Skocz do zawartości

E83 Dension Gateway Pro BT w X3


serhij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Chciałem się z wami podzielić wrażeniami z instalacji w mojej E83 bramki Bluetooth firmy Dension. Szukałem na forum, nie znalazłem nic o tym konkretnym modelu (jest sporo o Dension 500).

Historia ma się po krótce tak:

- pomysł - zestaw głośnomówiący BT z opcją streamingu muzyki A2DP zainstalowany w X3. Zależało mi zwłaszcza na dwóch kwestiach - możliwość słuchania MP3 (muzyki, podcastów) bezpośrednio z głośników auta bez względu na model telefonu i na obsłudze połączeń z kierownicy.

- pacjent - E83 Lift 2008, radio Business CD bez zainstalowanej zmieniarki, przyciski R/T i Speech na kierownicy

 

ZASTRZEŻENIE: Nie pracuję dla Dension ani jakiejkolwiek firmy sprzedającej produkty Dension, tekst ma charakter informacyjny dla innych z równie głupimi pomysłami jak ja :D

 

Rozwiązanie:

 

Znalazłem na sieci (początkowo na Allegro, później szukałem dalej) Dension Gateway Lite BT. Jakieś 400zł, fajny wynalazek, ale jeśli dobrze zrozumiałem opisy na stronie producenta brak mu sterowania z kierownicy. Po nitce do kłębka trafiłem na Dension Gateway Pro BT. Cena już znacznie wyższa (670 zł), ale biorąc pod uwagę, że zwykłe słuchawki BT do telefonu kosztują 200-300zł wydała mi się do zaakceptowania. Do tego obsługa iSprzętu po kabelku, pendrive'ów i wszystkiego z Bluetooth (ze szczególnym wskazaniem na sprzęt obsługujący A2DP).

Kupiłem, czas na instalację.

Jak się wpinamy ? Dostarczony kabelek wpinamy w radio (w moim przypadku Business CD z obsługą MP3) w złącze dla zmieniarki. Jeśli zmieniarka jest już w samochodzie dostarczony kabelek działa jako przelotka z odgałęzieniem na podłączenie pudełeczka Dension. Banał. Znacznie więcej roboty jest z montażem mikrofonu, zwłaszcza jeśli tak jak ja uprzemy się, żeby siedział jak z zestawu fabrycznego - w konsolce na podsufitce. Nie rozpisuję się celowo o rozbieraniu plastików itd., większość z was pewnie wie to znacznie lepiej niż ja (mam BMW zaledwie tydzień). Skupię się na najistotniejszych kwestiach i wrażeniach z użytkowania.

 

Konsolkę Dension zamocowałem w schowku - warto jest mieć do niej dostęp, bo mamy na niej porty USB do podłączania pendrive'a z MP3. Można oczywiście schować konsolkę gdzieś w czeluściach pod konsolą samochodu i wyprowadzić na zewnątrz niewielki moduł z portami (do dokupienia osobno za coś ponad 100 zł). Póki co - nie potrzebuję, może zmienię zdanie :-). Podłączone, przekręcamy kuczyk i....już !

Nic nie trzeba kodować w kompie auta,znajdujemy w telefonie urządzenie bluetooth i po sprawie. Przyciski na kierze magicznie działają, można odbierać, kończyć połączenia, wyszukiwać w adressbooku - wszystko wyświetla się na ekranie radia (u mnie) lub wyświetlaczu między zegarami lub jeśli ktoś ma na panelu Navi. W opcjach Dension (dostępne przez radio) włączamy jeszcze opcję "BT Audio" i można słuchać muzyki bezpośrednio z telefonu. Oczywiście zarówno radio, CD jak i MP3 kulturalnie wycisza się przy przychodzącym połączeniu. Bajka. Prawie.

 

Jak dotąd zauważyłem jeden problem. Jeśli w telefonie mam włączoną komunikację BT i po prostu wsiadam do samochodu zestaw podłącza się jako "zwykły" bluetooth. Muszę wyłączyć w telefonie BT, włączyć ponownie i wtedy mam połączenie jako urządzenie A2DP (rozmowy jak i streamowanie muzyki).

