Skocz do zawartości

KM

Zarejestrowani
  • Postów

    57
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez KM

  1. Boczki są te same ale plastikowe ramki dookoła szyby (strona wewnętrzna) już nie. Dziś przyjrzałem się bliżej szybą i te ramki muszą być inne w pojedynczych szybach (szersze). Pytanie tylko czy da się je w ogóle zamienić z ramkami szyb pojedynczych (jeśli jest to np, jedynie kwestia odstawiania plastikowej ramki o kilka milimetrów więcej.
  2. Chciałbym dołożyć sobie rolety tylnych szyb w Touringu. Znalazłem zestaw kompletny tj. rolety, boczki, plastikowe ramki, uchwyty ale mam podwójne szyby u siebie i teraz pytanie - czy zestaw z pojedynczych będzie pasował? Dokładnie chodzi o plastikowe ramki (te z kabelkiem) i małą roletkę. Wg. katalogu są to inne numery OEM i jest różnica w cenie. Pytanie - czy w ogóle da się estetycznie to spasować? Czy ktoś przerabiał temat?
  3. Problem rozwiązany. PRZYCZYNA - licznik a w nim uszkodzone/spalone układy odpowiadające za wskazania paliwa i temperaturę zewnętrzną. NAPRAWA - wymiana licznika. Jak to zdiagnozować? Tylko na serwisowym oprogramowaniu i z kumatym elektronikiem. U człowieka który prywatnie zajmuje się podpinaniem pod komputer niestety nic nie było widoczne. Dopiero po podpięciu pod serwisowy sprzęt, specjalista sprawdził bezpośrednio wskazania czujników. Okazało się, że działają dobrze (wskazują temperaturę i poziom paliwa). Samemu można zewrzeć przewody we wtyczce od czujnika temp. Jeśli wskazanie nie zmieni się na +50, należy zmierzyć napięcie w owej wtyczce (około 3,5-3,8V). Jeśli napięcie jest to znaczy, że licznik padł. WYMIANA LICZNIKA - polecam pojeździć za tym osobiście, nie kupować na odległość. Ja dopiero po podpięciu trzeciego licznika znalazłem odpowiedni. Są trzy rodzaje liczników: - "bez samochodzika" - bida. Nie wiem po co w ogóle to się znalazło w e39... (2 wtyczki) - z samochodzikiem - wersja "low" (2 wtyczki) - "duży komputer" - wersja "high" (3 wtyczki) Stan szybek pozostawia nieraz wiele do życzenia ale można ją polerować pastą polerską do karoserii i szybko nabiera blasku. Numerki na białej tabliczce - raczej bez znaczenia. Trzeba tylko pamiętać żeby nie instalować diesla w benzynie i na odwrót. Konieczne jest kodowanie (przebieg, VIN i ewentualnie wersja wyposażenia - automat/manual). Przy kodowaniu miałem przykrą niespodziankę - EWS zapamiętał i zapisał sobie przebieg z nowego licznika i nie chciał tego zmienić (miga kropka). Niedługo będę ogarniał to w serwisie. To tyle w temacie, mam nadzieję że komuś się kiedyś przyda :)
  4. Czujnik założyłem FEBI, taki jak był wcześniej. Niestety po zwarciu przewodów w kostce nic się nie dzieje. Napięcie na kablach jest (około 3,4-3,8 V), obwód też sprawdzałem - jest. Jak tylko uruchomie WDS na którymś z komputerów przejrzę dokładnie jak idzie ta wiązka i będę szukał winowajcy. Dam znać jak uda się coś ruszyć z tematem.
  5. Aku nowy - bosh s5. Powód wysokiego poboru prądu, króry rozładowywał aku - zmieniarka mp3. Nie było nic spawane :) Ciekawi mnie czy zepsuty czujnik temp. zew. powoduje słabiutką pracę klimy. Jeśli tak, to muszę mieć schemat czujnika żeby wiedzieć jak on leci. Niestety diagramy elektryczne mi nie działają na kompie (problemy z javą).
