Skocz do zawartości

[E61] 525i 2004 po co odpinać przepływkę powietrza?


Miq1685050890

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Kilka tygodni temu przesiałem się z wysłużonego e46 318i do nieco mniej wysłużonego e61 525i. Po zakupie pocieszyłem się autkiem niecałe dwa dni kiedy to wyszło że nie do końca wszystko w nim w porządku. Pominąwszy usterki typu PDC failure , cieknący zbiorniczek płynu spryskiwaczy, spaloną żarówkę w ringu, i zacinający się szklany dach zauważyłem że przepływomierz powietrza został odłączony i to w taki sposób że błędu nie wywalało na deskę. Wizyta u elektryka i wpięcie w kompa wykazało że przepływomierz pokazuje wszystkie parametry jeśli się go podepnie ( założyłem że przypadkowo wtyczka jakimś cudem się wysunęła) więc z podpiętym przepływomierzem wyjechałem zadowolony od elektryka. Radość trwałe nad wyraz krótko gdyż po przejechaniu kilkuset metrów auto przeszło w tryb awaryjny zdławiło się na maxa wywaliło wielki check na środku deski. Reakcja elektryka po powrocie była wypnij i szukaj przepływki. Tak też zrobiłem wypiąłem auto wróciło do normy. Normy starczyło na 15 km po których bez żadnych sygnałów i błędów w trakcie jazdy zgasło i już nie odpaliło. Niestety godzina wieczorna nie pozwoliła się stawić u elektryka natomiast telefonicznie poprzedni właściciel poinstruował mnie że należy wpiąć przepływomierz odpalić auto ( odpaliło ) przejechać kawałek do wywalenia błędu i przejścia w tryb awaryjny następnie w trybie awaryjnym wypić przepływomierz na uruchomionym silniku następnie zgasić silnik odczekać minutę i ponownie odpalić silnik. Po tych zabiegach auto jedzie normalnie ( nie wiem do końca co w nim znaczy normalnie moje e46 miało lekko ponad 100 hp ).

 

Orientuje się może ktoś co może być na rzeczy ?? Co za usterkę można ukryć w taki sposób ??

 

Wg poprzedniego właściciela chodzi o zawór DISA, ale go już sprawdziłem, nie ma dużego luzu, membrana pracuje i zamyka klapkę jak dostanie napięcie i trzyma zamkniętą jak się zatka odpowietrznik.

 

Ps. chętnie przyjmę namiary na dobrego speca od tych katamaranów z okolicy Głogowa jeśli ktoś może kogoś polecić DZIĘKI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, może się mylę, ale moim zdaniem sam przepływomierz może być walnięty, może być tak, że raz działa, a raz nie działa i nie ma reguły co do jego działania, przez co podaje błędne odczyty i jest zła mieszanka, a po chwili komputer wyłapuje, że coś jest nie tak i wchodzi w tryb awaryjny. DISA też jest w tym obiegu, więc ciężko się odnieść - to, że jest szczelna, ok, ale czy z elektryką ma wszystko w porządku? Może gdzieś przetarł się jakiś kabelek lub coś nie styka na złączach w przepływomierzu lub DISA?

Ja bym zaczął od porządnego diagnosty, na ori komputerze BMW, bo inaczej to można jeździć po tych złotych rączkach bez końca i wymienić połowę samochodu bez skutku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Disa wymontowałem i podpiąłem pod prostownik 12 v i pracuje jak należy jest napięcie zamyka jak ma podciśnienie zrobione w puszce , ewentualne coś na kablu ma ale jak włożyłem do auta to przy stykaniu wtyczki też działa. Co ciekawe jak jest wpięta przepływka to Disa na postoju pracuje normalnie zamyka itd itp i na postoju mogę kręcić z wpięta przepływką normalnie silnik na obroty nic się nie dzieje , ale jak wyjadę na trasę to wywala mi serwis zaraz jak tylko dodam gazu mocniej. Jak odepnę przepływomierz DISA nie rusza się wcale ale auto jedzie bez błędów.

 

Wczoraj dostałem kabelek i skonfigurowałem chyba INPE spróbuje jakoś odczytać co to za błąd wywala jak będzie podpięty wozik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co racja to racja niestety obietnice i zapewnienia sprzedającego okazały się sciemą, przepływka uwalona czekam na nową . Ciekawe co potem wyjdzie.

 

Aha błędy jakie wywala to jeśli się nie mylę to w DDE będą odpowiedzialne za przepływkę :

12 DME/DDE OKAY 9 Error stored

2742 81

2744 81

2746 81

274E 01

2783 22

278C 21

27C3 01

279C 04

28A2 81

DSC OKAY 1 Error stored

5F77 A

 

 

I wsio jasne.

Nowa przepłwkana pokładzie i aż miło popatrzeć jak śmiga.

Błędy zniknęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.