Skocz do zawartości

[E46] problem z wrzucaniem biegów SMGI (SSG)


kuki30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

od Kilku miesięcy jestem posiadaczem Bmw e46 330i SMGI(SSG 5 biegów), przebieg ~ 225tys.

 

Od jakiegoś czasu 1-2 miesiące po odpaleniu przez kilka - kilkanaście sekund nie można wrzucić biegu na wyższy tj. z (1) na (2), przy czym zmiany R - N - 1 działały zawsze ok. Jeśli przejechałem kilkanaście metrów bądź odczekałem chwile to wszystko działało prawidłowo. Nie występowało to zawsze, głównie na zimnym silniku po odpaleniu. Nie przeszkadzało mi to wcale.

 

Jednak dzisiaj jakby usterka "poszła" o krok dalej. Mianowicie po odpaleniu wbiłem R, wycofałem na środek parkingu po czym z N na 1 nie chciało fizycznie zmienić, lecz na wyświetlaczu była wbita 1. Ponowne odpalenie auta na chwile pomogło, po czym skrzynia sama wbiła na N.

Kolejne odpalenie - przejechałem kilkadziesiąt metrów do 1 wyjazdu z parkingu, w międzyczasie raz stanąłem i samo wybiło na N, wbiłem na 1 (oczywiście po kilkunastu sekundach dopiero zaskoczyło), przejechałem kilkanaście metrów po zatrzymaniu (jeszcze przed wyjazdem z parkingu) znów wybiło na N. I tutaj miałem problem przez około 2minuty, może więcej.

Gasiłem i odpalałem auto kilkukrotnie. Nie działało fizycznie zmienianie R - N - 1 (fizycznie, gdyż wyświetlacz wskazywał, że bieg jest wbity)

Coś próbowało działać, bynajmniej słyszałem stuki, ale biegu nie wbijało.

W pewnym momencie z 1 wybiło na N i zaczęło pikać, dokładnie tak jak się zostawi auto na N po zgaszeniu (3 dźwięki), z tym, że tutaj miało to miejsce bez przerwy. W tym czasie nie zmieniało nic nawet na wyświetlaczu.

Po którymś kolei odpaleniu udało się włączyć R podjechać kawałek, żeby nie tarasować drogi.

Po kilku próbach wszystko wróciło do normy (w międzyczasie silnik się nagrzał) i beż żadnych problemów, jednak z dusza na ramieniu wróciłem do domu kilka kilometrów, stając kilkukrotnie na światłach.

 

Pomiędzy próbami wielokrotnie gasiłem i uruchamiałem silnik, licząc, że w końcu zadziała.

Ponadto podczas trwania ww. akcji nie mogłem wbić z (1) na (2) (albo wywalało na N albo nic się nie działo) na postoju, gdzie przy normalnej pracy nie ma z tym problemów.

Pod domem już działało wszystko jak powinno.

 

Ponadto wieczorem na wyświetlaczu od SMG zauważyłem F (koło zębate) N zamiast zwyczajowego oznaczenia biegów.Sytuacja normuje się po jakichś 2-5min i ponownym uruchomieniu auta - później wszystko działa normalnie.

 

Wydaje mi się, że pompka dobijająca ciśnienie SMG pada.

 

 

Mam nadzieje, że dość dobrze opisałem objawy. Tekst jest chaotyczny, ale adekwatny do sytuacji.

 

Dziękuję za wszelkie porady i wskazówki :pray:

pozdrawiam Łukasz

 

edit.

Błędy w INPA:

część 1

część 2

część 3

część 4

część 5

część 6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne objawy dokładnie przy takim przebiegu :D Przy otwieraniu auta posłuchaj czy słychać dźwięk silniczka pompy smg która nabija ciśnienie do układu, jeśli nie, lub dźwięk jest ledwo słyszalny to odpal auto, jak biegi nie wchodzą to przegazuj kilka razy i wtedy sprawdź. Możliwe że po prostu skończyły się szczotki w tym silniczku od pompy i potrzebuje wtedy więcej prądu żeby zacząć działać. U mnie dokładnie tak się stało, jedna szczotka była całkiem zużyta, akurat udało mi się kupić używany silniczek za 50 zł i w którym była dokładnie taka sama sytuacja także z dwóch zrobiłem jeden sprawny :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk jest, ale wydaje mi się, że nie zawsze pompka brzmi jak powinna. Zwłaszcza jak siedzę w aucie (wczoraj pół dnia) , to dokładnie jak opisałeś bywa, że dźwięk jest ledwo słyszalny, ale na drodze jeszcze nie mialem problemów ze skrzynią poki nie zmieniam R - 1 -N i wtedy najczęściej świruje. Posłucham dokładnie po pracy. Ponadto od 2-3dni słyszałem takie dziwne buczenie (coś jak pracujący transformator, ale ciszej - przy grającym radiu niemal niesłyszalne) i pojawiało się podczas zmiany biegów ( czasem po chwili cichło, a czasem było słychać bez przerwy i około 15-30s po zgaszeniu auta). Inpa wówczas błędów nie pokazywała.

 

Ponadto poszukuje jakiegoś sprawnego mechanika w Poznaniu który podjąłby się zdiagnozowania i naprawy.

 

Dziękuje za wskazówkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.