 

Kolejna "upierdliwość" - gdy koś dzwoni należy najpierw nacisnąć na kierownicy R/T (przejście w tryb telefonu) a dopiero potem "Speach", żeby odebrać rozmowę. Zakończenie rozmowy to już prosta sprawa - znowu naciskamy "Speach". Nie wiem jak działa fabryczny zestaw, ale domyślam się, że podobnie. W każdym razie wyobrażam sobie prostszą obsługę.

 

Ostatnia sprawa - to ona głównie skłoniła mnie do napisania postu - ustawienia Dension za pośrednictwem radia. W manualu jest to opisane super zawile, sam musiałem dojść co i jak. W razie pytań służę pomocą, mam już nieco doświadczenia, zwłaszcza z Business CD :-). Jak ktoś chce się podpinać pod Navi to pewnie niewiele podpowiem...

 

Pozdrawiam, Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, szukałem, ale o tym modelu Dension nic nie znalazłem, a przynajmniej dla mnie istotne jest jak taki gadżet działa w szczegółach. Mniejsza o to, odpowiadając na Twoje pytanie: audiofilem nie jestem, o zwykły przeciętny słuchacz muzyki. W moim odczuciu jeśli jest jakakolwiek różnica pomiędzy dźwiękiem przez bluetooth a tym z CD to ja jej nie słyszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie piszę,iż temat poruszany :mrgreen: :mrgreen:

Dobrze,ze jesteś zadowolony a to najważniejsze prawda ??

Ja akurat nie jestem zwolennikiem tego rodzaju wynalazków ale nie wszystkim musi to odpowiadać :wink: :wink:

W razie pomocy pisać na PW,bo nie śledzę wszystkiego na bieżąco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Cześć,

 

Chciałem się z wami podzielić wrażeniami z instalacji w mojej E83 bramki Bluetooth firmy Dension. Szukałem na forum, nie znalazłem nic o tym konkretnym modelu (jest sporo o Dension 500).

Historia ma się po krótce tak:

- pomysł - zestaw głośnomówiący BT z opcją streamingu muzyki A2DP zainstalowany w X3. Zależało mi zwłaszcza na dwóch kwestiach - możliwość słuchania MP3 (muzyki, podcastów) bezpośrednio z głośników auta bez względu na model telefonu i na obsłudze połączeń z kierownicy.

- pacjent - E83 Lift 2008, radio Business CD bez zainstalowanej zmieniarki, przyciski R/T i Speech na kierownicy

 

ZASTRZEŻENIE: Nie pracuję dla Dension ani jakiejkolwiek firmy sprzedającej produkty Dension, tekst ma charakter informacyjny dla innych z równie głupimi pomysłami jak ja :D

 

Rozwiązanie:

 

Znalazłem na sieci (początkowo na Allegro, później szukałem dalej) Dension Gateway Lite BT. Jakieś 400zł, fajny wynalazek, ale jeśli dobrze zrozumiałem opisy na stronie producenta brak mu sterowania z kierownicy. Po nitce do kłębka trafiłem na Dension Gateway Pro BT. Cena już znacznie wyższa (670 zł), ale biorąc pod uwagę, że zwykłe słuchawki BT do telefonu kosztują 200-300zł wydała mi się do zaakceptowania. Do tego obsługa iSprzętu po kabelku, pendrive'ów i wszystkiego z Bluetooth (ze szczególnym wskazaniem na sprzęt obsługujący A2DP).

Kupiłem, czas na instalację.

Jak się wpinamy ? Dostarczony kabelek wpinamy w radio (w moim przypadku Business CD z obsługą MP3) w złącze dla zmieniarki. Jeśli zmieniarka jest już w samochodzie dostarczony kabelek działa jako przelotka z odgałęzieniem na podłączenie pudełeczka Dension. Banał. Znacznie więcej roboty jest z montażem mikrofonu, zwłaszcza jeśli tak jak ja uprzemy się, żeby siedział jak z zestawu fabrycznego - w konsolce na podsufitce. Nie rozpisuję się celowo o rozbieraniu plastików itd., większość z was pewnie wie to znacznie lepiej niż ja (mam BMW zaledwie tydzień). Skupię się na najistotniejszych kwestiach i wrażeniach z użytkowania.

 

Konsolkę Dension zamocowałem w schowku - warto jest mieć do niej dostęp, bo mamy na niej porty USB do podłączania pendrive'a z MP3. Można oczywiście schować konsolkę gdzieś w czeluściach pod konsolą samochodu i wyprowadzić na zewnątrz niewielki moduł z portami (do dokupienia osobno za coś ponad 100 zł). Póki co - nie potrzebuję, może zmienię zdanie :-). Podłączone, przekręcamy kuczyk i....już !

