Skocz do zawartości

mariusz.pasterski

Zarejestrowani
  • Postów

    167
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez mariusz.pasterski

  1. feel_x podajesz dwa oleje.

    Jeden z nich jest BMW LL01

    Drugi z nich jest BMW LL04

    I nie ma to większego znaczenia przy tym silniku?

    A jeśli Valvoline to co byście polecili dokładnie? (użytkuję w swoim M54 od 10 lat i sobie chwalę dlatego pytam?)

    Czy dalej do tego silnika jest polecany Mobil 1 New Life i jego następca, który się trochę zmienił ?

    Nic, Valvoline to przeciętne oleje. Jeśli już to seria Synpower, ale tak szczerze to nie różni się ona niczym od polskiego Specola za 60 zł.

    Dlaczego nie Valvo? Dosyć biedne pakiety uszlachetniaczy, baza HC, stosunkowo niskie lepkości wysokotemperaturowe (HTHS) a dodatkowo TBNy jedne z niższych jakie spotkałem w olejach.



    Mobil też nie jest zalecany do tego silnika. Nie wiem dlaczego miałby być? Jak już to Shell, który robi im oleje.

  2. Nie no, wiadomo. Ja nie mówię, że tego problemu nie ma, bo ewidentnie jest, ale nie u każdego po prostu problem jest mocno wywindowany w necie. Kto nie ma tego problemu to nie chodzi po forach i nie pisze, że u niego jest ok, a piszą tylko ludzie którzy ten problem mają, więc to tak wygląda, że prawie kazde m54 w internecie ma tę usterkę. W rzeczywistości może to jest 30-40% :)
  3. guzior2 i mariusz.pasterski dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi :) mam jeszcze tylko jedno pytanie, silniki M54B25 141KW były fabrycznie zalewane olejem o lepkości 5W30?

     

    Olej do twojego silnika ma spełniać specyfikację BMW LL01 tak więc od 0w30 do 5w40 możesz stosować a z racji tego że w tym silniku są problemy z apetytem na olej przez wadliwe pierścienie dlatego lepszym wyborem będzie olej o większej lepkości (5W40).

     


    Nie zawsze są wadliwe, znajomy ma M54 i dolewa niecałe 0,5 litra, więc tyle co nic. Jakość oleju też ma znaczenie, kiedyś lał Valvo to dolewał ponad litr.


    Ja też jestem przykładem, miałem N52 w E60 i w internecie naczytałem się, że te silniki bardzo lubią zjadać olej, a ja na 10 tysięcy nie dolewałem nic. Więc to wszystko zalezy jak trafisz i jaki olej lejesz :)

  4. Panowie, czy PMO dalej trzyma dobre parametry, czy może kupić co innego?


    BMW M135xi

    przebieg ok 140 000

    automat

    Trzyma, trzyma. Bierz śmiało. Ja już poleciłem PMO kilku swoim znajomym- zresztą też zapaleńcy motoryzacyjni chociaż głównie fani Audi i Mercedesów i każdy zadwolony. Większość przesiadło się z Motula (bo w internecie to Motul nie wiedzieć czemu ma najwięcej zwolenników).



    Także z PMO na razie nic się nie zmieniło, zresztą ta marka jest zbyt świeża aby już obniżali jakość swojego oleju. Moim zdaniem jeszcze z 10 lat zanim nabiorą dużego rozgłosu i będą mogli pozwolić sobie na obniżenie jakości tak jak to zrobił Motul, Valvoline czy inne marki, które na początku były dobre aby złapać klienta a później systematycznie obniżały loty :)

  5. Dobierając olej po parametrze TBN trzeba pamiętać, że TBN TBNowi nie równy ;)



    Głównymi składnikami TBN w oleju silnikowym są nadzasadowe detergenty(sulfoniany, salicyniany wapnia etc). Należy jednak zdawać sobie sprawę, że liczy się nie tylko faktyczna wartość TBN, ale także to, które dodatki zostały zastosowane w recepturze, aby osiągnąć wspomnianą wartość. Na przykład nadzasadowe sulfoniany pozwalają na łatwe zwiększenie TBN. Jednak neutralizują one zarówno najbardziej szkodliwe silne kwasy, jak i mniej szkodliwe kwasy słabe, a co za tym idzie, bufor alkaliczny szybko się wyczerpuje. Więc wysoki TBN wcale nie tak trudno otrzymać, pytanie tylko z jakich dodatków został on "Zbudowany" Przykładem jest Motul, który TBN ma jako taki, a w analizach po 5 tysiącach km czasami ten TBN jest już "wyczerpany". Ja przejrzałem wiele analiz zużyciowych olejów i czasami widać, że TBN jest właśnie na pokaz (przez to też wiem, jakich marek olejowych się wystrzegać ) :)

