Skocz do zawartości

Elkar

Zarejestrowani
  • Postów

    104
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez Elkar

  1. Ja mam co prawda E30 89 r. ale zasada działania w każdym aucie jest podobna. Pewne jest to, że na zimnym silniku, poziom w zbiorniczku powinien oscylować 2, 3 kreski poniżej napisu kalt (zimno), natomiast na ciepłym (cold), poziom powinien wzrosnąć 2,3 kreski powyżej środkowej granicy.

     

     

    Pozdro

    Elkar

     

    :shock: , powaznie tak jest??Jak jest ponizej napisu to tez jest dobrze??Jak sie u mnie zagrzeje to jest powyzej kreski...

     

     

    To co napisałem powyżej wynika z mojej długiej obserwacji, ponieważ swego czasu miałem kłopoty z chłodnicą.

     

    Jeżeli na optymalnie nagrzanym silniku, płyn jest poniżej kreski środkowej, może to oznaczać, że jest za mało płynu lub są uszkodzone łopatki pompy wodnej. Wówczas należy sprawdzić stan na zimnym silniku. Jeżeli oscyluje w granicach 1, 2, 3 kresek poniżej środkowej można przypuszczać, że jest wszystko ok.

     

    Prawidłowo w optymalnej temperaturze (gdy wskazówka temp. pokazuje pion) objętość cieczy wzrasta, tak więc podnosi się poziom przy równoczesnej prawidłowej pracy pompy wodnej, powyżej znacznika środkowego, nie przekraczając połowy górnego zakresu.

     

    Czekam na Wasze sugestie i obserwacje

     

    Pozdrawiam

    Elkar

  2. Ja mam co prawda E30 89 r. ale zasada działania w każdym aucie jest podobna. Pewne jest to, że na zimnym silniku, poziom w zbiorniczku powinien oscylować 2, 3 kreski poniżej napisu kalt (zimno), natomiast na ciepłym (cold), poziom powinien wzrosnąć 2,3 kreski powyżej środkowej granicy.

     

    Jeżeli jest inaczej, czyli stan się często zmienia, przyczyn może być wiele:

     

    - uszczelka pod głowicą (warto sprawdzać poziom oleju w silniku czy nie wzrasta)

    - uszczelka termostatu

    - uszczelka pomy wodnej

    - przewody łączeniowe

    - chłodnica

     

    Jedyna możliwość diagnozy, to obserwacja stanu oleju w silniku i płynu chłodzącego, jak również sprawdzenie szczelności chłodnicy.

     

    Co do preparatów do chłodnic. Nie jestem zwolennikiem, ponieważ tak jak już koledzy wcześniej wspomnieli zatykają się kanaliki w chłodnicy, czego konsekwencją może być przegrzanie silnika, jak również gorsza sprawność nagrzewnicy.

     

     

    Pozdro

    Elkar

  3. Witam

     

    Sprawdźcie Panowie, czy jest zasilanie na tych bezpiecznikach odpowiadających za oświetlenie kokpitu (sprawdzajcie najlepiej żarówką 12 V). Jeżeli będzie zasilanie na bezpiecznikach a oświetlenie wewnątrz po zapaleniu świateł postojowych bądź mijania nadal nie świeci tzn. że jest uszkodzony główny wyłącznik świateł, ten z tym potencjometrem (tak jest w E30 316 i 89r.)

     

    Powodzenia, dajcie znać jaki efekt.

     

    Elkar

  4. Witam. Do końca nie zgodzę się z moimi przedmówcami. M40 jest nie złym silnikiem, sam taki posiadam. Podstawowa sprawa to olej syntetyczny, wymieniony kompletny rozrząd (pasek , rolki, napinacz) i tak jak ktoś wczesniej wspomniał nie przegrzanie silnika. Również istotna sprawa to stan silnika, liczba kilometrów i warunki eksploatacji poprzedniego właściciela. Jeżeli kupisz zajechany, to tylko wymienić na inny. Remont się nie opłaca. po zatym nie jest to rakieta. Chociaż do normalnej jazdy wystarcza i nie jest to mół. Jedno jest pewne jeżeli ktoś nie jest zwolennikiem gazu i dysponuje średnim budżetem to jest to auto dla niego. Jeżeli jednak ktoś lubi prawdziwy pomruk basowy seściocylindrowego silnika BMW, przy tym większe koszty eksploatacji i wielka radość z jazdy to powinien zacząć od 2.0 do 2,5l.