  6. Aku zdechł. Wcześniej miałem problem poboru prądu na postoju. Problem rozwiązany ale przez częste spadki napięcia aku siadł. Próbowałem go odratować na prostowniku. Mój błąd że zostawiłem samochód na kilkanaście h bez prądu. Efekt jest taki jak opisuje powyżej. Ktoś może ma podobne doświadczenia/jakieś pomysły? :)
  7. Tak. Tak jak napisałem, wszystko już działa tylko... nie to co opisałem.
  8. Witajcie, Niestety popełniłem błąd i miałem odłączony akumulator na kilkanaście godzin w moim e39. Po podłączeniu ponownym nie działa: - Czujnik temp. zewnętrznej ( -40 na wyświetlaczu, wymieniłem na nowy FEBI, dalej nie łapie), - Klimatronic (świeci się śnieżynka ale nie załącza klimy), - wskaźnik poziomu paliwa (test zegarów - ok, wskaźnik nie działa). Po podłączeniu na kompie: - błąd przekaźnika pompy paliwa (jedzie do mnie nowy, ale po zamianie z innym przekaźnikiem też nic nie działało więc nie wiem czy to ma wpływ na wskaźnik poziomu...) - pokasowane drobne błędy, z których żaden nie wskazywał na powyższe przypadłości :/ Bezpieczniki ok, przekaźniki... nie wiem nawet które są do czego i gdzie ich szukać... Samo sprawdzanie przekaźnika też jest mi obce :P Tematy na forach bywały ale rozmywały się i nic z nich nie wynikało dlatego dodaje ten temat. Jeśli zła kategoria, poprawcie mnie. Proszę piszcie jeśli macie jakieś sensowne pomysły, ja już mam dość.
  9. Dokładnie tak. Każde uszkodzenie kabla polecam dobrze zlutować (nie skręcać kabli ze sobą). Ja właśnie czekam na cieplejsze dni i będę robil remont okablowania tylnej klapy w sedanie (e39). Wszystko tam trzeba wyciągnąć, zlutować i koniecznie zabezpieczyć koszulkami termokurczliwymi, a w miejscach najbardziej newralgicznych (narażonych na ciągłe zginanie) koszulkę daję na długości 10 cm kabla. Polecam też zakup lutownicy samochodowej i przedłużacza do zapalniczki. Koszt nie duży a bardzo usprawnia wszelkie prace elektryczne.
  10. Swap silnika opisany jest wszędzie i wykonuje go profesjonalnie wiele warsztatów. "Zmiana na skóry" to jest dopiero banał, no chyba że sam sobie chcesz te skóry uszyć. Tekst o fabrycznym montażu stanowi swego rodzaju bezsens. Logicznie rzecz biorąc zaprzecza zdaniu poprzedniemu. Natomiast bardzo zainteresowało mnie 4 zdanie w części drugiej - czy ktoś to rozumie? :P A tak w ramach hmmm resocjalizacji? - Temat jest techniczny a nie filozoficzny czy ideologiczny, ale skoro już zacząłeś to skończę. Wykazujesz skrajny brak dojrzałości emocjonalnej. Prosiłem o konkretne odpowiedzi, żeby to forum wyglądało tak jak wyglądać powinno - konkretnie i na temat. Niestety zaburzyłeś harmonię, ale tak to jest jak dzieci zabierają głos kiedy dorośli rozmawiają... Zdajesz się być takim dzieciakiem. Kiedyś w piaskownicy udowadniałeś kto wykopie głębszy tunel a dziś szczycisz się tym jak wspaniale parkujesz... Świetnie, że tak wspaniale parkujesz bez PDC, jestem z Ciebie dumny! No naprawdę masz cele w życiu! Ciekaw jestem co stoi na szczycie Twoich priorytetów. Ja jednak nie mam radaru w głowie i szkoda mojego cennego czasu żeby skupiać się nad myśleniem o odległości, o tym czy już jestem blisko kolejnego bezsensownego słupka czy wysokiego krawężnika niewidocznego w żaden sposób, jakich wiele w polskich miastach. Po prostu chcę szybko i bezproblemowo parkować w każdych warunkach. Poza tym fajnie jest zrobić coś dobrze samemu - spróbuj czasami, polecam :)
