Skocz do zawartości

BMW F30 - Finansowanie od strony praktycznej.


Deem

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

Niedlugo chcialbym zakupic F30 330i/320d Mpakiet + troche wyposazenia lub Podstawowe G30 520d. Kwestia wyboru samochodu jest jeszcze otwarta. :D

Moje watpliwosci nie dotycza samego samochodu, ale formy jego finansowania oraz pozniejszej odsprzedazy. Prowadze dzialanosc i rozliczam sie liniowo, najkorzystniej z moich obserwacji przedstawia sie leasing operacyjny.

 

Za teoretyczny samochod o ktorym pisze przyjmijmy : http://www.select-automotive.pl/BMW/330i-M-Pakiet

Czyli liczac:

 

Cena samochodu 167303 pln

prowizja + transport 12300 pln

Wplata wlasna 70000 pln

oprocentowanie 1,09

dlugosc leasingu 36

 

Koszt leasingu 15057,27

Odliczenia VAT 18199,94

Odliczenia PIT 33527,46

 

Rata 3462,785278

 

Tak mi wyszlo wyliczenie leasingu. Teraz moje pytanie dotyczy tego czy dobrze policzylem sobie ze jesli samochod z leasingu wykupie jako osoba prywatna i pozniej sprzedam go na wolnym rynku za okolo 100k pln, z czym raczej nie powinno byc problemu(Polski salon, serwis ASO, przebieg ~90tys km) to powinieniem sie liczyc z strata, okolo 43tys pln?

 

Wartosc sprzedazy 100000

Koszt uzywania (167303 * 1,09 + 12300) - (18199,94 + 33527,46 + 100000) = ~43k pln

 

Wydaje sie to bardzo atrakcyjna kwota za uzytkowanie nowego samochodu z gwarancja i serwisem. Moze ktos zweryfikowac moj tok rozumowania? Oczywiscie zdaje sobie sprawe z tego ze co do grosza nie jestem w stanie wszystkiego policzyc, oraz ze ta utrata wartosci to nie jest jedyny koszt uzytkowania takiego samochodu. Dochodzi do tego oc+ac w wysokosci okolo 10k pln/rok no i oczywiscie paliwo, inne koszty eksploatacyjne.

 

Porownojac comfort lease na 3lata i 30k km/rok po odliczeniach podatku koszta sa na poziomie 90k pln przy tej samej wartosci samochodu.

 

Prosze o merytoryczne komentarze ludzi z doswiadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skarbowy czasami się czepia i każe płacić Vat oraz dochodowy od sprzedaży. Parę osób ciągało się z tym po sądach.

A mi przy wykupie ostatniego auta leasing (co prawda nie BMW) odmówił wykupu na osobę prywatną, jeżeli działalność funkcjonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finansowanie mojej F30 również mam w planach zakończyć w ten sposób.

 

Skandalem w naszym kraju jest, że każdy dyrektor izby skarbowej w swojej interpretacji indywidualnej może odnieść się do danego zagadnienia inaczej, bazując na tych samych przepisach. Niektórzy z nich kwestionują powyższy sposób na optymalizację podatkową, co nie zmienia faktu, że sądy administracyjne są w tym temacie przychylne przedsiębiorcom (Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 11 grudnia 2013 roku (sygn. akt I SA/Po 574/13)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też liczyłem kiedyś te leasingi. Comfort Lease to jest wynajem, dodam bardzo drogi wynajem... 116% mi wyszło jak liczyłem.

Dostałem ofertę na leasing operacyjny (na osobę prywatną, ale na firmę będzie podobnie) na poziomie 102-103% w zależności jaką wpłatę wstępna wybiorę. To się opłaca. Comfort lease nie jest dla Ciebie, tylko ludzi, którzy są wygodni i nie potrafią liczyć tak jak Ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Comfort Lease jest dla osób, które nie chcą martwić się odsprzedażą i wartością rezydualną pojazdu, albo nie wiedzą, czy będą chcieli sprzedać auto za 3/4 lata. Jeżeli patrzysz tylko na wartość końcową leasingu to znaczy, że źle to liczyłeś :cool2:

 

Poprawne porównanie Comfort Lease do tradycyjnego leasingu ma tylko i wyłącznie sens, jeżeli chcemy sprzedać auto na końcu leasingu. Wtedy trzeba porównać kwoty, które zapłacimy za auto (przy leasingu trzeba założyć jakąś wartość sprzedaży, lepiej założyć bardziej realna (czyli niższą), wtedy szansa na poprawne liczenie jest wyższa).

