Skocz do zawartości

Klekot na zimnym silniku - silnik M52TU B25


Mogly

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na moje pytanie, postanowiłem więc założyć nowy temat.

 

Zaobserwowałem w moim samochodzie (silnik M52TU B25 na podwójnym Vanosie) dziwny odgłos pracy silnika. Jest to klekotanie dochodzące z przedniej, lewej części silnika. Dokładnie wydaje się, że klekot jest najlepiej słyszalny pomiędzy Vanosem a kolektorem wydechowym. Na pewno jest to lewa strona z przodu.

 

Co charakterystyczne klekot jest najgłośniejszy gdy silnik jest zimny. W miare nagrzewania się silnika, klekot cichnie. Kiedy silnik jest już dobrze rozgrzany jest cisza.

 

Wcześniej tego odgłosu na pewno nie słyszałem. Zbiegł on się mniej więcej w czasie kiedy regenerowałem Vanosa (skasowanie luzu osiowego + nowe uszczelnienia). Mniej więcej po tej regeneracji usłyszałem pierwszy raz ten klekot. Wydaje mi się, że wszystko złożyłem poprawnie. Auto lepiej też jeździ po tej regeneracji. Czy to możliwe, że mogłem coś spartolić montując Vanos?

 

Olej mam zalany Castrol Edge 5W-30. Zalany jakieś 10 tyś km temu.

 

Aha. Zdjąłem też wczoraj obydwa paski klinowe - dalej klekocze.

 

Czy może ktoś mi pomóc? Co to może być? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrałem dźwięk tego "klekotu".

 

Na całkowicie zimnym silniku słychać w tle bardziej dźwięk delikatnych stuków niż klekotu. Na ciepłym silniku słychać już wyraźnie dźwięk klekotu jak w dieslu. Jak silnik dobrze się rozgrzeje jest OK. Generalnie zauważyłem, że im cieplej na zewnątrz, tym ten dźwięk jest mniej słyszalny. Ostatnio było +12 stopni i ledwo co słyszałem. Dzisiaj, kiedy nagrywałem ten film jest +3 stopnie.

 

Dla porównania dwa filmy:

 

Zimny silnik:

 

 

Ciepły silnik (te stuki w tle to nie od silnika, ktoś walił młotkiem na budowie!!!). Słychać wyraźnie w tle odgłos takiego klekotu jak w dieslu:

 

 

Ma ktoś z Was jakieś sugestie :?: Tak jak pisałem wcześniej, silnik nie bierze oleju, płyn chłodzący cały czas w normie, zero falowania obrotów, żadnych problemów jedynie ten klekot. Olej jest zalany Castrol Edge 5W-30 około 6-7 tyś km temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.