  6. Shell stosuje GTL oraz bazy HC a także z tego co wiem prawdopodobnie w ograniczonym stopniu sięgają po bazy PAO-syntetyczne. GTL to bardzo dobre bazy i w normalnym użytkowaniu sa zupełnie wystarczające tak samo zresztą jak dobre bazy HC. Jednak lepsze jest wrogiem dobrego a jednak oleje na bazach PAO czy PAO-estrowych sa po prostu pod wieloma względami lepsze choć zwykle też zauważalnie droższe dlatego, żę sam koszt oleju bazowego PAO jest dużo wyższy od baz HC (czy GTL) i nie mówimy tu o kilku czy kilkunastu procentach tylko czasem nawet kilkuset. Niektóre normy w praktyce wymuszają stosowanie lepszych baz i użycia większej ilości PAO. Ale jak nie trzeba to do standardowych eko-olejów producenci zazwyczaj nie pakują drogiego PAO.

     

    Zgadzam się w pełnej rozciągłości. A oleje PAO faktycznie są dużo lepsze i nie mówię tutaj tylko na podstawie parametrów (to swoją drogą), ale miałem kiedyś okazje robić test olejów (tych na HC i na PAO) w bardzo wymagających warunkach (jazda po torze) i powiem szczerze, że tam oleje HC mocno odstawało a olej bardzo szybko się przepalał i silnik zaczynał się gotować (HC szybko traciły właściwości). Więc w mojej opinii skoro nie radzą sobie na torze, to i w warunkach miejskich przy mocnym ciśnięciu silnika PAO spisze się znacznie lepiej niż HC.


    No chyba, że ktoś ma Matiza 0.7 to nie oszukujmy się, ale tam HC jest wystarczające i nie ma co przepłacać. Ale z kolei jak ktoś ma większy silnik i jeździ dynamiczniej to PAO jest wręcz wskazane.


    Pozdro

  7. Jeśli Ravenol to tylko VST (5w40) i VMP (5w30), gdyż one mają sporą zawartość PAO, reszta Ravenoli nie wyróżnia się jakoś szczególnie ani składem ani parametrami, ale jedzie na opinii głównie tych dwóch olejów.



    Co do PMO to wiele osób nie słyszało, bo w Polsce to sprzedają jakieś niecałe 3 lata. Ale ogólnie na razie nie słyszałem, żeby ktoś się zawiódł na ich oleju (mowie o swoich znajomych), więc w swojej cenie uważam, że to jedna z najlepszych (jak nie najlepsza) propozycja ;)

  8. Dzięki za odpowiedź, a mógłbyś uzasadnić dlaczego wysoki TBN?? Bo znajduję w internecie wiele sprzecznych informacjii... jedni piszą, że musi być wysokie a inni że niskie. Ogólnie skłaniam się bardziej ku wyższemu.. Motul x-cess 5w-40 ma TBN na poziomie 10, norma a3/b4 i wg. karty produktu przeznaczony jest również dla silników zasilanych lpg. Ale jest tez 5W-30 z tbn 7 norma C3 i też niby do lpg...

    Bądź tu mądry.

    Daj sobie spokój z tym Motulem. Ten olej jest naprawdę klasą średnią niższą i w tej cenią są znacznie lepsze oleje.


    Co do poziomu TBN w oleju C3, to normalne, że jest niski. Są to oleje niskopopiołowe więc wysoki TBN nie jest im potrzebny. Jednak nie ma co się czarować, TBN nie jest najważniejszym parametrem oleju. Jeśli olej ma TBN na poziomie 6,5 to już jest wystarczająco. Lepiej patrz na takie parametry jak HTHS, Noack czy lepkość w 100 stopniach.


    Ja dalej trzymam się dwóch marek i leje je do swoich samochodów w zależności, który kupię w lepszej cenie. PMO (szczególnie wersja Extreme) i Ravenol, w cenie do 150 zł ciężko szukać czegoś lepszego.


