Skocz do zawartości

320D problemy z modułem komfortu, czy na pewno


masterpca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam


Właśnie zabierałem się za demontaż modułu GM5 w celu wymiany przekaźników (problem z centralnym zamkiem)

Zacząłem zastanawiać się jednak czy nie wymieniać całego modułu, zamiast naprawiać obecny, gdyż w aucie jest jeszcze kilka problemów oprócz problemów z otwieraniem (z kluczyka oraz przycisku):


- Nie działa alarm. Dodaję błędy z KTS.


- Nie działa tylnia wycieraczka oraz tylni spryskiwacz. Podczas pierwszej jazdy próbnej przed kupnem zauważyłem że tylnia wycieraczka nie działa, spróbowałem więc spryskiwacz tej szyby - spryskiwacz psikał mam wrażenie przez kilka sekund, nawet jak odpuściłem wajchę z niego. Potem spróbowałem znowu, nie działa, aż do dzisiaj.

Tylnia wycieraczka nie działa w ogóle, za to gdy raz przypadkiem miałem ją włączoną otwierała się co chwilę tylnia szyba bagażnika (touring), gdy wyłączyłem wycieraczkę po jakimś czasie i tak szyba tylnia raz na jakiś czas potrafiła się otworzyć (po zamknięciu musiało minąć trochę czasu zanim się tak stało). Dlatego wyciągnąłem bezpiecznik 58.


- Mimo sprawnego bezpiecznika 52 - oświetlenie bagażnika, wnętrza, schowka, latarka, system mycia szyb, centralny zamek, widać w KTS błąd sugerujący problem z tym bezpiecznikiem - mam wrażenie że z oświetlenia wnętrza, bagażnika, schowka wszystko działa poprawnie, problem jest z tylnim spryskiwaczem.


Czy jest więc szansa że przyczyna tych wszystkich lub części problemów tkwi w uszkodzonym module komfortu? Żadnej głębszej diagnostyka w celu ogarnięcia przyczyny tych problemów jeszcze nie robiłem, ale przy okazji pomyślałem o tym module.


1be8803749fab388fccd187b2947eafa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

A jak otworzysz samą szybę, to możesz spokojnie ruszać wycieraczką? Według mnie masz zablokowaną tylną wycieraczkę i silnik nie może jej ruszyć. Sprysk nie działa, bo jeżeli wycieraczka nie jest w pozycji startowej to nie bedzie psikać. Świadczyc o tym też może problem z samo otwierającą się szybą. Trzpień wycieraczki nie wchodzi prawidłowo w silnik wycieraczki i z tego powodu te problemy.


P. S. Te błędy z KTS nic nikomu nie powiedzą. Do BMW używasz INPA lub coś nowszego aby uzyskać pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
Warto obejrzeć wiązkę między klapą a budą.

Mój czarnuch

Drugi czarnuch-540i

E32 740IL

Kupię do e46 sedan przedlift:

- maskę cosmosschwarz 303

- osłonę dźwigni automat 51167059413 ("-" do przodu)

- listwę spryskiwaczy mgłowych polift (303 cosmosschwarz)

Najlepiej Dolny Śląsk, tel. 782-784-200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak otworzysz samą szybę, to możesz spokojnie ruszać wycieraczką? Według mnie masz zablokowaną tylną wycieraczkę i silnik nie może jej ruszyć. Sprysk nie działa, bo jeżeli wycieraczka nie jest w pozycji startowej to nie bedzie psikać. Świadczyc o tym też może problem z samo otwierającą się szybą. Trzpień wycieraczki nie wchodzi prawidłowo w silnik wycieraczki i z tego powodu te problemy.

 

Włożyłem bezpiecznik z powrotem, i po otwarciu tejże szyby nie ma opcji ruszyć wycieraczką w dół lub w górę. Za to przynajmniej teraz, szyba się sama nie otwiera w momencie gdy jest włączona tylnia wycieraczka.

Po włączeniu tylniej wycieraczki słychać czasem taki "pstryk" z tyłu, pewnie z silniczka. Pasuje więc to do tego co piszesz. Co do zablokowanej wycieraczki, oraz to że trzpień wycieraczki nie wchodzi prawidłowo w silnik - wystarczy to rozebrać i przeczyścić, czy raczej jest to wymiana paru elementów?


I tu zagadka, dlaczego ten spryskiwacz psikał podczas pierwszej jazdy, wycieraczka nie była w tedy w pozycji startowej, tylko tak jak jest teraz.

 

P. S. Te błędy z KTS nic nikomu nie powiedzą. Do BMW używasz INPA lub coś nowszego aby uzyskać pomoc.

 

W sumie ciekawe co pokaże IMPA przy tym stanie auta co teraz i jak się to ma do tego KTS'a, chyba muszę sobie to zakupić.