Nic nie trzeba kodować w kompie auta,znajdujemy w telefonie urządzenie bluetooth i po sprawie. Przyciski na kierze magicznie działają, można odbierać, kończyć połączenia, wyszukiwać w adressbooku - wszystko wyświetla się na ekranie radia (u mnie) lub wyświetlaczu między zegarami lub jeśli ktoś ma na panelu Navi. W opcjach Dension (dostępne przez radio) włączamy jeszcze opcję "BT Audio" i można słuchać muzyki bezpośrednio z telefonu. Oczywiście zarówno radio, CD jak i MP3 kulturalnie wycisza się przy przychodzącym połączeniu. Bajka. Prawie.

 

Jak dotąd zauważyłem jeden problem. Jeśli w telefonie mam włączoną komunikację BT i po prostu wsiadam do samochodu zestaw podłącza się jako "zwykły" bluetooth. Muszę wyłączyć w telefonie BT, włączyć ponownie i wtedy mam połączenie jako urządzenie A2DP (rozmowy jak i streamowanie muzyki).

 

Kolejna "upierdliwość" - gdy koś dzwoni należy najpierw nacisnąć na kierownicy R/T (przejście w tryb telefonu) a dopiero potem "Speach", żeby odebrać rozmowę. Zakończenie rozmowy to już prosta sprawa - znowu naciskamy "Speach". Nie wiem jak działa fabryczny zestaw, ale domyślam się, że podobnie. W każdym razie wyobrażam sobie prostszą obsługę.

 

Ostatnia sprawa - to ona głównie skłoniła mnie do napisania postu - ustawienia Dension za pośrednictwem radia. W manualu jest to opisane super zawile, sam musiałem dojść co i jak. W razie pytań służę pomocą, mam już nieco doświadczenia, zwłaszcza z Business CD :-). Jak ktoś chce się podpinać pod Navi to pewnie niewiele podpowiem...

 

Pozdrawiam, Andrzej

 

mam ten problem od dawna. Szukam rozwiązania problemu.

Mam X3 E83 z 2004 roku mam oryginalny zestaw, dużą navi oraz słuchawkę w podłokietniku, która działa na bluetooth.

U mnie jest tak, że mój smartfon widzi auto przez bluetooth po wpisaniu pinu z dokumentacji auta udało się go sparować, ale nie działa.

działa jedynie po umieszczeniu karty w miejscu w podłokietniku.

Myslę, ąby zastąpić moduł fabryczny innym i pozbyć ie słuchawki z auta, ale czy ma szansę działać smartfon zamiast oryginalnej słuchawki?

Teoretycznie wydaje sie możliwe, ale nie chce kupowac co rusz moduły i próbować, z góry dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo u Ciebie telefon inny niż w podłokietniku nie będzie działał.Mozesz odłączyć i wrzucić Parota i masz pełne sterowanie jak w fabrycznym

 

Dziękuje, ale nadal nie daje mi spokoju jedna rzecz, mianowicie co jeśli wymontuje moduł w bagażniku i dam w to miejsce inny moduł bluetooth?teoretycznie powinno działać?

Marzy mi sie takie rozwiązanie abym wsiadał do auta i żeby to wszystko grało jak w oryginale tzn i z poziomu kierownicy i radia i smartfona, w sumie mam dubek karte, ale kłopot za każdym razem wyłączac i włączac smartfon na rzecz tego w aucie, a ponad to ten w aucie to Motorola i nie zbyt to udany był pomysł Chłopaków z BMW aby takie słuchawki montowac fabrycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo u Ciebie telefon inny niż w podłokietniku nie będzie działał.Mozesz odłączyć i wrzucić Parota i masz pełne sterowanie jak w fabrycznym

 

Dziękuje, ale nadal nie daje mi spokoju jedna rzecz, mianowicie co jeśli wymontuje moduł w bagażniku i dam w to miejsce inny moduł bluetooth?teoretycznie powinno działać?