    A Motul jest po prostu ok, ale nie poza tym. Więc nie widzę sensu kupowania Motula skoro masz lepsze smarowidła :)

  9. Patrząc na to, że ten olej ma temperaturę płynięcia -36 stopni dla oleju 0w40 to od razu mogę Ci powiedzieć, że PAO tam nie ma w ogóle. Dobre oleje 5w40 mają temperaturę krzepnięcia -45 a jak mają 100% PAO to blisko -60 stopni (a tutaj 0w40 tylko -36), więc odpowiedź jest prosta :D 100% bazy HC, zresztą skoro producent sam pisze o tym wprost to PAO tam bym się nie spodziewał. Jeśli jeździsz emerycko bądź mało wymagjącym autem to zakładam, że ten olej da radę przez jakieś 6-7 tys km. Ale tak czy siak nie kupowałbym tego wynalazku tym bardziej, że w Polsce masz dużo dobrych marek HC/ PAO typu:


    PMO

    Ravenol

    Amsoil



    z czego na szczególną uwagę zasługują te dwa pierwsze, bo kosztują niewiele a parametry oferują naprawdę godne klasy wyższej ;)

  10. Dużo zależy od oleju. Niektóre oleje już po 5-8 tysiącach tracą właściwości smarne, więc 30 tysięcy dla nich to jakaś abstrakcja. Dobry olej na bazach PAO z bogatym pakietem uszlachetniaczy 20 tysięcy wytrzyma, ale i tak w mojej ocenie 30 tysiecy to za dużo, nawet dla dobrego oleju.
  11. Czyli 5W40. Chciałbym zalać syntetyk, a co jeśli wlany jest już półsyntetyk? Bo co do tego pewności nie mam. Niby nie powinno się nic stać złego. Jeszcze kwestia czy Valvoline czy coś lepszego warto wlać...

     

    Valvloline obniżyło loty, przeniosło swoją produkcję z Holandii do tańszych krajów aby iść w ilosć a nie jakość.


    Co do oleju to olej 10w40 też może być "syntetykiem", więc nie ma tutaj żadnej demagogii.

  12. PMO jest holenderskie, bo produkowane w Holandii. Więc kolega @Fiver nie zrobił błędu, nazywając te oleje holenderskimi.



    Nie wiem co w Twoim zestawieniu robi Penrite. Cenę tego oleju napędza to, że jest to egzotyka. Jak rozumiem sprzedajesz tę markę i wszędzie ją polecasz, ale sprawdzając analizy Penrite ten olej niczym się nie wyróżnia, oprócz tego, że jest drogi i "zagraniczny" i przez to ludzie myślą, że jest taki wspaniały.

  13. Witam, mam 3 następujące pytanka:


    Jaki olej do mojego samochodu?

    Czy to prawda że olej trzeba zmieniać co roku bez względu na przebieg? (nie zmianiałem oleju od 3 lat, ale auto było jeżdzone sporadycznie, może 3000km).

    Co myślicie o dolaniu tak zwanego ceramizera? Widziałem pozytywną recencję i testy tego specyfiku na youtube.


    Model: E39

    Silnik: 523i 2.5l 170KM

    Przebieg: 230 000 km

    Rocznik: 1997

    Styl jazdy: agresywny

    Użytkowanie: mieszane

    Zużycie bieżące na l/1000km: nie wiem

    Instalacja LPG: będzie w tym tygodniu

    Dotychczas: nie wiem co tam mechanik zalał po zakupieniu


    Dziękuję za rady.

     

    Wypadałoby zmieniać co roku z tego względu, że w oleju czasami kondensuje się woda, lub inne zanieczyszczenia tym bardziej jeśli jeździsz tym samochodem nie wiele.


    Co do Ceramizera to kiedyś to zalałem do silnika. Jakichś wielkich zmian nie zauważyłem, ale może i coś tam dało. W każdym razie nie zaszkodzi.


    Co do oleju to zależy jaki budżet. Jak chcesz coś ekstra to PMO 5w40 Extreme z normą BMW LL 01. Tylko pytanie czy potrzebujesz aż takiego oleju, może wystarczy coś budżetowego skoro mało jeździsz? Bo jeśli coś taniego to Total czy Shell 5w40 da radę :)

    Witam, jaki olej polecacie do BMW:

    Model: E60

    Silnik: 525i N52B25A

    Przebieg: 175 000 km

    Styl jazdy: mieszany z naciskiem na agresywny

    Użytkowanie: mieszane, bardziej miasto

    Zużycie bieżące na l/1000km: nie mogę stwierdzić.