Natomiast według mdecoder.com alarmu w aucie nie ma - i dlatego być może ten KTS wyświetla takie błędy - i faktycznie na lusterku nie ma diody która sygnalizuje pracę alarmu.

Ale z czego może wynikać to że mimo braku alarmu pokazuje takie błędy? Ułomność KTSa'? Może ktoś zmieniał już wcześniej moduł komfortu i użył modułu od auta z alarmem, stąd błędy? A może jest inna przyczyna?

 

Warto obejrzeć wiązkę między klapą a budą.

 

To będę sprawdzał w następnej kolejności, jak coś się będzie dalej dziać po ogarnieniu tej zablokowanej wycieraczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze
może wtedy wycieraczka jeszcze ciut drgnęła i psikło. Powinno wystarczyć wyjęcie i nasmarowanie. Tutoriali jest pełno. Ciężko tylko będzie to wyjąć. Załatw sobie duży klucz płaski. Chyba 20 i jak już dostaniesz się do mechanizmu w środku. To tym płaskim spróbuj go rozruszać. I tak musisz go wyciągnąć. Oczyścić i nadmarować. Następnie poskładać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ogólnie okazało się że przyczyny wymienionych incydentów przez mnie nie leżą w module komfortu, w nim wymieniłem przekaźniki i wygląda na to że cały moduł jest teraz OK

 

- Nie działa alarm. Dodaję błędy z KTS.

 

Okazało się że w aucie nie ma alarmu, kiedyś sprawdzę jakimś narzędziem typu IMPA jak wygląda sytuacja.

 

- Nie działa tylnia wycieraczka oraz tylni spryskiwacz. Podczas pierwszej jazdy próbnej przed kupnem zauważyłem że tylnia wycieraczka nie działa, spróbowałem więc spryskiwacz tej szyby - spryskiwacz psikał mam wrażenie przez kilka sekund, nawet jak odpuściłem wajchę z niego. Potem spróbowałem znowu, nie działa, aż do dzisiaj.

 

Tylnia wycieraczka nie działa z powodu co wspomniał Jack79 - zablokowany mechanizm. Jakby ktoś chciał sprawdzać bez rozkręcania mechanizmu czy działa silnik wycieraczki oraz spryskiwacz - Wystarczy otworzyć tylną szybę bagażnika, następnie śrubokrętem wcisnąć zamek, auto myśli że szyba jest zamknięta, więc można włączyć wtedy wycieraczkę. Widać wtedy, czy silnik się obraca czy nie, oraz czy działa spryskiwacz. U mnie normalnie silnik się obracał i spryskiwacz psikał w startowej pozycji silnika. Potem otwarcie z pilota tylniej szyby i normalne zamknięcie tylniej szyby.

 

Tylnia wycieraczka nie działa w ogóle, za to gdy raz przypadkiem miałem ją włączoną otwierała się co chwilę tylnia szyba bagażnika (touring), gdy wyłączyłem wycieraczkę po jakimś czasie i tak szyba tylnia raz na jakiś czas potrafiła się otworzyć (po zamknięciu musiało minąć trochę czasu zanim się tak stało). Dlatego wyciągnąłem bezpiecznik 58.

 

Okazało się, że zepsuty jest przycisk przy wycieraczce, który taśmą na szybie jest połączony z resztą samochodu. Po pewnym czasie przycisk przestał działać, ale szyba się normalnie otwierała co jakiś czas sama z siebie, oraz działało otwieranie z pilota. Rozłączyłem ten przycisk i zrobiłem zwarcie na pinach taśmy, aby sprawdzić czy taśma jest ok, zamek się otworzył. Po ponownym podłączeniu przycisku do taśmy okazało się że przycisk działa, ale po kolejnej chwili zauważyłem że zamek sam się znowu otwiera. Gdy jest rozłączony zepsuty przycisk od taśmy, to szyba nie otwiera mi się już samoczynnie podczas jazdy - mogę jeździć z załączonym bezpiecznikiem by szyba się otwierała, a korzystam teraz z przycisku na pilocie żeby otworzyć szybę. Jedyny problem to to że podczas odpalonego silnika nie otworzę teraz szyby.

 

- Mimo sprawnego bezpiecznika 52 - oświetlenie bagażnika, wnętrza, schowka, latarka, system mycia szyb, centralny zamek, widać w KTS błąd sugerujący problem z tym bezpiecznikiem - mam wrażenie że z oświetlenia wnętrza, bagażnika, schowka wszystko działa poprawnie, problem jest z tylnim spryskiwaczem.

Po wstawieniu bezpiecznika 58 nie wywala już błędu z innym bezpiecznikiem.


Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.