     

    Pozdrawiam Elkar :8)

  5. Ja sugeruje wymianę świec co 20 tyś, czyli tak jak większość zaleca. Najlepiej firmy NGK.

     

    Co do przewodów to: NGK, Beru.

     

    I najważniejsze, przy dużym przebiegu wymieniamy komplet czyli razem z przewodami.

     

     

     

    Pozdrawiam

    Elkar

  6. No coż, kupując pierwsze moje BMW niewiele na jej temat wiedziałem, po za eksploatacją że do tanich nie należy.

     

    Dzisiaj nie żałuję, jednak wówczas sprawdził bym dokładniej auto ( nr 2 w ankiecie)

     

    Moja wiedza o BMW jest coraz większa, tak więc kupno E30 Cabrio lub E36 1.8 is jest tylko kwestią czasu.

     

    BMW ma duszę.

     

    Pozdrawiam wszystkich miłośników,

    Elkar

  7. Od niedawna jestem w posiadaniu 316 M40 1989 roku. Gdy zakupiłem nie wiedziałem jaki olej był wcześniej lany i zalałem go mineralnym Lotosem. Szukając odpowiedniego oleju na forum już zgłupiałem jaki wlać. Przebieg w tym aucie to 180 tys. (pewnie większy). Auto nie jest garażowane, przy odpalaniu na zimnym silniku słychać popychacze przez jazde około 3 km. CZy stukanie ustąpi przy zmianie oleju na lepszy??? I jaki wlać ten olej. Zastanawiam sie nad Castrolem ale jaki??? Poradzćie coś, przejrzałem całe forum na temat olei i zgłupiałem. Silnik ładnie wkręca się na obroty. Myśle że jest to wina oleju.

     

     

    Witam

     

    Generalnie zrobiłeś źle wlewając mineralnego. Minimum dla M40 to półsyntetyk. Zalecany przez producenta to syntetyczny 5W-40.

     

    W Twoim przypadku powinien być wlany półsyntetyczny. A co do "klepania", M40 mają taką konstrukcję i przy wyeksplatowanym silniku żaden olej nie pomoże, a źle dobrany może jeszcze zaszkodzić.

     

     

    Zalecane oleje:

    -Castrol

    -Petro Canada

    -Shell/BP

     

    Pozdrawiam

    Elkar

  8. Ginx1: bo prawda jest taka że ludzie kupując auto nie patrzą na stan techniczny tylko na cene. Przy obecnym zatrzęsieniu aut na rynku każdy potencjalny kupujący zaczyna od tego ile można zbic cene nie patrząc na to ile ktoś włożył w pojazd. Po prostu wychodzą z założenia że lepiej taniej kupić bo po co płacić komuś za jego robotę, niestety okazuje się że to złudne oszczędności bo wkrótce po zakupie zaczyna się coś sypać i jest :cry2: i i tak trzeba wyłożyć kase samemu. :twisted2:

     

     

    Święta prawda BaX. Nie ma tanich dobrych aut z pod marki BMW. Jeżeli są tanie, to przeważnie zajechane. Kupno takiego auta wiąże się z wielkimi wydatkami.

     

    Pozdrawiam

    Elkar

  9. Witam

     

     

    Przeszukałem forum pod hasłem obrotomierz i niestety nic dokładnego na mój temat nie znalazłem :D

     

    Rzecz dotyczy modelu E30 316i M40 89r.

     

    Problem polega na tym, że nie wiem dokładnie, skąd czerpie sygnał początkowy obrotomierz.

     

    Przypuszczam, że jest to alternator, ponieważ cewka odpada w tej wersji silnika.

     

    Może ktoś z Was forumowicze rozbierał, sprawdzał bądź rozwiązał problem niedziałającego obrotomierza.

