Skocz do zawartości

opony letnie


dmc_3

Rekomendowane odpowiedzi

Nie weszła niestety, ciekawy jestem statystyk ile jest wypadków w okresie zimowym z udziałem pojazdów na letnich oponach.

Ludzie nasłuchają się mądrości Sławomira i jemu podobnych i puźniej jest jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest że niestety. Na ludzką głupotę i biedotę nic nie poradzisz.

 

Ogólnie też nie jestem fanem zmieniania opon od 1.11. Zmienia się, jak warunki się psują. Nie ma sensu jeżdzenia przy 10 st. C na zimówkach. Ale i nie wypada jeździć na letnich, kiedy temperatury spadają poniżej 0 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo rzadko :) Czasami i przez 2 miesiące tak nie ma (w tym roku jeszcze tak nie było).

 

Jak czasami widzę ten paraliż w Warszawie po malutkich opadach śniegu to witki opadają. Nie ma co siać paniki, na letnich też można jeździć w takich warunkach. Przecież samochód z sam siebie nie wpada w poślizgi i nie dachuje bez powodu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba być wyjątkowym ignorantem żeby pisać że opony zimowe mają taką samą przyczepność na lodzie jak letnie.

Sławomir widziałeś ten film? czy klepiesz tylko posty? Piszesz o 10 stopniach na plusie z tego co sobie przypomina było też i 10 na minusie,

Dlaczego nir zmieniłeś jeszcze kół na zimowe? zaprzyjaźniony wulkanizator pojechał na wakacje? może jeździsz kilka kilometrów do pracy, zawsze tą samą drogą którą od lat znasz i nic cię tam nie zaskoczy?

Przeczytaj co napisałem, zanim zaczniesz hejtować. Ja nie wiem co to forum tyle nienawiści produkuje między ludźmi, ale już rozumiem tych, co się z tego forum nabijali.

 

Po prostu ze swoich doświadczeń wiem, że zarówno na zimówkach, jak i na letnich, na lodzie się po prostu leci. Nigdy nie zbadałem, jaka jest różnica w tym locie. Nie do końca wierzę w to co pokazali, bo to zawsze takie promocyjne podkolorowane filmiki. Siłą rzeczy, mogli wybrać letnie specjalnie takie, żeby działały jak najgorzej. Nie twierdzę że na filmiku kłamali, chętnie bym po prostu osobiście sprawdził kiedyś, może właśnie przed zmianą opon w tym roku, jakby były ku temu warunki i pusto na drodze.

 

A co do opon zimowych, jak ktoś ma tylko 1 komplet felg, to oczywiście musi zmieniać asekuracyjnie. Ale tak się składa, że mogę sobie pozwolić na to, aby zmienić opony np. o 6 rano jak spadnie śnieg i się spóźnić trochę do pracy. Nie wszyscy mogą, rozumiem. Ale przypomnę Ci, że w tych warunkach które na dziś dzień panują w Polsce, osoby na zimówkach mają gorszą przyczepność niż osoby na letnich - ostatnio było +12 stopni nawet, a o 6 rano wczoraj 4 na plusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdą jest to co piszesz że przy +12 opony letnie mają lepszą przyczepność.

Opony zimowe mają zdecydowanie lepszą przyczepność na lodzie i chyba nie będziemy się o to spierać.

Miałem kiedyś spotkanie z drzewem na letnich oponach , cała droga była suchutka i piękna temp. ok +2 , w jednym miejscu na trasie po prostu byłą cieniutka warstewka lodu. Jechałem z żoną i małym dzieckiem prędkość ok 70km/h na szczęście nic się nikomu nie stało ale jestem na to uczulony na takie mądrości.

 

Michallll

15 | 7

O ile mi wiadomo opona zimowa lepiej spisuje się od letniej wyłącznie na śniegu, w każdych innych warunkach jest gorsza.

 

19 dni temu | napisz odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawomir ma sporo racji. Dopóki warunki nie robią się naprawdę nieprzyjemne (lód, śnieg) to opona letnia, nawet przy niskich temperaturach, sprawdzi się lepiej od zimowej.

Co do ustalenia sztywnej daty zmiany opon to kiepski pomysł. Sprawdźcie sobie archiwalne odczyty temperatury powietrza dla listopada. Bywały dni kiedy było ponad 20 stopni C. Wyobrażam sobie jak wyglądałyby opony zimowe po awaryjnym hamowaniu ze 160 km/h w takich warunkach.

Jedyny plus jaki widzę to taki, że skończyłoby się wydawanie w zimę nowych aut na oponach letnich ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztywna data nie jest potrzebna dla ludzi mających świadomość potrzeby zmiany opon/ kół na zimowe, ale co zrobić z mądralami jeżdżącymi na oponach letnich przez cały rok?

Ciekawe jak jest z wypłatą ubezpieczenia za wypadek spowodowany na oponach letnich w warunkach zimowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odszkodowanie za wypadek w zimę na oponach letnich ? takie samo jak w lato na oponach zimowych !

dopóki prawo tego nie reguluje, dopóty niema to wpływu na wypłatę odszkodowań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.