Skocz do zawartości

Poszarpywanie BMW 525d


mariuszd4

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jakieś 2 tygodnie temu po zerwaniu chmury przejechałem przez sporą kałużę.

Auto zgasło na środku polnej drogi, wyskoczył błąd alternatora. Miałem problem z odpaleniem. Po kilkudziesięciu minutach auto odpaliło, ale gasło na niskich obrotach a z rur szedł biały dym. Autem musiałem podjechać na działkę kilkaset metrów i tak uczyniłem trzymając na wysokich obrotach. Kolejne dni to suszenie na słońcu. Auto odpalało, ale silnik nie pracował już równo.

Po 2 dniach suszenia, nadszedł czas powrotu do domu. Auto zaczęło poszarpywać, tak jakby brakowało paliwa lub powietrza.

Po powrocie od razu wymieniłem olej w silniku a przy okazji zawór EGR, bo wyciekał z niego płyn chłodniczy.

Myślałem, że przepływomierz szwankuje, bo jak odpiąłem od niego kostkę to wszystko chodziło cacy. Też go wymieniłem, ale nic to nie dało.

Poszarpywanie występuje między 1 a 2 tyś obrotów w momencie delikatnego dodawania gazu, najczęściej jak zjężdzam z górki, gdy auto jest rozpędzone.

Najcześciej objawia się przy ok. 1500 obrotów, nawet przy jeżdzie na tempomacie z prędkością 100 km/h.


Przy pierwszym zczytaniu błedów zaraz po przyjeździe miałem takie błędy:

24CE00 - air mass measurement: Measured air mass is too high compared with the calculate air mass.

27D100 - hot film mass meter, signal: Too low

2A6A00 - Smooth-running regulator, cylinder 3: Correction quantity outside permitted range

2A6C00 - Operation smoothness regulator, cylinder 2: Correction quantity outside permitted range


Dziś byłem u gościa który siedzi w BMW, podłączył ISTA+, silnik rozgrzany, żadnych błedów nie było, bo poprzednie były kasowane i nie wracały, przyjrzał się korektom na wtryskach i diagnoza była taka, że wtrysk na 2 cylindrze do wymiany.


Poniżej parametry: co o nich myślicie??

https://ibb.co/xXpPCV4

https://ibb.co/6wGK8KH


Silnikiem potrafi telepnąć z rana podczas odpalania, oraz telepnąć gdy mu się przygazuje, odpuści gaz i wróci do obrótów postojowych.


Teraz zastanawiam się czy zamawiać od razu nowy, czy wysłać wszystkie wtryski na sprawdzenie do serwisu Bosha czy może zamówić z neta jakąś używkę włożyć w miejsce drugiego, zakodować i sprawdzić czy szarpanie minie...


P.S. wszystkie adaptacje były robione, nawet restart skrzyni biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, walczę dalej z tematem poszarpywania przy delikatnym dodaniu gazu między 1 a 2 tyś obrotów.

Byłem w Stawigudzie u mechaników od BMW. Stwierdzili, że wtrysk na 2 cylindrze jest padnięty, tak im INSTA+ wskazała.

Kupiłen nowy wtrysk i wymieniłem u nich wraz z kodowaniem.

Poszarpywanie nie ustapiłło...


Byłem w warszawie i przy okazji podjechałem do diesel service na maszynę, aby sprawdzili ten padnięty wtrysk.

Po sprawdzeniu okazało się, że jest w bardzo dobrej kondycji, cewka również (mam wydruki parametrów).


Na początku obstawiałem przepływkę, odpiąłem kostkę i poszarpywania nie było. Zamówiłem na allegro(dla sprawdzenia) najtańszą używaną - włożyłem, została zakodowana, poszarpywanie nie ustało ale mniej szarpie. Obstawiałem, że przepływka lipna, ale podjechałem do gościa od bmw, sprawdzał w INSTA+ i mówił, że jest OK.


Myślę jeszcze o elektrozaworze sterującym EGR, bo miałem awarie egr (przepuszczał plyn chłodniczy)i wymieniłem na nowy Wahlera. Czy ten zawór https://aparts.pl/partscatalogue/710327d-wahler-zawor-egr,11-710327D-0079-01145--710327D~2WAH.aspx

jest razem z elektrozaworem czy może gdzies obok na przodzie silnika znajduje się taki elektrozaworek sterujący egr?


Myślę co robić dalej..... czy jechac na sprawdzenie wszystkich wtrysków czy może coś przygięło się w silniku i dlatego INSTA+ nie wyrzuca żadnych błędów...