  11. OK, wysłałem Ci prywatną wiadomość :) Jak tylko założę PDC, wstawię całą relacje. Fajnie będzie jeśli temat wreszcie zostanie całościowo opisany w jednym miejscu :)
  12. Witajcie, postanowiłem założyć w swoim 523 parktronic z tyłu, bo w praktyce tylko tam jest mi on potrzebny. Koniecznie chcę pełen oryginał z przyciskiem w panelu. Lista części: -listwy z otworami (3szt), -czujniki (4szt), -wiązka do modułu (1szt.) -moduł/sterownik -wiązka do modułu od strony samochodu (zasilanie, sygnał wstecznego, sterowanie przyciskiem, linia diagnostyczna) -panel z przyciskiem. Przydatne informacje jakie zdobyłem po przeczytaniu kilkudziesięciu mniej lub bardziej trafionych tematów na kilku forach: Panel pod klimatronikiem (kostka-piny): 1 - Podgrzewanie siedzenia kierowcy 2 - Zasilanie (bezpiecznik17) przekrój 0.75 3 - Terminal58g (podświetlenie) 4 - EDC/(DME z MSS52) 5 - EDC/(DME z MSS52) 6 - Zasilanie (bezpiecznik60)/(masa z MSS52) przekrój 0.5 7 - Zasilanie (bezpiecznik32) przekrój 2.5 8 - puste 9 - puste 10 - Aktywne siedzenie pasażera 11 - Aktywne siedzenie kierowcy 12 - Podgrzewanie siedzenia kierowcy - termostat 13 - Podgrzewanie siedzenia pasażera 14 - Tylna roleta góra - silnik 15 - Tylna roleta dół - silnik 16 - przycisk ASC/DSC 17 - puste 18 - puste 19 - masa przekrój 0.75 20 - Tylna roleta - przycisk 21 - K-BUS 22 - Podgrzewanie siedzenia pasażera - termostat 23 - Zasilanie (bezpiecznik45) przekrój 0.5 Kolory w czarnej wtyczce (moduł PDC): 1- czerwono zółty 2- niebiesko czerwony 3- brak 4- biało szary 5- brak 6- brązowo czarny 7- brązowo szary 8- niebiesko szary 9- czarno zółty 10- brązowo niebieski 11- brak 12- brak Bezpiecznik PDC - 21 Pytania: 1. Czy potrzebuję czegoś jeszcze? (jakiś dodatkowy moduł czy przekaźnik - jeśli tak to który?) 2. Jak wygląda podłączenie wszystkiego? Podłączenie przycisku na panelu zintegrowanym (które piny na kostce), podłączenie bezpiecznika 21 (do panelu, czy do modułu? stawiam na moduł?). 3. Gdzie dokładnie podłączyć kable z czarnej wtyczki sterownika/modułu PDC? <-Kluczowe pytanie. Proszę o konkretne odpowiedzi ew. linki do przydatnych zdjęć/poradników. @Prośba do kogoś posiadającego oryginalnie parktronic z przyciskiem w panelu zintegrowanym - czy możesz zrobić mi zdjęcie kostki za panelem? Wiem z doświadczenia, że układ kabli w pinach jest kluczowy :) Jeśli uda się zebrać wszystkie przydatne informacje, zrobię wreszcie jeden porządny "Zrób to sam" do PDC, wraz ze zdjęciami i porządnym opisem, bo jak na razie w sieci są informacje niepełne.
  13. Witam ponownie, z kolejnym ogłoszeniem :) http://allegro.pl/bmw-520i-e39-lpg-sekwencja-i3327404217.html Nie wiem czy można się tutaj czegoś czepić jeśli chodzi o zdjęcia, bardziej chciałbym skupić się na tym czy ktoś może zna ten egzemplarz? Pytam ponieważ sprzedawca twierdzi że sam sprowadził go z Niemiec tymczasem w archiwum allegro znalazłem ogłoszenie tej e39, z 2011 roku - http://xarchiwum.pl/bmw-520i-bezwypadkowe-i-wlasciciel-i1524816298.html Tak więc pojawiają się od razu wątpliwości. Oczywiście pojadę na oględziny, ale może wcześniej ktoś będzie coś wiedział o niej? VIN: Vehicle information Type Value VIN WBADD11070BN62182 Type code DD11 Type 520I (EUR) E series E39 () Series 5 Type LIM Steering LL Doors 4 Engine M52 Displacement 2.00 Power 110 Drive HECK Transmission MECH Colour ORIENTBLAU METALLIC (317) Upholstery