Skocz do zawartości

LSD / szpera do BMW X1 F48 Xdrive


MattKRK

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,


Czy Ktoś z Was Drodzy Forumowicze interesował się temat LSD (mechanicznej szpery zamiast klasycznego otwartego dyferencjału)?


O ile dla grupy VAG opartej o Haldex jest możliwość zakupu szpery głównie na przednią oś (min. Quaife czy Wavetrac), o tyle dla BMW na płycie FWD (X1 F48 czy nowa seria 1) sprawa jest dosyć utrudniona. Jedyną szansę, jaką upatruję to analogia do nowej serii 1 i modelu M135i, który też oparty jest na platformie FWD, posiada również skrzynię AISIN i szperę typu Torsen.


Dodatkowo ściągnąłem dokumentację techniczną od X2 F39, która ma 2 typy skrzyń AISIN:

1. AISIN GA8F22AW - stosowana dla "normalnych" wersji silnikowych, oraz stosowana także w moim 20xd (190)

2. AISIN TU (8G45-460) - stosowana wyłącznie w X2 M35i


Domyślam się, że być może podobne rozwiązanie znajdzie zastosowanie w nadchodzącej X1 w wersji M35i ale i tak zapewne będzie to szpera z przodu i dołączany tylny napęd z otwartym dyfrem.

Jednak rozwiązania bazujące na aktywnym tylnym dyferencjale "torque vectoring" dla platform FWD z napędem 4x4 - zapoczątkowanym przez Focusa RS czy obecnie dla typowego Haldexa - Golf 8R / Tiguan R / Arteon R / A45S - dają niewspółmiernie większe poczucie pewności i przyczepności podczas prowadzenia - wypożyczałem i jeździłem, rzeczywiście robi to różnicę.


O ile to wątek może się wydawać głupi, o tyle w drugim samochodzie (co prawda FWD, a nie AWD) zainstalowałem mechaniczną szperę i prowadzenie na zakrętach jest niesamowite, podobnie jak znacząco wzrosła przyczepność na mokrej czy śliskiej nawierzchni. Oczywiście nasze X1 F48 prowadzą się bardzo przyjemnie i zostały stworzonego do czego innego, jednak czuć bardziej defensywne zachowanie układu napędowego (poprzez system Performance Control przyhamowujący wewnętrzne koło) - test na zamkniętym placu.


Po dokładnej analizie dokumentacji to jest chyba temat dla domowego majsterkowicza, produktów i rozwiązań gotowych na rynku brak.


Pozdrawiam i życzę szerokiej drogi i bezawaryjnej jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.