Od czasu wpadniecia w kałużę zrobiłem już 3 tyś km i praca silnika jest ciągle taka sama.

Na zimnych z rana zatelepie, po rozgrzaniu jest lepiej.


Dziś nagrałem prace na zimnym (trzęsąca się obudowa wynika pewnie z zużycia gumek). Rozrząd wymieniany 8 tyś km temu u braci fąfara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem z nimi przez tel. o tym wtrysku i powiedzieli, ze "firmy sprawdzające i regenerujace wtryski nie są w stanie dobrze sprawdzić tego wtrysku, bo to sprawdzanie jest poza warunkami samochodowymi i tak im INSTA pokazała"

Śmiać mi się z tego chciało :D


na koniec powiedzieli, że "przecież wpadłem w kałużę, wiec może coś się przygieło" a jak włożyli wtrysk to mowili "że bardzo ładne korekty i ładnie pracuje"


jeśli chodzi o skrzynię, to mówili, że sprzegiełka bardzo dobre parametry mają i to nie skrzynia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerabiałem już kilku takich speców i każdy taki sam - podłączy INSTA popatrzy, poanalizuje, przeczyta to co Insta wypluje, wyda jakąś opinie i skasuje hajs.

Ja jednak wracam do domu z odczuciami jakbym przyjchał do nich statkiem kosmicznym. Przecież to jest już auto 5-letnie, no i bmw czyli marka którą codziennie naprawiają.


Jestem z mławy, kod 06-500.


Jestem w stanie dojechać nawet kilkaset kilometrów, żeby to dobrze zdiagnozować.

Samochód jest mi potrzebny na codzień, dlatego nie zostawiałem jeszcze żadnemu mechanikowi na kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden człowiek w Olsztynie i u niego robię chłopak jest specyficzny ale zna się na tych autach. Chłopaków z A&M tez znam dość dobrze ale jakoś nie mam zaufania do nich i co mogę robię sam. Myślałem, że mieszkasz gdzieś bliżej Olsztyna to moglibyśmy podmienić przepływkę i zrobić adaptację, a i nie INSTA tylko ISTA :wink: A swoją drogą polecam Ci aplikację BTool
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli myślisz o Adrianie z Rataja 17 to byłem u niego. Pojeździł trochę, popatrzył w ista i jego diagnoza była taka, że konwerter na skrzyni biegów.

Mi to nie pasuje, bo skrzynia ładnie zmienia i zrzuca biegi.


W ogóle dziwni ludzie w tym A&M - gość nawet zdążyl mnie obrazic mówiąc, że za tani samochód, żeby ktoś mi go ukradł (jak poszedłem wyjąć kluczki z auta). A to było przed tel. z pretensjami o błędnie zdiagnozowany wtrysk.


Mogę podjechać do olsztyna, dla mnie to żaden problem tym bardziej, że już 4 razy byłem w ostatnich 10 dniach.

Raz u adriana, raz w A&M, razm w serwisie BMW i raz w max turbo po nowy wtrysk.


Btool chyba jest tylko na androida co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli myślisz o Adrianie z Rataja 17 to byłem u niego. Pojeździł trochę, popatrzył w ista i jego diagnoza była taka, że konwerter na skrzyni biegów.

Mi to nie pasuje, bo skrzynia ładnie zmienia i zrzuca biegi.

Tak o niego chodzi. Może warto go posłuchać pod warunkiem, że jest pewny tego i że jak to nie będzie to to nie płacisz za usługę.

 

W ogóle dziwni ludzie w tym A&M - gość nawet zdążyl mnie obrazic mówiąc, że za tani samochód, żeby ktoś mi go ukradł (jak poszedłem wyjąć kluczki z auta). A to było przed tel. z pretensjami o błędnie zdiagnozowany wtrysk.

Tak są tacy zwłaszcza ten z imieniem na A...

 

Mogę podjechać do olsztyna, dla mnie to żaden problem tym bardziej, że już 4 razy byłem w ostatnich 10 dniach.

Raz u adriana, raz w A&M, razm w serwisie BMW i raz w max turbo po nowy wtrysk.

I co nikt nie jest w stanie poradzić

 

Btool chyba jest tylko na androida co?

Tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U adriana termin dopiero za 2-3 tygodnie na dłuższe pozostawienie auta w celu dokładnej diagnozy.

W max turbo termin na 23 lipca na sprawdzenie wtrysków.

O A&M nie chce mi się już w ogóle pisać...

Do warszawy mogę podjechać jutro pojutrze sprawdzić wtryski.

