Skocz do zawartości

Zalegające paliwo w lewej komorze baku


SmartCheetah

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W zeszła niedzielę kupiłem BMW E-46 i następnego dnia spotkała mnie na trasie bardzo nieprzyjemna niespodzianka. Auto zgasło podczas jazdy jeszcze przed zapaleniem rezerwy. Pojechałem na pobliską stację z butlą 5l po wodzie (dzięki nieznajomy, przy następnej okazji postawie Ci przed domem czteropak) i auto odpaliło. Dotankowałem i od tamtej pory auto jeździ. Z neta i for wyczytałem o trybie serwisowym i testach i zacząłem monitorować ilość paliwa w obu komorach. W tym momencie przy ok 22 litrach w baku, w lewej komorze siedzi prawie 7, a z tego co się orientowałem poniżej 30l już wszystko powinno być w komorze prawej.

 

Wygląda więc na to, że paliwo nie jest poprawnie zasysane do prawej komory. Wiem, że są 2 pompy, a właściwie pompa i wężyk, przez który przelewa się paliwo. Czy pompa paliwa to jedyna możliwa diagnoza w powyższym przypadku?

 

Dodam, że poprzednia właścicielka ostrzegała, że z kolei ją poprzedni właściciel ostrzegał, żeby nie jeździć zbyt długo na rezerwie, bo może braknąć paliwa. Jak do niej zadzwoniłem po całym incydencie, to była zaskoczona i mówiła, że prawie na rezerwie nie jeździła, ledwie raz czy 2, ale nic się nie stało. Przyjmując, że mówi prawdę, wygląda na to, że problem się zwiększa (coraz więcej paliwa nie jest przepompowywane)

 

Z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź :)

 

Przebieg 130k (wiem, nikt nie wierzy) Na tę chwilę komputer pokazuje ~4.3l / 17l. Żałuję, że nie zrobiłem testu komór w momencie, gdy mi zupełnie brakło paliwa na trasie. Wiedziałbym, czy wtedy faktycznie w lewej komorze zaległo paliwo, a prawa była pusta. Taka była moja diagnoza, ale widzę, że teraz w lewej komorze stopniowo paliwa jednak ubywa.

 

Jaki jest koszt pompki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginał Siemens VDO ponad 600 zł. Można kupić również sam wkład ale ze względu na wiek auta nie polecam, rozpadają się gumowe elementy mocujące wkład w koszyku, a przy zakupie wkładu nie dostaje się tych elementów gumowych, lepiej kupić kompletny koszyk z pompą.

 

Przebieg podejrzany, chyba że auto notorycznie jeździło na rezerwie i oparach paliwa. Problemy z pompą zazwyczaj się pojawiają przy przebiegach powyżej 200k.

 

Na razie zatankuj do pełna, pojeździj i obserwuj co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza myśl podczas historii w trasie to była, że pływak się zaciął albo że wskaźnik przekłamuje. Ale wskaźnik raczej się szedł w dół, więc to raczej nie to. Z resztą można to łatwo sprawdzić, tankując do pełna gdy wskaźnik pokaże 2 kreskę (~15l). Jak zatankuje się zdecydowanie więcej niż te ~45l to znaczy, że jest przekłamanie.

 

Co do przebiegu to oczywiście nie upieram się, że musi być realny, ale jestem w stanie uwierzyć, że tak. Auto do polski przyjechało w listopadzie 2014, w książce serwisowej ostatni wpis z przeglądu w 2013 pokazuje 109tys. Gość robił około 20 tysięcy na 2 lata (22 -> 43 ->69 -> 89 -> 109) więc jedyna opcja na oszukanie to wpisywanie co 2 lata nieprawdziwych przebiegów z myślą o przekręceniu licznika na sam koniec przed sprzedażą. Albo kręcenie co 2 lata :) Stan tapicerki, skór, lakieru też moim zdaniem potwierdza przebieg.

 

Czy możliwa jest w ogóle takie uszkodzenie, że pomimo, że całe paliwo jest w prawej komorze to powiedzmy ostatnie 7-8 litrów pompa nie wybiera z baku? Kurde, szkoda, że nie wiedziałem o trybie serwisowym i tych testach w momencie gdy brakło paliwa. Przynajmniej widziałbym jaki stan komór pokazywał komputer. Wiedziałbym czy to na 100% kwestia paliwa zalegającego w lewej komorze czy co innego.

 

Myślisz, że powinienem żadąć od byłej właścicielki pokrycia kosztów naprawy? Zapłaciłem niemałą sumę za auto, zdecydowanie powyżej średniej rynkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ciśnienie pompy, powinno być 3.5 bara. Jak będzie znacząco odbiegać od tej wartości to masz odpowiedź dlaczego nie wybiera całego paliwa...

 

Mój ma już ~300k i po stanie tapicerki i ogólnie wnętrza tego nie widać, nie posiada praktycznie zużycia, jedynie kierownica bardziej wyślizgana i to tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś podczas jazdy przy mniejszej ilości paliwa (najlepiej <20)włączyć test paliwa (19 -> 6) i powiedzieć jak się zachowuje paliwo w obu komorach? Z jaką prędkością nadwyżka wraca do prawej komory, a może ciągle coś w lewej jest?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ledwie kupione, więc ze 2-3 lata minimum.

 

Do powyższych objawów doszedł kolejny - czasem samochód zapala i od razu gaśnie po całonocnym postoju. Drugie odpalenie jest ok. Mam nadzieję, że to kolejna sprawka pompy i jej słabego ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.