STOFF FLOCK STREIFEN/GRAU (D3TT) Prod.date 1998-04-23 Options Code Description (interface) Description (EPC) S288A LEICHTMETALLRAEDER BMW light alloy wheel, cross spoke 29 S320A MODELLSCHRIFTZUG ENTFALL Deleted, model lettering S339A SHADOW LINE Shadow-Line S354A GRUENKEIL-FRONTSCHEIBE Windscreen, green-tinted upper strip S401A SCHIEBE-HEBEDACH, ELEKTRISCH Lift-up-and-slide-back sunroof, electric S423A FUSSMATTEN IN VELOURS Floor mats velours S428A WARNDREIECK Warning triangle and first aid kit S431A INNENSPIEGEL,AUTOMATISCH ABBLENDEND Interior mirror with automatic-dip S438A EDELHOLZAUSFUEHRUNG Fine wood trim S441A RAUCHERPAKET Smoker package S473A ARMAUFLAGE VORN Armrest front S494A SITZHEIZUNG FUER FAHRER/BEIFAHRER Seat heating driver/passenger S510A LEUCHTWEITENREGELUNG ABBLENDLICHT Headlight vertical aim control S534A KLIMAAUTOMATIK Automatic air conditioning S665A RADIO BMW BUSINESS Radio BMW Business RDS Code Description (interface) Description (EPC) S710A M LEDERLENKRAD M sports steering wheel, multifunction S785A WEISSE BLINKLEUCHTEN White direction indicator lights L801A DEUTSCHLAND-AUSFUEHRUNG National version Germany/Austria S818A BATTERIEHAUPTSCHALTER Battery master switch S863A SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA Dealer List Europe S879A DEUTSCH / BORDLITERATUR On-board literature, German Standard equipment Code Description (interface) Description (EPC) S260A SEITENAIRBAG FUER FAHRER/BEIFAHRER Side airbag for driver/passenger S411A FENSTERHEBER,ELEKTRISCH VORN/HINTEN Window lifts,electric,front/rear S548A KILOMETERTACHO Kilometre speedo S550A BORDCOMPUTER On-board computer Information Code Description (interface) Description (EPC) S540A GESCHWINDIGKEITSREGELUNG Cruise control
  14. http://allegro.pl/bmw-523-i-i3324843745.html Informacje od sprzedawcy - wymienione wisko i profilaktycznie wymieniona pompa wody. Do zrobienia tarcze, tył. Bunia od 3 mies stoi nieużywana. VIN: Type Value VIN WBADD31050BU20974 Type code DD31 Type 523I (EUR) E series E39 () Series 5 Type LIM Steering LL Doors 4 Engine M52 Displacement 2.50 Power 125 Drive HECK Transmission MECH Colour ARKTISSILBER METALLIC (309) Upholstery STOFF FLOCK STREIFEN/ANTHRAZIT (D3AT) Prod.date 1996-11-05 Options Code Description (interface) Description (EPC) S255A SPORT-LEDERLENKRAD Sports leather steering wheel S283A LM RAEDER/BMW STYLING II BMW LA wheel, BMW styling II S320A MODELLSCHRIFTZUG ENTFALL Deleted, model lettering S423A FUSSMATTEN IN VELOURS Floor mats velours S428A WARNDREIECK Warning triangle and first aid kit S441A RAUCHERPAKET Smoker package S473A ARMAUFLAGE VORN Armrest front S510A LEUCHTWEITENREGELUNG ABBLENDLICHT Headlight vertical aim control S534A KLIMAAUTOMATIK Automatic air conditioning S550A BORDCOMPUTER On-board computer S665A RADIO BMW BUSINESS Radio BMW Business RDS S672A CD WECHSLER 6-FACH CD changer for 6 CDs L801A DEUTSCHLAND-AUSFUEHRUNG National version Germany/Austria S863A SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA Dealer List Europe S879A DEUTSCH / BORDLITERATUR On-board literature, German Standard equipment Code Description (interface) Description (EPC) S260A SEITENAIRBAG FUER FAHRER/BEIFAHRER Side airbag for driver/passenger S520A NEBELSCHEINWERFER Fog lights S548A KILOMETERTACHO Kilometre speedo S694A CD-WECHSLER VORBEREITUNG Provisions for BMW 6 CD changer Co sądzicie?
