Skocz do zawartości

E87 PDC po wymianie modułu


grucha12

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem nowy na forum i mam nadzieję na kilka wskazówek od doświadczonych forumowiczów.


E87 120d 2006r. (fabrycznie wyposażony w PDC) - świeży zakup niestety zalany moduł PDC, wymiana na używkę z allegro (od e90) - po zmontowaniu wszystkiego INPA widzi odczyty czujników niestety ciągle nie ma dźwięku o zbliżaniu się do przeszkody. Test głośniczka i błąd:

Not in the car or ecu wrong coded. Number of speakers: 0


Prawdopodobnie trzeba zakodować odpowiednie głośniki w NCS expert (jestem totalnym nowicjuszem - czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć który moduł i jaką funkcję powinienem zakodować).


Mam sprawnie działającą INPE(wykrywa zapłon, łączy się z modułami) z NCSEXPERTEM nie mam żadnego doświadczenia.


Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Trzeba by moduł PDC przekodować pod twoje auta, czyli zrobić defaulta z modułem PDC.


Odpalasz ncs expert. Wybierasz ExpertMode.

Trzeba wyłączyć: Manipulate by MAN. Dalej bierzesz.


1. Load NCSExpert.

2. Load Profile and select Expertmode

3. F1 (VIN/ZCS/FA)

4. F3 (ZCS/FA f .ECU)

5. Choose E89 (for the E9X)

6. Select CAS

7. F6 (BACK)

8. F4 (Process ECU)

9. Select the Module I want to Revert back to Stock. W twoim przypadku szukasz pdc.

10. F2->Choose "SG_Codieren->ok

11. F3->to start coding the ecu with factory settings according to the vehicle VO.


Powinno zacząć działać. Niektórzy piszą, że im zaczęło działać po uśpieniu auta, czyli po zamknięciu auta i poczekaniu koło 15 minut.


P.S. wysuszyłeś tylną kanapę? Spuściłeś wodę przez korki w podłodze? Uszczelniłeś lampy i wentylacje, żeby woda nie dostawała się do środka? Dla bezpieczeństwa wsadź nowy moduł w szczelny worek, a najlepiej go podwieś go wyżej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za zainteresowanie moim postem i instrukcję - niestety w moim przypadku nie zadziałała. Cały proces przeszedł sprawnie natomiast wciąż nie mam dzwięku z głośniczka PDC. Czujki ciągle wyświetlają odległości ale tylko w inpie. Dodatkowo teraz przy włączaniu wstecznego biegu mam komunikat o błędzie PDC na desce rozdzielczej.


Może ktoś z Wawy lub okolic podejmie się zakodować mój moduł / przy okazji światełka do jazdy dziennej - oczywiście odpłatnie bo ja niestety nie mam zbyt dużo czasu żeby bardziej to zgłębić.

Radio bussines.

PDC tylko tył.

Moduł PDC z demontażu E90



b.PNG


blad w inpa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja:


Ponieważ żaden forumowicz nie zaoferował pomocy zadziałem w taki oto sposób:

1. Chciałem sie przekonać czy moj NCS jest sprawny wiec postanowiłem zakodować nim DRL - działa - OK

2. Pomyślałem że może SP daten mam niewłaściwe - poprzednio v49 lite, obecnie wrzucone v54 (kopiowałem z łapki do konkretnych folderów) - nic to nie zmieniło, powtarzałem 7 albo 17 razy sposob opisany przez kolego w 2 poście, usypiałem auto albo od razu po kodowaniu robiłem próbę - NIESTETY

3. Skoro bledy te same: Lautsprecher hinten oraz SG init - i sama INPA podpowiada że brak głośnika lub niepoprawnie zakodowany zrobiłem tak:

a) łopatologicznie do sposobu programowania DRL odczytałem moduł PDC i odszukałem komórki które odpowiadają za sposób komunikacji z głośnikiem i tak u mnie jest:

TONAUSGABE_LSP

aktiv

TONAUSGABE_CAN

nicht_aktiv


Według tego co NCS dummy przełożył z germańskiego to te dwie komórki definiują sposób transmisji dźwięku - (przypominam moje radio business wiec na pewno nie za pomoca CAN gada z PDC) a może jednak?


b) wygrzebałem głośnik PDC - sztuk 1 (może jest wiecej- nie wiem), wygląda ok, dwa przewodziki do niego dołączone też całkiem ok, zmierzyłem rezystancję 3,5OHM


I teraz moje pytanie do Was:

Czy ktoś orientuje się jaka powinna być rezystancja tego głośnika (standardowe buzzery mają podobny rząd wielkości) ale może ktoś wie na 100% ile ma sprawny glosnik PDC w bmw


Czy dysponuje ktoś schematem wiazki PDC - średnio mi się widzi rozpruwać wiązkę i iść za kłębkiem do celu (prawdopodobnie do modułu PDC) żeby sprawdzić ciągłość przewodów ...


Za każdą podpowiedź będę ultra wdzięczny.


PS: w tzw. miedzyczasie dokonalem rozruchu tool32 i zweryfikowałem że moj modul PDC posiada już 7 ostatnich znakow VIN jak reszta auta... W INPIE też przedstawia sie VINem samochodu



Ktoś coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Zasłużeni forumowicze

Wszystkie schematy znajdziesz na tej stronie. Wszystko jest polinkowane. pinout też znajdziesz.

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e87-120d-sha/wiring-functional-info/body/signalling-warning-function/park-distance-control-pdc/bg4Yxca

Najgorsze jest to że w zależności od wyposażania dzwięk szedł przez głośniczek lub PDC podaje informacje po szynie CAN. Jakbyś miał farta i kupił moduł z auta z takim audio jak ty masz to by nie było problemu. Wsadził byś moduł i tyle. Dlatego trzeba je przekodować. Zazwyczaj moduł dostosowuje się kodując go do auta instrukcją powyżej. Moduł zostaje tak ustawiony od zera na podstawie twojego wyposażenia. jak masz osobny głośnik to powinno być tak ustawione? Może z fabryki wyjechał z innym radiem. Dekodowałeś VIN? Rozumiem że nigdy nie słyszałeś czy PDC działało?


Tu masz jeszcze pinout z tej strony. Wróżnych latach różnie to wyglądało. Jak wpiszesz twój VIN na tej stronie to będzie wybierało schematy tylko z twojego roku.

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/e87-120d-sha/Z7kykZP


Spróbuj dla testu pozmieniać te funkcje z nichtactiv na active. Jak nie zadziała wrócisz do ustawień nak było. I zamnij auto po kodowaniu, żeby se je przemielił od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.