Skocz do zawartości

E36 320i touring_Klima działa lecz nie chłodzi (klimatronik)


akus66

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z klimą. Do tej pory działała bez zarzutu. Rok temu była napełniana. I nawet nic nie dołożono czynnika. Czyli na tamten czas była szczelna.

A kilka dni temu w czasie deszczu po włączeniu klimy zaraz zaparowały mi szyby. Okazało się, że klima pracuje. Sprężarka po naciśnięciu śnieżynki się usprzęgla, a wentylator wymiennika ciepła, ten przy chłodnicy się kręci. Niestety działa bez przerwy i ani myśli przerwać pracy choć na chwilę. A z nawiewu leci cały czas powietrze o takiej samej temperaturze. Czyli tak, jakby nie działała. Sprawdziłem, nie wiem czy dobrze obecność czynnika chłodzącego w układzie. Sprawdziłem to organoleptycznie poprzez naciśnięcie na chwilkę jednego z zaworków kulkowych do którego podłącza się agregat do napełniania klimy. Zostałem obrzygany jakimś "zielonym syfem" pod sporym ciśnieniem. To chyba znaczy że czynnik jest? :mrgreen: Z resztą, tu na forum wyczytałem gdzieś, że gdyby nie było czynnika chłodzącego w układzie, to sprężarka klimy nawet by się nie załączyła. Podejrzewam, że mogło nastąpić jakieś uszkodzenie w samej sprężarce. Może tak jest, że sprzęgiełko się załącza, a "walnęła" sama sprężarka i nie podaje ciśnienia? Czy ktoś mógłby mi coś podpowiedzieć? Na przykład jak zdiagnozować, czy sprężarka rzeczywiście spręża i mieli ten czynnik w układzie, czy tylko sobie tak kręci?

 

 

Proszę wpisywać w tytule tematu model auta.

viewtopic.php?f=68&t=120678

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak sprawdziły się moje przypuszczenia.

Podjechałem do przyjaciela, który na co dzień zajmuje się chłodnictwem.

Niestety padło na sprężarkę.

Gdyby ktoś miał takie objawy jak wyżej, to na 99,99999 % może obstawiać sprężarkę.

Teraz pozostaje sprawdzenie, czy padła sprężarka, czy może sprzęgło działa, lecz nie usprzęgla wałka sprężarki.

Na razie sprawdzę to sprzęgło. Jeszcze mam nadzieję, że obejdzie się bez demontażu całej sprężarki.

Jeśli sprzęgło będzie w porządku, to niestety czeka mnie wymiana tej pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po dokładnym zbadaniu szczelności układu lampą UV w warsztacie okazało się, że wymiennik ciepła, ten z przodu przy chłodnicy ma nie duży wyciek.

Ciśnienia było na tyle, że klima się załączała, lecz czynnika było za mało, by można było odczuć jakiś efekt.

Teraz już czynnik uleciał zupełnie i klima się nie załącza. Po wymianie tej chłodniczki i ponownym napełnieniu klimy powinno być ok.

 

TEMAT DO ZAMKNIĘCIA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.