  15. Dokładnie. Też to zauważyłem, ale zastanawiam się z czego może to wynikać. Faktyczna data produkcji to końcówka roku więc jeśli inny rocznik podaje to zapewne taki ma w dowodzie. Dopiero jeśli ten w dowodzie jest inny niż w ogłoszeniu, no to możne się czerwona lampka zapalić. Odrobinę martwi mnie też data sama w sobie - 11.11.1996 to poniedziałek, podobno najlepiej złożone samochody są z środy i czwartku (zgodnie z zasadami "nie lubię poniedziałku!" i "piątek to już weekend"), nie wiem ile w tym prawdy w odniesieniu do standardów BMW, ale jakoś bardziej uspokoiłaby mnie środa ;) Na razie chcę pozbierać jakieś opinie na forum, być może znajdzie się ktoś kto już widział ten konkretny egzemplarz. Zbiorę tu trochę przydatnych informacji a w tygodniu będę dzwonił i pytał o szczegóły. Także bardzo proszę o wasze opinie, jeśli macie coś ciekawego do dodania :)
  16. Witam, Ogłoszenie wydaje się bardzo atrakcyjne, więc "szukam Wally'ego", pomożecie? ;) http://otomoto.pl/bmw-320-individual-e36-C29357330.html Vehicle information Type Value VIN WBACB61020AP30850 Type code CB61 Type 320I (EUR) E series E36 (4) Series 3 Type LIM Steering LL Doors 4 Engine M52 Displacement 2.00 Power 110 Drive HECK Transmission AUT Colour SONDERLACKIERUNG (490) Upholstery LEDER CASUAL/BEIGE (P7SN) Prod.date 1996-11-11 Options Code Description (interface) Description (EPC) S240A LEDERLENKRAD Steering wheel, leather S243A AIRBAG FUER BEIFAHRER Airbag for front passenger S246A LENKSAEULENVERSTELLUNG MECHANISCH Manually adjust. steering column S341A STOSSFAENGER KOMPLETT IN WAGENFARBE Bumpers completely in body colour S401A SCHIEBE-HEBEDACH, ELEKTRISCH Lift-up-and-slide-back sunroof, electric S411A FENSTERHEBER,ELEKTRISCH VORN/HINTEN Window lifts,electric,front/rear S438A EDELHOLZAUSFUEHRUNG Fine wood trim S473A ARMAUFLAGE VORN Armrest front S481A SPORTSITZE FUER FAHRER/BEIFAHRER Sports seat S498A KOPFSTUETZEN IM FOND Headrests mechanically adjustable, rear S510A LEUCHTWEITENREGELUNG ABBLENDLICHT Headlight vertical aim control S520A NEBELSCHEINWERFER Fog lights S534A KLIMAAUTOMATIK Automatic air conditioning S540A GESCHWINDIGKEITSREGELUNG Cruise control S542A CHECK CONTROL Check Control Code Description (interface) Description (EPC) S556A AUSSENTEMPERATURANZEIGE Outdoor temperature indicator S687A RADIOVORBEREITUNG Radio preparation S863A SERVICE KONTAKT-FLYER EUROPA Dealer List Europe S886A HOLLAENDISCH / BORDLITERATUR On-board literature, Dutch S940A SONDERWUNSCH AUSSTATTUNG special equipment BMW Individual Individual vehicle data Sign "BMW individual" 0490 Color Paintwork "petrol mica-metallic", as code 305. Aussenspiegel, StoÃf änger komplett, Griffleiste und Schwellerverkleidungen in Wagenfarbe. 0940 Special request Fahrtrichtungsanzeiger vorne, hinten und seitlich mit weissem Glas
  17. Dziękuję za odpowiedź i linka, dużo mi to rozjaśniło. Myślę że wstawie na przód 185/60R15, dla normalnego skręcania ;P a tył 205/55R15 lub 195/60R15 - i tu nie wiem co wybrać co byście poradzili?? czy dla 1.6 to będzie spora różnica - szersze opony?? i jakie są odczuwalne plusy po założeniu tych szerszych?
  18. Witam, szukałem na forum ale nie mogłem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi, mam nadzieje że tutaj ktoś pomoże :) W e30 316i mam narazie stalowe felgi 14', ale znalazłem ciekawą okazje - alu 15', z takim samym rozstawem śrób, chciałbym je kupić. I tu moje pytanie - jakie do takich felg założyć opony przy silniku 1.6?? Nie mam wspomagania więc rodzi sie też pytanie czy i jak bardzo większy rozmiar wpłynie na opór kierownicy podczas skręcania??
