Skocz do zawartości

Banalne pytanie o poziom płynu chłodn. i oleju po wymianie


Arturov

Rekomendowane odpowiedzi

Mam niestety kolejny problem... i bardzo prosze o pomoc bo ostatnio problem goni problem i powoli zaczynam mieć dość.

zbiorniczek wyrównawczy przy starej chłodnicy zaczął przeciekać (był już zalepiany sylikonem przez poprzedniego wlasciciela) i kupiłem nową chłodnicę. Katalogowo wchodzi ok 10l płynu (auto bez klimy). Spuściliśmy płyn ze starej, weszła nowa i tutaj ciekawostka numer 1, bo wlaliśmy 5l płynu i na zbiorniczku wyrównawczym już był max... a gdzie ma wejść pozostałe 5 ja sie pytam. Odpowietrzone jest - przy odkręconym korku i odpowietrzniku minimalnie wylewa sie z odpowietrznika a ze ścianki zbiorniczka też leci strumień gdy się lekko przygazuje. Teraz jak jeżdże to kontroluje płyn i co 1-2 dni dolewam troche - i tu moje pytanie, czy nie jest czasem tak, że wtedy weszło tylko te 5, teraz on sie po prostu rozprowadza i to dlatego musze go dolewać? Doleje prawie pod korek (zostawie jakieś 5-6cm) i po paru dniach znów musze uzupełnić bo zeszło do minimum, i nie wiem teraz czy to wyciek znowu przy nowej chłodnicy, czy płyn sie uzupełnia i to norma po zmianie chłodnicy i płynu.

 

I kolejna sprawa. Też chodzi o poziom, ale tym razem oleju silnikowego. Spuściliśmy stary i wlaliśmy nowy Motul 10w40. Katalogowo wchodzi 6,5 litra. Kupiłem 6 litrow, wlaliśmy całość i... poziom oleju na bagnecie ledwo sięgał minimum... Wczoraj dokupiłem jeszcze litr, dzis dolałem jakieś 0.85l i jest na minimum. To też normalne? Czyli łącznie weszło ~6,85 litra i poziom na bagnecie ledwo sięga minimum, przy czym katalogowo jest 6.5.

 

I bądź tu mądry.

 

Bardzo prosze o pomoc bo juz powoli mi ręce opadają.

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 litrów płynu to trochę sporo, do mojej wchodzi góra 5 litrów, ostatnio też przerabiałem układ chłodzenia więc może coś uda mi się podpowiedzieć - po dolaniu płynu zawsze musi trochę czasu minąć zanim się rozprowadzi, u mnie mijało ze 2-3 dni zanim układ nie wchłonął i nie rozprowadził całego płynu. Najlepiej odpalić auto tak, żeby przód stał na górce i wtedy korek odkręcić, ten entluftung i odpowietrzać, potem przejechać się z 5 km i tak raz na dzień, po trzecim dniu powinno już się ustabilizować, co układ będzie miał wypluć to wypluje a co wchłonąć to wchłonie. Nie wiem jak to jest z BMW 320, ale ostatnio się nimi interesuję, wersją coupe i często pojawiały się opinie że są problemy z chłodzeniem, widać Ciebie nie ominęło...Aczkolwiek uważam, że 10 litrów płynu to dość sporo. A co do oleju - też to u siebie przerabiałem - wlej olej tak żeby na bagnecie było ok, wytrzyj od spodu cały silnik szmatami do sucha, przejedź się, zagrzej silnik, po powrocie rozłóż jakąś tekturę, szeroką albo jakąś białą dużą szmatę pod silnikiem i zobacz czy coś się nie leje, nie sączy, zajrzyj od spodu jak to wygląda, zostaw na kilka godzin, wszystko będzie jasne, bo jeśli nie kopci to silnik nie powinien brać oleju. To i tak, że nie przybywa Ci oleju - słyszałem o przypadkach, że zdarzają się pęknięcia bloku silnika i wtedy płyn chłodniczy ubywa ze zbiorniczka wyrównawczego i wylewa się do silnika. Poobserwuj dokładnie spód silnika, może gdzieś masz wyciek. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wchodzi około 10l spuściłeś z chłodnicy i węży? no i nie zapomniałeś z bloku spuścić też?

Bo jeśli spuściłeś tylko z chłodnicy to się nie dziw że wchodzi tylko 5l, również z bloku silnika trzeba spuścić : )

A co do wycieków jak nie odpowietrzyłeś dobrze to będzie wywalać miałem to samo w oplu 5 min odpowietrzałem i było git a w bmw się mordowałem bardzo długo ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisał kol tyci99097-jeśli nie odkręcisz korka z bloku-spuścisz tylko połowę,czyli ok.5 l.płynu.Co do oleju,to auto w miarę równo stoi podczas kontroli?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.