    Instalacja LPG: nie

    DPF: nie

    Dotychczas: vavoline 5w30 XL-III C3

     

    Godnym następcą Valvoline jest PMO. Z tego co wiem to ta sama fabryka co niegdyś Valvo. Teraz Valvo przeniosło się gdzieś na południe Europy i poszli na ilość a nie jakość. Do tego PMO ma więcej PAO i lepsze parametry. Cenowo wychodzi minimalnie drożej. Odpowiednikiem będzie PMO 5w30 C3 albo PMO 5w30 C3 Extreme.


    Miałem N52 u siebie i po przejściu z Valvo na PMO byłem zadowolony :)

  14. Model: E83 X3 3.0D

    Silnik: M57/TU

    Przebieg: 230 000 km

    Styl jazdy: normalny

    Użytkowanie: mieszany

    Zużycie bieżące na l/1000km: nie wiem dopiero kupiłem

    Dotychczas: nie wiem co jest obecnie

    Dawno tu nie zaglądałem i nic nie polecałem, ale niezmiennie polecę PMO 5w40 C3 (chociaż norma C3 nie jest tu konieczna) bądź PMO 5w40 Extreme. Od tego PMO Extreme lepszego raczej nic nie kupisz.


     

    X5M f85

    Jaki olej mogę użyć na dolewkę? W silniku znajduje się to co leją w ASO.

    Jaka jest norma zużycia oleju dla tego silnika?

    Początkowo auto nie brało nic, obecnie około 400 ml na 1000 km

    Jeśli auto bierze 400 ml na 1000 km to znaczy, że czeka Cię remont silnika. Nie upatrywałbym tutaj problemu z olejem. A jak ubywa Ci taka ilość to lej to co najtańsze, bo szkoda drogiego oleju na taką zabawę.

  15. Jak lubisz przycisnąć to szukaj czego na PAO bądź z PAO w składzie. Oleje na HC są mniej trwałe i przy ostrzej jeździe mogą nie dać rady.



    Szukaj 5w30 C3 ewentualnie 0w30 :) A co do marek to było już w tym temacie mówione wiele razy, nawet jak przewiniesz delikatnie w górę to zobaczysz co się teraz leje i co wychodzi najkorzystniej w stosunku Jakość/Cena :D

  16. No podejrzewam, że 99% ludzi własnie jeździ na tej serii z niebieską etykietą :D (gdzie jest 30% PAO) Ten 100% PAO to mega niszowy olej olej i raczej wielu użytkowników nie ma. Ten 100 % PAO to podejrzewam, ma sens jak ktoś po torze jeźdz albo ciągle czerwone pole zahacza :D Przy normalnej jeździe zwykła wersja jest i tak aż ponadto moim zdaniem :D Zresztą przykładem jest moja analiza, która zrobiłem na 5w30 C3 :)



    Kiedyś kupiłem Amsoila 5w40 100% PAO i silnik chodził jak traktor :D A Amsoilowi jakości odmówić nie można. Nawet pisałem do nich oficjalnego maila i odpisali, że to zupełnie normalne i w niektórych silnikach PAO pochłania znacznie gorzej dzwięk niż HC. Więc tej teorii się trzymam bo jak widać potwierdza się praktycznie w każdej marce.

  17. Przecież to normalne. Oleje na bazach PAO gorzej pochłaniają dzwięk, więc czego Ty się spodziewałeś? ;) Valvo to typowy hydrokrak. Niestety wadą baz PAO jest to że silniki chodzą głośniej. Nic w świecie nie jest idealne :D Wady PAO to na pewno wyższa cena i gorsze pochłanianie dzwięku. No ale zalet i tak znacznie więcej, więc nie wiem czy aż tak bardzo istotne jest subiektywne odczucie głośności.


    Jak chciałeś ciszej to było brać ten z niebieską etykietą to chyba linia professional Series ona ma chyba 30% PAO.