  19. Mój problem polega na tym że przy jeździe na wprost odczuwam drgania - delikatne, ale o dużej częstotliwości, oraz słychać takie buczenio-tarcie :/ w połączeniu z hukiem wyrobionych łożyck z tyłu jazda jest nie do wytrzymania... Znika ten obiaw ale tylko jeśli wchodzę w zakret (bądź skręcam) w lewo. Wiem nawpeno że tylne łożyska mam do wymiany ale z przodu zdawały się być dobre. Co to może być? Czy to po prostu łożyska do wymiany czy problem może leżeć gdzieś w przednim zawieszeniu/układzie kier. ?? Forum czytałem jednak nie znalazlem odpowiedzi na taki przypadek.
  20. Tak czy tak jeśli nie kupię nowej chodnicy to zawsze będzie jakieś klejenie, kombinowanie, a przy odłączaniu od reszty plastiku i na nowo podłączaniu obawiam się później nieszczelności. Postanowiłem spróbować z metalową rurką. Akurat mam taką od starego odkurzacza która pasuje idealnie, wkomponuje ją a na nią przykleje urwany kawałek. I jak to nie będzie szczelne albo znów się schrzani wtedy rozejrze sie już za całą chłodnicą. Dzięki wszystkim za rady :)
  21. Apropo przebiegów i ekspluatacji. Mój ojciec w latach '95-2005 POLONEZEM przejechał 550tys. Napewno musiał mieć niebywałe szczęście co do egzemplarza, ale fakt faktem że wszystko zależy od tego jak się dba o samochód. Poldek zawsze był przejrzany jak tylko coś nie grało (przede wszystkim silnik, a miał gaz!). "Opiekował" sie nim kolega Ojca - mechanik, także to też druga sprawa - była pewność fachowej roboty. Oczywiście ostatecznie po 10 latach codziennej długiej jazdy, polonez jakto polonez - zgnił, ale to tak nawiasem;P W każdym razie jedno jest pewne - jeśli polonez tyle wytrzymał, to przy tej samej ekspluatacji BMW 320i spokojnie nawet na polskich drogach wytrzymałoby ten milionik :)
  22. Mam pewien nietypowy problem. Nietypowy ponieważ nie znalazłem niczego podobnego na forum. Moje BMW to e30 316i (M40) '89. Otóż ostatnio pękła mi plastikowa końcówka rurki, do której podłączony jest wąż odprowadzający chłodziwo z silnika. (przy zbiorniku wyrównawczym chłodnicy) Na szczęście nie stało się nic pozatym że wylało mi trochę gorącego chłodziwa, i było z tego dużo dymu. Zamontowałem ten wąż na resztce rórki która się ostała. W tej chwili obejma trzyma mi wąż na kwawłku około 1,5cm. Nie moge tak jeździc bo obawiam się tego że w końcu przy dużej temp. (i wertepach na naszych drogach) zsunie sie i będe miał potórke z rozrywki. Jeśli chciałbym wymieniać część to musi być to cała chłodnica. Nie uśmiecha mi się to, bo chłodnica nie jest zapchana i jest szczelna - poza tym gówienkiem jest w b.dobrym stanie. Jak sądzicie czy warto kleić ten kawałek? I jak? to twardy plastik jeśli bym go kleił to najprawdopodobniej użył bym kleju dwuskładnikowego J-B Weld, tutaj aukcja z opisem: http://allegro.pl/item395083057_spawanie_na_zimno_jb_weld_z_usa_klej_nawet_halogen.html Pod ten kawałek w wystającą resztke rurki dla wzmocnienia wkleiłbym rurke PCV, tylko nie wiem czy wytrzyma ona temperatury panujące w tym miejscu. Prosze o wasze opinie, może macie jakiś lepszy pomysł na te naprawę (nie wymiane), może ktoś uzywał tego kleju? A może ktoś ma podobne doświadczenia?? Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie, bo jestem w kropce. Najpewniej oczywiście wymienić chłodnice, jednak to zawsze większy koszt, no i po prostu szkoda mi tak naprawdę sprawnej części wyrzucać z powodu kawałku plastiku...
