Skocz do zawartości

[E46] Połączenie navi 16:9 z nieori radiem - czy możliwe?


adios_1984

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Posiadam BMW E46 z 2003r. Wyposażone jest fabrycznie w monitor 16:9, nawigację MK4 oraz moduł bluetooth. Harmana, DSP itp. brak.

Fabryczne audio w tym aucie jest gorsze niż w Polonezie (a miałem 2 poldki i 3 bmw, więc mam porównanie). Czas więc wprowadzić poprawki po skąpcach w BMW (czemu tak słaby tuner?).

Generator dźwięku w E46 (tuner) to lipa, więc aby dalej bawić się w audio trzeba go wymienić. Jednocześnie zależy mi, aby pozostałe funkcje działały tak jak do tej pory.

Z tego co wiem tuner radiowy to BM54. I teraz pytania, na które odpowiedzi jeszcze nie widziałem (na google).

 

Czy w momencie, kiedy odłączę tuner radiowy, pozostałe funkcje będą działać (bluetooth, navi, komputer pokładowy)?

Czy wpinając się nieoryginalnym radiem z przejściówką w ori instalacje, funkcje nadal będą dostępne (poza multufinkcją oczywiście)?

Ogólnie, czy przy takiej rzeźbie będzie możliwe sterowanie radiem z monitora?

 

Tuner radiowy w E46 to jakiś szmelc - może można go zamienić na inny z jakiegoś nowszego BMW? Może ktoś już taką operację przeprowadził?

 

Pozdrawiam i dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Mam pierwsze info, może komuś się przyda.

 

Odłączyłem całkowicie tuner. Monitor działa tak jak zwykle. Funkcja komputera pokładowego jest. Nawigacja działa prawidłowo, tylko bez komunikatów głosowych. Bluetooth działa prawidłowo, mój rozmówca słyszy wypowiadane sentencje (wiadomo - bez tunera ja nie słyszę co on mówi).

Zamówiłem na razie przejściówkę z allegro na próbę, radio cd/mp3 mam. Jak przyjdzie kabelek podłączę radio i dam znać jak to wygląda.

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia. Do mojego E38 mogłem bez problemu dołożyć radio cd z Rovera, i wszystko działało. Może producent tunerów do E46 robił coś podobnego dla innych producentów samochodów, tylko lepszego jakościowo i funkcyjnie?

 

Pozdrawiam.

 

Aktualizacja:

Mam już przejściówkę. Niestety pierwszy test uważam za porażkę.

Po podłączeniu radio gra (ludzie, nareszcie normalna jakość dźwięku w dodatku na słabych ori głośnikach - nie brzmi to jak oryginalny "Kasprzak"), ale jest problem...

Nie da się sterować radiem inaczej niż z bagażnika :cry2: , nawet włączenie radia to wycieczka do tyłu.

Na weekend pokombinuję trochę, czy przynajmniej da się jakość wzbudzić radio z wnętrza auta.

 

Teraz pytanie. Czy ktokolwiek stosował już to:

http://www.tme.eu/pl/details/ctsbm004/adaptery-do-sterowania-z-kierownicy/connects2/ctsbm0042/#

 

To, że sterowanie z kierownicy działa to super, ale co z monitorem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć.

 

Temat audio rozwiązany. Wszystko działa: zestaw bluetooth handsfree, nawigacja, sterowanie z kierownicy/monitora, no i oczywiście jakość muzyki jest o wiele lepsza niż przed zmianą.

 

Co zostało zrobione.

1. Wyprowadziłem 4xRCA z oryginalnego tunera + wzbudzenie wzmacniacza. Wszystko ładnie przylutowane.

2. Trzeba pokombinować przy oryginalnej kostce od radia. Sygnał na głośniki do ori instalacji idzie po pinach od 1 do 8 (1-4 plusy, 5-8 minusy). Ori kostka składa się z dwóch osobnych kostek w jednej obudowie. Jedna to zasilanie, i-bus itp. Druga to tylko sygnały na głośniki. Tą właśnie kostkę wypiąłem z oryginalnej. Przejściówkę (aby nie ciąć ori instalacji) dorobiłem sobie z wcześniej kupionej kostki z allegro. Plug&play.

3. Podłączenie wzmacniacza i całej instalacji do niego.

4. Gra muzyka (bardzo ładnie), wszystko działa.

 

UWAGA!

Ori głośniki są tak słabe, że po podłączeniu do wzmacniacza zaczynają niemiłosiernie "pierdzieć".

 

W półce głośniki już wymienione (Herz). Jeszcze tylko przód.

Można powiedzieć, że wzmacniacz zastępuje ori lipne końcówki mocy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.