Marzy mi sie takie rozwiązanie abym wsiadał do auta i żeby to wszystko grało jak w oryginale tzn i z poziomu kierownicy i radia i smartfona, w sumie mam dubel karte, ale kłopot za każdym razem wyłączac i włączac smartfon na rzecz tego w aucie, a ponad to ten w aucie to Motorola i nie zbyt to udany był pomysł Chłopaków z BMW aby takie słuchawki montowac fabrycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł o którym mówie podpina się za panelem głownym na zasadzie plug &play i dziala jak fabryczny.Przeciez nie pisałbym tego gdybym sam nie użytkował tak ???Działa jak fabryczny tylko sa dwa rodzaje: jeden wyswietla kontakty na monitorze navi a drugi nie.Kwestia ceny.
W razie pomocy pisać na PW,bo nie śledzę wszystkiego na bieżąco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł o którym mówie podpina się za panelem głownym na zasadzie plug &play i dziala jak fabryczny.Przeciez nie pisałbym tego gdybym sam nie użytkował tak ???Działa jak fabryczny tylko sa dwa rodzaje: jeden wyswietla kontakty na monitorze navi a drugi nie.Kwestia ceny.

Ok robi się przyjemnie. Ja mam oryg dużą nawigacje i chce miec komunikaty na ekranie . Możesz podac te modele dokładnie jaki mam kupić? Po zamontowaniu opisze jakie wrażenia i czy dam radę samodzielnie to zrobic tzn czy sa gotowe kostki kable itd...

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam

Chciałbym odświeżyć temat. Zastanawiam się nad dokupieniem tego interfejsu do E39 z dużą navi. Chciałbym w związku z tym zasięgnąć opinii użytkowników dension gateway pro bt czy warto w niego zainwestować? Jak wygląda na codzień wygoda użytkowania? Jak z jakością rozmów i połączeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 2 tygodnie później...

Jeżeli chcesz korzystać z zestawu głośnomówiącego samochodu, włącz 5 na on, resztę zostw na off. W przypadku zamontowanego zestawu bluetooth firmy DENSION, ustaw wszystko na off. Za jakiś czas dorzucę zdjęcia z montażu i opis konfiguracji (chwilowy brak czasu :P). Mam u siebie zamontowany DENSION PRO BT; korzystam z zestawu głośnomówiącego w aucie - jak dla mnie jest to dużo wygodniejsze a jakość również jakby lepsza :) Muzykę odtwarzam przez telefon z serwera domowego NAS, a połączenia telefoniczne mogę odbierać z kierownicy, jak również zegarka gear s3. Wszystko działa jak należy, a montaż przeprowadziłem samodzielnie. Kierownica umożliwia przerzucanie muzyki z serwera domowego, SPOTIFY lub innych serwisów w locie bez żadnych problemów. Mam też podłączony connector port oraz kable do ipada (który możesz też de facto połączyć przez bluetooth). Jest bajeczka, po odpaleniu auta telefon łączy się z bluetoothem auta (zegarek mam podłączony na bieżąco), a do urządzenia DENSION musisz podłączyć się za kążdym razem sam (po prostu kliknij na sparowane urządzenie DENSION w telefonie). W razie jakichkolwiek problemów, pisz na priv.

 

BTW telefony odbieram naciskając tylko i wyłącznie jeden przycisk (jednorazowo z kierownicy), głosowo mówiąc do telefonu lub do zegarka - nic dodać nic ująć - BAJECZKA :)

 

Jeszcze jedna rzecz. W installation manual masz szkic odnośnie kabla (mały czarny 4-pinowy MOLEX), który musisz podpiąć do złączki zestawu DENSION (jeżeli chcesz korzystać z mikrofonu DENSION), lub do zestawu głośnomówiącego BMW (ja wybrałem tą opcję - rysunek po prawej na stronie 6).

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, mam problem z urządzeniem dension pro bt w bmw x3 e83. Posiadam radio business z nawigacją (wyświetlacz na środku konsoli)

Po demontażu radia połączeniu urządzenia plug&Play włączyłem zapłon i radio przestało reagować na sterowanie, wyświetlacz raz się otworzył raz zamknął, ponadto zostawiłem sprawę bo spieszylo mi się do pracy a tu pierwsze skrzyżowanie i brak kierunków oraz na desce check od poduszki powietrznej....zatrzymałem się, fizycznie podłączyłem kostke z urzadznia dension i check znikł oraz wróciły kierunki, jednak nadal brak sterowania radiem, czy jest ktoś w stanie pomóc? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.