Skocz do zawartości

E39 535iA [M62] - nie odpala


k.janiak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Prześledziłem tematy podobne do mojego i nie znalazłem odpowiedzi, ani żadnych sugestii, a już trzeci dzień walczę. Otóż moja aktualna e39 przez ostatni rok jeździła bezawaryjnie, aż do ostatniej niedzieli. Odpaliłem ją jak zwykle, poszedłem otworzyć bramę, potem do samochodu, tryb D i auto gaśnie. Pojawił się komunikat Engine failsafe prog oraz Trasm failsafa prog. Zapaliła się kontrolka trakcji, wskazówka temperatury (mimo nierozgrzanego jeszcze silnika) poszła maksymalnie w prawo. Odpalić już się nie dało. Podłączenie komputera nic nie dało - brak komunikacji ze sterownikami silnika i skrzyni. Odłączyłem ako i podłączyłem po godzinie. Błędy failsafe znikły i mogłem się podłączyć do DME. Błędy pokazał takie:

 

6C/03 - Control unit faulty (reset)

E5/03 - Comparison, supplies, PWG

82/03 - Function, throttle actuator

6D/43 - Battery positive voltage

 

Czytałem, że tego typu problemy może siać słaby akumulator. Żeby to sprawdzić, pożyczyłem podobny ako, podłączyłem i auto odpaliło, choć chodziło bardzo kulawo. Uznałem, że to kwestia nowej adaptacji sterowników, więc nie czekając zamówiłem nowy akumulator. Niestety po podłączeniu i włączeniu zapłonu od razu pojawia się failsafe silnika i skrzyni, kontrolka MIL się nie świeci, świeci się natomiast kontrolka trakcji, a wskazówka temperatury wychyla się maksymalnie na czerwone pole. Wskaźnik pozycji biegu świeci się równomiernie, nie pokazuje pozycji lewarka. Włączenie zapłonu powoduje także włączenie czujników parkowania, mimo pozycji P. Odczytane błędy sugerują problemy ze sterownikiem silnika, siłownikiem przepustnicy i coś z akumulatorem. Wydaje mi się jednak, że wynika to raczej z problemów z prądem, np. masą silnika. Tylko, gdzie masa jest podpięta. Ewentualnie coś z przełącznikiem przy skrzyni biegów. Ma ktoś jakieś sugestie? Wszelkie podpowiedzi mile widziane....

 

Pozdrawiam!

Nie pozwól, aby strach przed porażką powstrzymał Cię przed wejściem do gry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany - wytrwałe poszukiwania i pomoc forów zagranicznych. Może rozwiązanie komuś się przyda. Dotyczy także wersji manualnych oraz modeli 540i, 735i i 740i z silnikiem M62. Otóż przyczyną komunikatów "Engine failsafe prog" oraz "Transm failsafe prog" było przepalenie bezpiecznika sterowania silnikiem [30A]. Stąd też problemy z komunikacją interfejsu z silnikiem i skrzynią biegów. Na niektórych forach proponowano odłączanie akumulatora, zwieranie klem itp. - aby "zobaczyć co będzie się działo potem". Choć sam tak zrobiłem, to w takim czy innym przypadku - odradzam takich rozwiązań. To nic nie daje, a może zaszkodzić. Wymiana bezpiecznika spowodowała, że kontrolka "check engine" znów się zaświeciła, a komunikacja z silnikiem i skrzynią biegów była możliwa. Teraz pozostaje odczyt błędów i na tej podstawie ustalenie, które urządzenie powoduje zwarcie w instalacji. U mnie już wcześniej pokazywał się komunikat "Activation map cooling", co sugerowało problemy z grzałką zamontowaną w obudowie termostatu. Teraz okazało się, że grzałka się przepaliła i to ona powodowała zwarcie w instalacji, przepalenie się bezpiecznika i przejście sterowników w tryb ochrony silnika i skrzyni biegów. Analiza różnych forów pozwala dojść do wniosku, że to usterka, która lubi pojawić się w silniku M62, w którym to zastosowano grzałkę sterującą pracą termostatu. Niestety wymiana jest dość kosztowna - trzeba wymienić cały element - łącznie z termostatem.Gdzieniegdzie na forach niektórzy proponują usunięcie termostatu z grzałką i zainstalowanie innego, np. pochodzącego z 4-litrowego diesla, ale to już osobista decyzja. Ja zdecydowałem się na zachowanie oryginału - skoro producent tak przewidział, to niech tak zostanie.
Nie pozwól, aby strach przed porażką powstrzymał Cię przed wejściem do gry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.