 

Przy liczeniu trzeba pamiętać o kilku rzeczach:

1. Przy Comfort Lease dostaniesz preferencyjne warunki ubezpieczenia na cały okres leasingu (przy wartości auta ok 210.000 PLN u mnie ubezpieczenie wyszło ok 7.000 PLN wraz z GAP za pierwszy rok)

2. Optymalizacja przy sprzedaży przez osobę prywatną może się odbyć dopiero po 6 mc od wykupienia leasingu inaczej zapłacisz podatek (wydłuża okres zmiany auta)

3. Przy Comfort Lease nie będziesz musiał robić tak dużej wpłaty, a rata będzie sporo niższa, więc część gotówki już zostaje Ci w kieszeni.

 

Nie promuje żadnego z leasingów, ale Comfort Lease właśnie powstał do takich sytuacji, w której nie trzeba wykupywać auta, a wystarczy oddać, trzeba tylko prawidłowo zrozumieć działanie tego produktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa.

Ale tak po prostu jak dodasz kwoty do siebie, to Ci wyjdzie, że Comfort Lease jest o 15-20 tys droższy rocznie..... a to już sporo. Auto po pierwszym właścicielu właściwie zawsze łatwo sprzedać lub oddać do salonu kupując nowy model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze przy CL na koniec leasingu zostajesz z niczym. A po normalnym leasingu operacyjnym masz samochod o wartosci ~110k.

Czyli w leasingu operacyjnym wydajesz 180k na samochod i zostajesz z 110k na koniec, a w CL wydajesz 125k i zostajesz z niczym. Pisze o kwotach brutto.

Jak by nie patrzec w przypadku comfort leas masz spokojan glowe i wygode, a w przypadku leasingu operacyjnego 50k w kieszeni.

Rozumiem ze w CL nie jest wlicone oc/AC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dostał w takim razie bardzo kiepskie warunki. W CL przy dobrych warunkach płacisz max 60-65% kwoty auta. Pamiętaj też, że nie zostajesz z niczym, fizycznie płacisz mniej (sporo niższe raty, mniejszy wkład), więc gotówka zostanie Tobie w kieszeni od razu (a nie odzyskujesz ją po 3 lub 4 latach) na inne inwestycje.

 

Leasing operacyjny jest dużo bardziej popularny i realnie jest tańszy (jeszcze), aczkolwiek nie jest to też różnica, o której tutaj mówicie (15-20.000 PLN rocznie, czyli 45-60.000 PLN w 3 lata :mad2: ) Na zachodzie dużo bardziej popularne stają się takie leasingi i myślę, że z czasem u nas coraz więcej firm będzie oferować taki produkt i ceny będą spadać. Grupa VAG oferuje już te leasingi na porównywalnym poziomie cenowym co leasingi operacyjne. Przyjdzie czas i na BMW.

 

Na tę chwilę spokojnie w wyliczeniach można zakładać ok. 10% różnicę na korzyść leasingu operacyjnego, aczkolwiek przy CL dostaje się preferencyjne stawki ubezpieczenia, więc różnica jeszcze spada.

 

Sam posiadam leasing operacyjny, ale tylko z dwóch powodów:

1. Auto było używane jak je kupowałem (CL można dostać tylko na auto <= 6 mc od daty rejestracji lub nowe)

2. Mam zamiar zostawić to auto po zakończeniu leasingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie chcę zakładać specjalnie nowego tematu,więc zapytam tutaj.

Czy orientuje się ktoś,czy możliwe jest podczas cesji przedłużenie comfort lease?

Znalazłem dobrą ofertę na firmówkę,ale comfort lease jest na 24miesiące i został jeszcze tylko rok.Chciałbym to przedłużyć o kolejny rok lub 2 na tych samych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.