     

    Zaznaczam, że akumulatorki w liczniku są ok. Po skasowaniu inspekcji i oil service nie mam żadnych problemów z diodkami(świecą na zielono). Bezpieczniki ok(nr.21)

     

    Licznik rozbierałem niejednokrotnie, podmieniałem zegary. Wszystko działa oprócz obrotomierza i ekonomizera. Sprawdziłem sam obrotomierz wyciągając go z płytki drukowanej i podając napięcia na 4 styki-działał.

     

    Po pomiarach obrotomierza multimetrem na włączonym silniku, doszedłem do wniosku że nie dochodzi żadne napięcie.

     

    Pytania:

     

    1)skąd bierze sygnał początkowy obrotomierz?

    2)gdzie może być przyczyna zaniku napięcia?

    3)wasze sugestie i propozycje?

     

    Pozdrawiam

    Elkar

  10. Witam! Jestem tu nowy i prosze o pomoc.

     

    Niedawno kupilem sobie swoje upragnione Bmw i mam z nim sporo klopotów! Jest z sierpnia 93, 155 tyś przebiegu prawdopodobnie oryginalne wnioskujac po stanie ogolnym wnatrza itd. Ale pewności nie mam!

    Zaczne od silnika: mianowice szarpie na niskich obrotach! Wskazowka obrotomierza nie rusza sie czuć tylko regularne delikatne szarpanie! Czy mogą to być przewody zapłonowe!? Tak mi się wydaje bo jak ostatnio mechanik grzebał mi coś pod maską to dostał prawdopodobnie od cewki i to galancie :shock: To ze obroty falują po uruchomieniu to juz standard! Ale przeważnie bujnie ze dwa trzy razy i sie uspokaja! Do tego wszyskiego ostatnio jakoś zaczelo cos terkotac w tle! Wie ktos jak terkocze alternator w cieniasie(oczywiście jak jest rozwalony) :wink: To tu dzwiek jest podobny tylko ze terkocze duzo ciszej! Slychać to dość wyrażnie jak auto wkręca się na obroty! Czym większe obroty tym bardziej słychać! Wtryskiwacze też klepia dość głośno! Wymienilem pasek razrządu i rolke. Pasek firmy Contitech! Powiedziałem w sklepie ze ma być porządny to dał mi taki! I po tej wymianie przy zapalaniu po nocy piszczy przez jakiś czasi i cichnie! I na koniec: podczas jazdy dostrzegłem dziwną rzecz: jak puszcze gaz i go delikatnie wcisne to zaczyna cos wyć i po paru sekundach cichnie jak puszcze i wcisne gaz głęboko to nie ma takiego efeku! A to wycie jest dość głośne??:/ Ten dzwike dochodzi z tylne cześci pojazu chyba z pompy paliwowej, ktora sama w sobie głośno pracuje! ?Jak wyłącze nawiew i radio to słychć ja dość wyrażnie oczywiście jak auto stoi! Nie wiem może ten typ tak ma! Najgorsze jest to ze jade do mechanika (kazdego po kolei w Skierniewicach) mowie ze to i tamto jest nie tak a ten posłucha popatrzy i mówi ze wszystko jest oki! "Lać i jeżdzić" Albo ze tak musi byc! Tragedia! Dlatego Panowie poradźcie coś!

     

    Pozdrawiam wszystkich!

     

     

     

     

    Witam,

     

    W związku z licznymi problemami z silnikiem M40...

    Montowane w BMW E30, E34 i E36 do połowy 1993 roku.

    Przed przeczytaniem sprawdź jaki masz silnik.

     

    Jeżeli nie wkręca Ci się Twoje ukochane M40 na obroty, zarówno na gazie jak i na benzynie to jest wątek dla Ciebie.

    1) Przy obciążonym silniku odczuwasz silne zmulenie

    2) Powyżej pewnych obrotów auto Ci nie chce się wkręcić (np 3500, 4000, 5000)

    3) Przy zasilaniu LPG, zaraz po złapaniu zmułki strzela Ci w kolektor ssący.

     

    Masz tego dosyć?! Wcale się nie dziwię. Czytaj dalej

     

    Przyczyny mogą być następujące.

