Skocz do zawartości

[N47] problem z regulacja obrotów wentylatora


Dreamek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,


problem dosięgnął i mojego wentylatora w samochodzie.

Pacjent E91, N47, climatronik 2-strefowy.

Historia... Wentylator jakieś 3 tygodnie skrzypiał więc wyjąłem go posmarowałem i zaczął chodzić jak talala. Po trzech tygodniach (czyt. przed wczoraj) niestety odmówił posłuszeństwa, nie dmucha... Dobrałem się do niego i okazało się że niby działa tzn. kręci się z prędkością bym powiedział 1 biegu i nie reaguje na climatronic. Po prostu kręci cały czas z tą samą prędkością. Pomyślałem że to jeż więc pojechałem do warsztaty i niestety podmiana dwóch jeży dała ten sam efekt praca na jednym biegu...


Moi drodzy macie jakieś pomysły. Gdzieś wyczytałem że gdzieś może być zaśniedziałą ścieżka na climatroniku, lecz zanim zacznę demontować tapicerkę może mogę sprawdzić coś bez większej dewastacji?

Nie muszę wspominać że jak nigdy potrzebny jakikolwiek nawiew by chociaż widzieć gdzie się jedzie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś spokoju mi to nie daje. Wentylator podpielem bezpośrednio pod akumulator i kręci jak wściekły. Czyli sam wentylator konstrukcyjnie jest sprawny. Kurcze strasznie mnie to nurtuje gdzie leży problem. A nie chce od razu dostawać się do tego climatronic...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie schemat połączenia klimatronika z dmuchawą jest taki:


9101e21074e44b96.jpg


Za obroty odpowiada 4 pin wtyczki X18722 wpinany do dmuchawy. Ten (przechodząc przez JBBE) ma połączenie z pinem 5 wtyczki X608 od klimatronika. Na tej wtyczce (X608) na pinie 5 jest 12V przy włączonym zapłonie ale przy wyłączonym klimatroniku, a w miarę zwiększania ręcznego obrotów napięcie powinno maleć. W ten sposób możesz sprawdzić czy sterowanie jest okay. Jeżeli tak, to coś się zepsuło w samej dmuchawie i pewno czeka jej wymiana, bądź naprawa tego regulatora.


Wtyczkę X608 łatwo znaleźć - jak wyjmiesz klimatronik będziesz miał 2 wtyczki podobne do siebie kształtem (12 pinowe) X608 jest czarna. Tutaj masz lokalizację, na zdjęciu jest manualna klima, ale tak samo jest w automatycznej.

35bfe6a86486ae87med.jpg


A tutaj lokalizacja wtyczki X18722 przy dmuchawie

5b57fe7da42efc6emed.jpg


Klimatronic tzn panel bardzo łatwo zdemontować. Ale jak nie masz wprawy to więcej kłopotu będziesz miał z zdemontowaniem obudowy wtyczki żeby dostać się do pinu.

to nieprawda, że ten bigos zaszkodził
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rozbudowaną odpowiedź. Udało mi się uporać z problem, miałem nie pisać na forum gdyż ostatnim czasy ciężko o konstruktywna pomoc ale uratowała honor :)


Sprawa miała się tak jak pisałem. Słabe obroty, nawet to nie jest poziom 1. Włączyłem wentlator z pominięciem jeża i wentylator kręcił się parę sekund po czym zatrzymywał się. A to dlatego że wywaliło na kanałach bezpiecznik 30a i tak dwa razy. Jez wcześniej sprawdzony i zmieniał napiecie więc był sprawny.

Pomyslalem że może szczotki się wymarły i powodują jakieś zwarcie. I to okazał się dobry trop. Wyczyściłem szczotki uraz uzwojenia i wentylator chodzi jak nowy. Zapewne po wcześniejszym nasmarowaniu wszystkie osady i brudy zjechał i skumulowaly się koło szczotek powodując zwarcie i może coś na zasadzie pracy awaryjne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pomyslalem że może szczotki się wymarły i powodują jakieś zwarcie. I to okazał się dobry trop. Wyczyściłem szczotki uraz uzwojenia i wentylator chodzi jak nowy. Zapewne po wcześniejszym nasmarowaniu wszystkie osady i brudy zjechał i skumulowaly się koło szczotek powodując zwarcie i może coś na zasadzie pracy awaryjne?

 

Te szczotki i uzwojenia to gdzie one sie znajduja i jak tam sie dostac? Bo chyba mam ta sama przypadlosc od wczoraj.

to nieprawda, że ten bigos zaszkodził
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.