  23. Przeczytałem wieeeeeele postów na temat spalania na tym forum. I bardzo mnie denerwuje cwaniactwo dotyczące stylu jazdy. Najgorsze są te w których czytam "nie po to kupiłem 328 żeby jeździć 100/120/140 ". A przepraszam czy mamy tak wspaniałe warunki, na naszych ojczystych drogach, żeby przez dłuższy czas, bezpiecznie śmigać sobie 140/150 i więcej??? Zreszta jakiekolwiek warunki, poza autostradą, nie pozwalają na odpowiedzialną jazdę z takimi prędkościami. To jedynie ułańska fantazja pozwala na takie "wyczyny". Każdy kto zachowuje się normalnie na drodze nieraz jest świadkiem jak "bohater" pruje sobie wyprzedzając na granicy ryzyka. Tego manewru niektórym powinni całkowicie zabronić! A przede wszystkim przyłożyć mu więcej uwagi podczas kursu na prawko! Przy zakupie szybkich samochodów zapewne wszyscy ci d o s k o n a l i kierowcy, dostają patent kierowcy nieomylnego, a w razie jakiejkolwiek pomyłki jest patent zabezpieczający, a mianowicie taki że w sytuacji wypadku ranią bądź zabiją tylko siebie i nikomu niewinnemu nawet włos z głowy nie spadnie! (Istnieją takie "opcje wyposażenia", nieprawdaż?!!) Są też tacy "zawodowcy" którzy wykupili sobie patent "pogoda mnie nie rusza", i na przykład wyprzedzają kolumnę samochodów podczas gęstej mgły. Co prawda takiego unikata tylko dwa razy spotkałem ale to pewnie dlatego że żadko jeżdże we mgle... Prędkość to tylko jedna z wielu zalet dużego silnika, a wszyscy ci którzy uważają że "nie da się powstrzymać, przy takiej mocy" nigdy nie powinni dostać do ręki prawka. Bo właśnie przez takich giną niewinni ludzie, najczęściej "z przeciwnego pasa"... A wiem co mówie, bo dla mnie niestety to nie tylko teoria. Na większości naszych wspaniałych dróg prędkosć maxymalna w zakresie 120-130 jest górną granicą bezpieczeństwa, niezależnie od tego czy jedzie sie 316 czy 328. To tyle co do moich wywodów na temat bezpieczeństwa. Jeśli chodzi natomiast o to wałkowane juz nie pierwszy raz spalanie, powiem tak - wszystko zależy od 2 czynników: - stanu technicznego samochodu - stylu jazdy Apropo tego pierwszego nie ma co się rozwodzić - wiadomo. Natomiast jeśli chodzi o styl jazdy, sposób oszczędzania jest banalny, jednak z tego co widze wśród większości ludzi, dość rzadko spotykany. W mieście przede wszystkim nie szaleć na krótkich odcinkach. Codzień widze jak ludzie rozpędzają się na maxa a za kilkaset metrów mocno hamują przed kolejnymi światłami i tak naokrągło. W ten "szarpiący sposób", najcześciej bez potrzeby marnuje się paliwo. Oczywiście nie można popadać w skrajności bo one też nie przynoszą oszczędności. Często jeżdżę z moim kolegą który na siłę zmienia biegi na "jak najwyższy" aż uszy bolą kiedy silnik zaczyna basować zanim się wkręci na wyższe obroty. I właśnie przy tym wkręcaniu wysilamy silnik, który przy biegu nie dostosowanym do prędkości musi podwójnie sie napracować zanim dojdzie do normalnych obrotów. Wielu ludzi uważa że w ten sposób oszczędza - nic bardziej mylnego! Trzecim błędem który najbardziej rzuca mi się w oczy to niesłychanie popularne "wrzucanie na luz", przed światłami lub przy jeździe z górki. To róznież nie przynosi porządanego efektu, ponieważ silnik dalej ciągnie paliwo dla obrotów biegu jałowego. Przed skrzyżowaniem (gdy widzimy że będziemy stali) lub z górki należy jedynie puścić gaz (hamowanie silnikiem). Jeśli chodzi o technikę jazdy oszczędnej, uważam że najlepszym sposobem jest jak najszybsze rozpędzenie samochodu do pożądanej prędkości i później jedynie utrzymywanie jej przez delikatne trzymanie gazu. I tutaj najważniejsze - pedał gazu (cały mechanizm) to niesłychanie wrażliwy element