    1) Zużyte dźwignie zaworowe

    2) Zuzyte popychacze hydrauliczne

    3) Zużyte krzywki na wałku rozrządu

    4) Pęknięta sprężyna zaworowa - rzadko się zdarza ale jest możliwe.

     

    Skutkiem tych rzeczy jest zaniedbanie olejowe, słabe smarowanie powoduje uszkadzanie się popychaczy hydraulicznych (skutkiem czego jest zużywanie się dźwigni oraz wałka), zużywanie dźwigni zaworowych i wyszczerbianie się krzywek na wałku rozrządu.

     

    Silnik M40 tak jak jest w instrukcji napisane wymaga oleju w pełni syntetycznego klasy 5W40.

    Jeżeli samochód jeździł na oleju mineralnym lub półsyntetycznym w silniku na skutek mniejszej 'zmywalności' oleju powstaje nagar, który może zapchać wąskie kanaliki popychaczy hydraulicznych i wtedy następuje reakcja łańcuchowa...

     

    Co zrobić żeby sprawdzić który popychacz lub dźwignia chodzi źle?

    1) Włączyć samochód i rozgrzać silnik, przełączyć na zasilanie benzynowe

    2) Stojąć w miejscu wcisnąć gaz do odcięcia i z 2-3 sekundy potrzymać.

    3) Wyłączyć szybko silnik

    4) Szybko wykręcić świece

    5) Świece które będą czarne będą oznaczać że na danym cylindrze jest źle spalana mieszanka na skutek nieprawidłowych czasów otwarcia zaworów tego cylindra - > uszkodzony popchacz, dźwignia, krzywka lub te 3 rzeczy.

     

    Ta metoda była w moim przypadku skuteczna.

     

    Jak optycznie poznać czy jest wadliwy popychacz.

    1) Rozlatuje się

    2) Na popychaczu, zaraz od jego główką jest taki 'kapsel'. Jeżeli z którejś strony on minimalnie odchodzi jakby coś go 'rozsadziło' (zaniedbanie olejowe), wtedy popychacz jest do wymiany i jego działanie niszczy dźwignie i wałek.

    3) Popychacz taki zazwyczaj jest nieco wyższy (1mm) niż inne popychacze.

     

    Jak optycznie poznać czy dźwignia jest do wymiany.

    1) Brzuszek w który uderza wałek rozrządu musi być wypukły

    2) Łuk tego brzuszka musi być równomierny. Tworzy on 'wycięcie' okręgu. Nie może sprawiać wrażenia że jest to 'falka'.

    3) Uszkodzona dźwignia jest zawsze inaczej zużyta niż inne dźwignie.

     

    Jak optycznie poznać czy wałek rozrządu jest do wymiany.

    1) Oglądamy krzywki na wałku

    2) Krzywki (ten element, który uderza w dźwignię), jeżeli będą wklęsłe (jak przyłożymy do nich linijkę lub coś sztywnego, będzie przerwa), krzywka jest na takim wałku zużyta i trzeba go wymienić.

     

    Niestety najczęściej problemy z 'wkręcaniem' się M40 pojawiają się w autkach z przebiegiem od 200 tyś. które jeździły na olejach innych niż syntetyczne.

     

    W takiej sytuacji zazwyczaj wszystkie te rzeczy są zużyte i ich wymiana to nie mały koszt.

     

    8 popychaczy -> około 50 PLN x 8

    8 dźwigni -> około 50 PLN x 8

    8 pastylek (mechanicy zalecają również ich wymianę) -> 80 PLN

    1 wałek rozrządu -> około 400 PLN

    1 pasek rozrządu (kupujemy, jeżeli nasz pasek ma więcej iż 5000 km przejechane) - około 80 PLN, tylko oryginalny.

    Do tego można wymienić rolki w rozrządznie, ale nie znam ich kosztu.

    Impreza nie mała ale jest spokój na dłuższy czas.

     

    Przed taką wymianą, ja przepłukałem silnik auto flushem a następnie zalałem olej w pełni syntetyczny 5W40 o dobrych właściwościach zmywających. Na ten temat są zdania podzielone, gdyż auto może zacząć brać olej (w moim przypadku, paradoksalnie przestało)... Przepłukanie silnika w którym jest dużo nagaru ludzie mówią że jest 'kontrowersyjne'.