Przepływkę ma znajimy mechanik od wersji chyba 520d. też siedzi w bmw, ale nie wzbudza we mnie zaufania. Może zgodzi się na podmianę przepływki jeśli będzie o takim samym numerze.


Za 3 tyg. wraca z urlopu dobry elektromechanik z Zielonej pod żurominem albo bracia fąfara.

Jak nie uda mi się rozwiązać problemu to lecę do braci Fafara - termin wrzesień, chyba ze uda mi się wbić do nich wcześniej.


a jeśli chodzi o skrzynię to poszarpuje również na tempomacie przy np. 100km/h i 1500 obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo u mnie brakowało 0.7l oleju w skrzyni dolewalem 1.5roku temu od ok miesiąca zaczyna poszarpywac znowu jak będę miał chwilę podjadę sprawdzic i dam znać czy pomogło i tym razem.To poszarpywanie jest takie jakby na ułamek sekundy zarzucał na niższy bieg i tylko w tym zakresie obrotów co pisaliscie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U adriana termin dopiero za 2-3 tygodnie na dłuższe pozostawienie auta w celu dokładnej diagnozy.

W max turbo termin na 23 lipca na sprawdzenie wtrysków.

O A&M nie chce mi się już w ogóle pisać...

Do warszawy mogę podjechać jutro pojutrze sprawdzić wtryski.

Przepływkę ma znajimy mechanik od wersji chyba 520d. też siedzi w bmw, ale nie wzbudza we mnie zaufania. Może zgodzi się na podmianę przepływki jeśli będzie o takim samym numerze.


Za 3 tyg. wraca z urlopu dobry elektromechanik z Zielonej pod żurominem albo bracia fąfara.

Jak nie uda mi się rozwiązać problemu to lecę do braci Fafara - termin wrzesień, chyba ze uda mi się wbić do nich wcześniej.


a jeśli chodzi o skrzynię to poszarpuje również na tempomacie przy np. 100km/h i 1500 obrotów.

Max T odpuść sobie szkoda czasu

A&M wiadomo

Jeżeli coś to tu tylko Kowal

Oczywiście jak już pojedziesz gdzieś zrobić i naprawią to opisz co było, a jeżeli byłbyś przejazdem przez OL to daj wcześniej znać może będę na miejscu to wtedy możemy podmienić przepływomierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wykluczam, że to skrzynia, bo mam przejechane 213 tyś a olej jeszcze nie był wymieniany.


Dodatkowo zauważyłem, że jest własnie taki moment przy 1500 obrótów- jednocześnie szarpanie i nagle zrzucenie biegu i przestaje szarpać.

Adrian mówił, że skrzynia w tym przedziale własnie coś tam specyficznie "zapina", ale nie potrafię po nim powtórzyć co miał na myśli.


Dziś postaram się podjechać do tego mechanika, może uda mi się podmienić przepływkę. Jeśli nie to odezwe się do Ciebie.


To szarpanie pojawiło się po wpadnięciu w kałużę. Tego przedtem nie było i skrzynia ładnie chodziła/chodzi, dlatego nie koncentruję się tak na skrzyni.


A kto to jest Kowal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo u mnie brakowało 0.7l oleju w skrzyni dolewalem 1.5roku temu od ok miesiąca zaczyna poszarpywac znowu jak będę miał chwilę podjadę sprawdzic i dam znać czy pomogło i tym razem.To poszarpywanie jest takie jakby na ułamek sekundy zarzucał na niższy bieg i tylko w tym zakresie obrotów co pisaliscie.

a jak sprawdzić czy i ile brakuje oleju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, kolega piszę o tym, że jak odepnie przepływomierz to wtedy wszystko jest dobrze, więc chyba warto iść najpierw tym tropem i spróbować nowej zwłaszcza, że miał przygodę z wodą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jedziesz na M np. na 4 biegu i na takich obrotach też szarpie ?


Bo skupiacie się chyba na czymś innym niż potwierdzenie diagnozy ?

 

Hej, chodzi Ci o to czy szarpie jak przełącze na manual?

Raczej szarpie również na manualu, bo sprawdzałem to jakiś czas temu, ale dziś jeszcze raz się przejadę i upewnię


No własnie od czego tu zacząć, czy od przepływki czy od wtrysków? Bo miałem zamiar dziś/jutro jechać do warszawy na ich sprawdzenie oraz cewek, kostek, złączek i listwy CR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Zacznij od przepływki bo tańsza i prawdopodobieństwo jej uszkodzenia po wjechaniu w wodę większe ponieważ woda dostała się przez wlot powietrza a tam już do przepływomierza nie daleko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.