

Problemem jest upchanie comboxa w desce rozdzielczej. Ja zrobiłem w ten sposób, że zdjąłem górną część obudowy i spiąłem dolną część z PCB trytką (pełna profeska). Po tej operacji udało mi się go upchać jak na zdjęciu poniżej, w luce pomiędzy ekranem a schowkiem.

https://drive.google.com/file/d/1ef8iJmaaOELEvUyK2J6U3f1ntxQVjjf_/view?usp=sharing

Dla combox telematik 12v+ jest na pinie nr 2, a dla comboxa bez telematik 12v+ jest na pinie nr 1.


Jeżeli chodzi o przygotowanie adapterów, to na "popularnym serwisie aukcyjnym" znajdziecie adapter QUADLOCK żeński/męski (za ok. 40 zł), z pokryciem pinów 1:1. Rozcinamy odpowiednie przewody, ściągamy izolację i dolutowujemy wyprowadzenie, izolujemy taśmą lub rurką termokurczliwą, spinamy trytką przewody tak, żeby się nam nie majtały. Starajcie się dorwać na "popularnym serwisie aukcyjnym" comboxa (dla serii Fxx koniecznie z oznaczeniem BN2010) z odciętymi wtyczkami, do których możecie dolutować wyprowadzania. Inna opcja to zasilenie comboxa przez adapter do skrzynki bezpieczników. Poniżej zdjęcia.

https://drive.google.com/drive/folders/1z65cnZOo8rnk4yzpsWXv3iUlEZrsj58k?usp=sharing


Jeżeli chodzi o lutowanie, to zachęcam was do kupienia zwykłej stacji lutowniczej z regulacją temp. za ok. 50-100zł oraz koniecznie topnika, co wam znacznie podniesie komfort pracy.


Na koniec życzę powodzenia i cierpliwości przy instalacji.

Edytowane przez szpejter
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co chciałem działa, czyli streaming muzyki i połączenia po bt. Czekam jeszcze na mikrofon, bo urwałem przy przeciąganiu przewodu za zegary. Były chwile zwątpienia, bo nie ma w desce rozdzielczej miejsca na comboxa, ale po ściągnięciu obudowy się zmieścił. Zobaczę jak jakość rozmów na lutowanym mikrofonie i dam znać. Telematyki nie ruszałem, ale tez jest do zrobienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie dokłądam combox do F25 + cic high, fabrycznie siedzi radio Prof.


Zastanawiam się co z anteną GPS czy idzie ona z Combox czy z HU? Zarówno HU jak i Combox na schematach mają antene GPS nie wiem czemu oba.


Druga rzecz gdzie podłączałeś antene BT? Fabrycznie mam nad nogami kierowcy pudełeczko z BT i także sądwa podłączenia jedno pod pudełeczko nad nogami a drugie pod antente w dachu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie to tylko BT audio i to tyle.


do komunikacji wystarczy tylko MOST czy Can2 też trzeba kłaść?


Według TIS Combox jest zasilany z dwóch pinów


https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f25-x3-28ix-sav_201104/components-connectors/components/components-with-a/a188-combox/1VnZ2yyyZG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.