Skocz do zawartości

E90 LCI N43 ciśnienie oleju.


Domino96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam znajomy zostawił mi auto gdyż mam być jego ostatnia deska ratunku. Ogólnie problem wygląda tak, że po 15/20 minutach jazdy zapala ku się kontrolka z ciśnieniem oleju. Komputer mówi o spadkach rzędu 0.5/1bar względem ciśnienia zadanego. Poprzedni mechanicy zrobili tak, czujnik ciśnienia oleju, kompletny rozrząd (podobno w tragicznym stanie ale ślizgi dobre), regulator ciśnienia oraz panewki na wale korbowym (podobno były lekko wytarte i spowodowały opilkowanie do oleju.

Oczywiście jak to często bywa problem jest dalej. Od siebie zrobiłem pełna diagnostykę i analizę załączenia się błędu ciśnienia. Sprawdzenie czy regulator jest nowy (jest) oraz podłączenie manometru w celu sprawdzenia ciśnienia rzeczywistego.

Sytuacja prezentuje się w następujacy sposób:

Pod komputerem auto zachowuje się tak. Przy odpaleniu na zimnym silniku ciśnienie na wolnych obrotach wynosi 1.65 (zadane 2.65, dla inpy trzeba dodać 1 bar, więc jest ok) zawór regulacyjny otwarty na 40/50%. Im silnik dłużej pracuje tym ciśnienie bardziej spada co wiąże się również z tym że zawór się zamyka. Po dłuższym czasie następuje moment gdy ciśnienie wynosi około 1.2 bara zawór się zamyka na 20% i w tym momencie wyrzuca błąd ciśnienia oleju.

W celu sprawdzenia czujnika podpiąłem manometr w miejsce czujnika, na zimnym silniku ciśnienie jest dobre pokazuje koło ponad 2 bary na wolnych obrotach (chyba też trzeba dodać), na wyższych obrotach uzyskuje nawet ciśnienie rzędu 3,5 bara. Im się bardziej silnik nagrzewa tym gwałtowniej ciśnienie spada. Nie chciałem go już męczyć, ale przy temperaturze wody wynoszącej 73C (czyli olej pewnie nieco chłodniejszy) manometr pokazał około 1 bar na wolnych i 1.5 bara przy 2000 obr/min.


Z mojej perspektywy czujnik jest dobry zawór działa ok (płynna regulacja).

Stawiam na pompę tym bardziej że poci się spod uszczelki po ostatniej wizycie u mechanika dlatego i tak to trzeba zrobić.


Ewentualnie w którym miejscu jeszcze w tym silniku mogą być ubytki? Mało wiem na temat tego auta ogólnie przebieg 200k, stał około rok czasu w ciągu ostatnich 2 lat. Czy istnieje możliwość że coś jeszcze jest wytarte i nie trzyma ciśnienia? Może walki?

Ogólnie najbardziej się obawiam momentu gdy miska pójdzie w dół a okaże się że pompa jest w dobrym stanie, gdyż to będzie powodować, że olej gdzieś ucieka, tylko właśnie gdzie jeszcze w tych silnikach może on uciekać?


Pozdrawiam i dziękuję za wskazówki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skoro wymieniłeś panewki na wale to i wał był chyba zwymiarowany bo jeżeli były opiłki na panewkach to i czopy wału mogą być zaniżone.Jeżeli były opiłki w oleju to i wałki rozrządu do sprawdzenia, wygląda na to że albo zawór w pompie nie działa prawidlowo, albo za duże luzy na panewkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skoro wymieniłeś panewki na wale to i wał był chyba zwymiarowany bo jeżeli były opiłki na panewkach to i czopy wału mogą być zaniżone.Jeżeli były opiłki w oleju to i wałki rozrządu do sprawdzenia, wygląda na to że albo zawór w pompie nie działa prawidlowo, albo za duże luzy na panewkach.

Dzięki za odpowiedź :)

Panewki wymieniał poprzedni mechanik.


Miska zdjęta.


IMG_20210111_191253.th.jpg IMG_20210111_191155.th.jpg IMG_20210111_191014.th.jpg IMG_20210111_191004.th.jpg IMG_20210111_190954.th.jpg


Do smogu wpadła podkładka a w niej jeszcze kawałek silikonu był, mało tego cały dolot plastikowy ma kilka pęknięć. Do tego jakiś syf w misce :shock: :shock: :shock:

Wygląda na to że pompa cała tylko smog był zamulony plus łapało powietrze z powodu pęknięć


Jedynie trochę mnie martwi błoto w misce, wygląda na aluminium


IMG_20210111_191604.th.jpg

Edytowane przez Domino96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po złożeniu jest lepiej ale dalej problem istnieje. Znajomemu wyskakiwał błąd w trasie, teraz wyskakuje raczej przy schodzeniu z wysokich obrotów. Na wolnych obrotach silnik ma 650obr co skutkuje na gorącym oleju ciśnienie na czujniku około 1000hPa (czyli dodając atmosferyczne to 2 bary, włączając klimę ciśnienie wzrasta do 2.4 bara i błąd się już nie zapala.

Wstępna diagnoza jest taka że niskie ciśnienie przez uszkodzony i zatkany smok musiało doprowadzić do większych uszkodzeń. Kompresja silnika wynosi zaledwie do 10 barów. Żeby doprowadzić do idealnego stanu prawodpoodbnie potrzebna jest pełny remont z pierścieniami i uszczelniaczami zaworowymi (denka tłoków są mocno wilgotne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wariatory zmiennych faz rozrządu?


IMG_20210204_182214.th.jpg IMG_20210204_182206.th.jpg


Demontaż pokrywy zaworów. Pęknięta podpora wałka rozrządu. Ręce już opadają z tym samochodem.


Myślę że przez to mogło uciekać ciśnienie.

Dzwoniłem do gościa co sprzedawał uszkodzona w ten sposób głowice to miał podobny przypadek (zapchany smok, brak smarowania głowicy i pęknięta podpora (ta sama).



Mam tylko jeszcze 1 pytanko, walek i reszta podpór wygląda tak jak tu na zdjęciu:


IMG_20210204_181344.th.jpg IMG_20210204_181339.th.jpg


Obawiam się że wytarcie jest dość duże i na tych ryskach (nie są głębokie) może wytracac ciśnienie. Jak myślicie? Klient zdecydowanie nie będzie chciał 2 głowicy (koszta) więc zapewne będzie chciał tylko nowa podporę, może pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dla zainteresowanych. Auto złożone przy 100C oleju ma na wolnych obrotach 2.3 bara przy zaworze regulacyjnym otwartym na 25%. Z klima (większe obroty) ciśnienie jest idealne, 2.5/2.6 bara przy 30% zaworu.

Istnieje ryzyko że w letnich warunkach przy ostrej jeździe na wolnych obrotach (bez klimy) wyskoczy błąd, ale dziś zaliczona przejażdżka 40 kilometrowa bez kontrolki ciśnienia oleju :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Patrz, nie widzialem poprzedniej wiadomosci. Jest wiecej niz prawdopodobne iz to uszkodzenie to bylo to. Lato czy zima, to raczej nie istotne. Dzieki za podzielenie sie efektow prac :cool2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.