     

    Tak wyglądają te wszystkie elementy:

    http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=CA31&mospid=47436&btnr=11_0434&hg=11&fg=25

     

    1 - wałek rozrządu

    2 - dźwigienka zaworowa

    3 - popychacz hydrauliczny

    13 - pastylka

     

    Aby wymienić tylko popychacze lub dźwigienki nie trzeba rozkładać rozrządu i wyjmować wałka.

    Da się to zrobić odpowiednio obracając wałkiem i dociskać popychacze i dźwignie przez jakiś drewniany klocek.

     

    Dodatkowe zalecane rzeczy które warto przeczytać i zrobić:

    1) Po zdjęciu pokrywy klawiatury, dokładnie ją przeczyścić. Przeczyścić również wnętrze głowicy.

    2) Po zdjęcku pokrywy klawiatury, przed rozpoczęciem prac, wyłożyć sobie czymś nie zostawiającym paprochów wnętrze głowicy, aby małe elementy takie jak pastylki nie wpadły w kanaliki olejowe.

     

    Życzę miłej zabawy i aby Wasze M40 na nowo zamruczały

     

    P.S Tekst zaczerpnięty z zaprzyjaźnionego forum.

     

    Pozdrawiam

    Elkar

  11. witam mam pytanko a mianowicie czy ktoś już podpinał na komputer e30 323i z 1984 roku, wtyczka jest przy silniku ale niewiem które piny są do diagnozy silnika?? :modlitwa:

     

    Witam

    Wszystkie złącza diagnostyczne do 1987 roku były 15-pinowe, po 1987 20-pinowe.

     

    Jeżeli jest orginalny silnik z tego okresu produkcji, to masz 15-pinowe złącze za pomocą którego możesz zrobić:

     

    Czynność wykonujemy w pozycji 2 stacyjki (NIE URUCHAMIAMY SILNIKA)

     

    1)kasowanie inspekcion i oil service (zwierasz piny 7 i 1[masa] lub akumulatora[masa] przy pomocy żarówki 12V) lub za pomocą interfejsu diagnostycznego

     

    2)diagnosis of DME/DDE (odczyt błędów zapisanych w pamieci nieulotnej komputera)

     

    3)delete faults of DME/DDE (kasowanie błędów zapisanych w pamięci nieulotnej komputera)

     

    Co do 2 ostatnich punktów, obowiązują od rocznika 1986, tak więc prawdopodobnie możesz wykonać tylko punkt 1 (niewiem na 100%)

     

    To wszystko co można zrobić za pomocą interfejsu diagnostycznego m.in w E30.

     

    Pozdrawiam

    Elkar

  12. Witam.

     

    Aby wymontować zamek należy:

     

    Całą operację wykonujemy na zamkniętym oknie.

     

    - wyciągnąć siłownik zamka centralnego oraz odpiąć haczyk od siłownika

    - odkręcić mechanizm otwierania szyby, tak aby szyba się trzymała na bokach(prowadnicach)

    - odkręcamy klamkę i wypinamy jej haczyk

     

    Po tych czynnościach mamy już trochę miejsca na manewry

     

    -następnie odkręcamy zamek (3 śruby), przyda się dobry wkrętak i klucz płaski do podtrzymania.

     

    Po umiejętnych manewrach, wyciągniesz zamek. Aby wyciągnąć wkładkę należy wysunąć wsuwkę metalową.

     

     

    To tyle w przybliżeniu (dawno temu rozbierałem). Pamiętaj musisz mieć dużo cierpliwości, ponieważ jest tam bardzo mało miejsca i niewiele widać (konieczna lampa).

     

     

    Co do piszczenia. Napisz coś więcej, trochę mało żeby coś stwierdzić.

     

    Pozdrawiam

    Elkar

  13. Co do wskaźnika prędkości. Wszystko wskazuje na to, że uszkodził się czujnik prędkościomierza umiesczony w tylnym moście. Wariant optymistyczny to urwany, bądź przetarty przewód.

     

    Sam czujnik cena ok 10-50 zł używany.

     

    Pozdrawiam

    Elkar

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.