samochodu. Im większa moc tym bardziej wrażliwy na nasze ruchy stopą. To nie jest trudne ale żeby się nauczyć trzeba poświęcić temu troszkę uwagi. Wystarczy nieznacznie go przydepnąć - tak że nie odczuwa się nawet przyspieszenia - a już spalanie idzie w górę. Po prostu trzeba dawać minimalny opór utrzymujący daną prędkosć. Oczywiście nie mówie tu o duzych prędkosciach, bo wiadomo że nie utrzyma się w ten sposób np. 180km/h. Jeżdżę e30 316i, i gdybym chciał zachować stałe dynamiczne przyspieszenie i wysokie prędkosci, to przy tym silniku i masie samochodu, w mieście spokojnie spaliłbym około 15 litrów! Kiedyś mi się to "udało" ale dawno już tak nie jeżdże i szczęścia mi od tego nie ubyło. Jeżdżąc tak jak opisałem powyżej w mieście spalam około 9,5-10l(godziny szczytu), prędkości max. do około 75 km/h. Natomiast w trasie wychodzi 7,5 do około 8l. prędkości od 90 - 110/115 km/h. BMW z silnikiem 2,8 nie miałem przyjemności jeździć, ale jechałem z silnikiem o tej samej pojemności Mercedesem C 2.8 '94. Kolega (właściciel tego wozu), przy wariackiej jeździe palił do 23l/100 niezależnie od cyklu. (gaz wiecznie ciśnięty). Ja przy "swojej jeździe" max do 130km/h otrzymałem wynik 12-13l. Nie znam sie na specyfikacji tych samochodów, ani nie mam bliższego pojęcia o stanie tamtego egzęplarza, ale jestem przekonany że we współczesnych samochodach, nic tak znacząco nie wpływa na spalanie jak styl jazdy. Wcale nie trzeba być "zawalidrogą" żeby jeździć oszczędnie. Z przeczytanych postach i opiniach sądzę, że 7,5-8l w 328i jest możliwe. Tym bardziej, że liczba wypowiedzi sugerujących takie spalanie przewyższa te negujące/ośmieszające/niedowierzające. Przeszkodą w drodze ku oszczędności nie jest pojemnośc silnika ale nasza fantazja dotyczące prędkości, ten jakże sloganowy brak wyobraźni i mniej lub więcej skryte mysli.. "mam mocny silnik i jestem świetnym kierowcą, czemu miałbym się powstrzymywać - nad wszystkim panuję!!" Jeśli gdzieś się myle proszę mnie MERYTORYCZNIE poprawić. Nie mam na celu nikogo obrazić,czy osądzać. Wyrażam jedynie swój podsumowujący pogląd. Jeśli ktoś ma ochotę wyrazic swoją dyzaprobatę dla moich poglądów, też proszę żeby zrobił to PO LUDZKU, konkretnie i bez emocji, bo niestety wielu osobą na tym forum daleko do kultury.
  24. http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AB11&mospid=47251&btnr=64_0097&hg=64&fg=20 - na tej stronie znajdziesz odpowiedź :) Ogólnie to jest bardzo proste tylko trzeba uważać zeby niczego nie uszkodzic przy demontarzu. Musisz ściągnac panel zeby dostac sie do tych żaróweczek (są 2, takie małe 12v - i przy okazji 3razy droższe od zwykłej zarówki;P ) W każdym razie wyciągasz panel środkowy (część z drążkiem skrzyni), żeby dostac się do śróbek - 13 (na rysunku), później ściągasz zaślepki albo wyłączniki (w zależności od wyposażenia), tak zeby dostac się do śróbek nr. 12 (rys.) Dalej wyciągasz pokrętła nawiewu/klimy, no i najgorsze do "bezbolesnego" wyciągnięcia - radio ;) Później juz z górki - montujesz nowe zarówki i jest :-) Żarówki są ogólnie dostepne w sklepach elektronicznych napewno - czy w jakiś innych - nie wiem. To są, takie maluśkie 12V 1,2W. Dobrze jak będziesz ostrożny przy wyciąganiu calego ustrojstwa, kiedy wszystko poodkręcasz, żeby Ci nie wylazło do końca, a co gorsza nic się nie uszkodziło, bo później z tym mozna mieć straszne grzebanie. Można jeszcze próbować wstawić nowe żarówki bez ściągania panelu, a jedynie po demontarzu tunelu srodkowego - od spodu, mi się ta sztuka nie udala, ale jesli ma się sprawne ręce - kto wie ;P Pozdrawiam!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.