    Poza tym PMO jest robione w tej fabryce gdzie Valvo (znaczy w miejscu dawnego Valvo, bo Valvoline teraz przeniosło się do tańszych krajów z produkcją i obniżyli przez to cenę ale i jakość) A PMO to tak według lepsza odmiana Valvo o lepszych parametrach, na trochę bogatszych dodatkach i lepszych bazach , ale za to PMO jest minimalnie droższe (chociaż są sklepy, że cena jest prawie identyczna ;) )

  18. Szukaj czegoś z normą Renault RN0700. Silnik nie jest bardzo wymagający więc jakiejś szczególnej marki Ci nie polecę bo tu sprawdzi się pewnie wszystko :D


    Jak chcesz tanio i dobrze to:


    PMO 5w30 C2

    Total Quartz Ineo ECS 5w30 C2

    Eurol 5w30 C2


    jak chcesz drogo i dobrze to:


    Amsoil 5w30

    Penrite 5w30


    ale nawet jak się uprzesz na jakiegoś Motula czy Castrola to da radę, chociaż nie widzę wiekszego sensu kupowania tego skoro można taniej i lepiej :D

  19. M54 słynie z tego, że lubi sobie wypić trochę oleju, więc moim daniem skoro na PMO nie dolewasz to na tym oleju pozostań. A różnica w cenie pomiędzy PMO a Shellem to pewnie z 20-30 zł. To według Ciebie dużo dołożyć te 30 zł raz na jedną wymianę? ;)
  20. Akurat być lepszym olejem od Racingowego Valvo to żaden problem. O ile Valvoline to średnie oleje, to ich Racingowa wersja jest naprawdę mierna. Każdy kto choć trochę siedzi w motosporcie to wie, że na torze oleje Valvoline nie nadają się do niczego.
  21. Trochę rozwinę moją myśl. Przechodząc na BMW, czytając fora zastanawiałem się, z jaką lekkością ludzie przechodzą w tych autach na inne oleje.

    Lata temu miałem opla omegę 2.0 benzynka przebieg 90tyś km, auto miało 6lat.W niemcowni jeździło na jakimś oleju bez problemowo. Silnik pszczółka. U mnie, pamiętam jak dziś, -15st na dworze a tam nawet na 1 sek nie odezwała się klawiatura . Po ok 3mc od zakupu zmieniłem olej na nowy, jako, że nie wiedziałem co było lane poszedł castrol chyba 5/40 zakupiony w sklepie w niemczech. I co, klawiatura zaczeła się odzywać nawet przy lekkim mrozie.

    Więc jak to jest, skoro u niemca auto nie miało problemu z klawiaturą, a u mnie po zmianie oleju od razu była słyszalna przy odpaleniu, to znaczy, ze jednak olej ma znaczenie.

    Kolejny przykład. Kupiłem silnik M54 do mojej poprzedniej e39. Na start dostał nowy olej castrola 5/40+ płukanka, chodził naprawdę dobrze, po 2godzinach zalany był docelowy olej Liqed Molly Toptec i lipa, inny dźwięk silnika. Bardziej rzężący. Zrobiłem tym silnikiem 50kkm, w między czasie zalany był z powrotem castrol 5/40, potem przy kolejnej wymianie był valvoline 5/40 i pamiętam, że to zemściło, zaraz po zmianie oleju było słychać popychacz ale na ciepłym silniku. W akcie desperacji,przy koljnej zmianie zalałem castrola 10/40, ale bez efektu, kolejnego dnia dostał nowy olej 5/40

    Po tej sytuacji, jedno jestem pewien Castrol to szajs. I w omedze i potem e39, oleje kupowane w różnych miejscach miały inne opakowanie. Ba, stwierdzam, że nawet sam olej miewał inny kolor zależnie od miejsca zakupu.

    Liqed Molly, po 5tyś km był w silniku benzynowym jeszcze w kolorze słomkowym. Castrol, po tym przebiegu, był czarny.

    Ale ogólnie, moje doświadczenie pokazuje, że chyba, nie zawsze zmiana oleju na inny niż był lany dotychczas jest właściwa.

    Stąd moje obawy, motor mam w dobrym stanie, olej trzeba zmienić, ale nie chcę przedobrzyć.

    I dla mnie, "referencyjna" sytuacja po wymianie oleju jest taka. Nowy olej= nieco ciszą gładsza pracą silnika. Tak było wielokrotnie w omedze (no tak do 250kkm :), w e39 różnie, w Busie Renault Trafic z przebiegiem 60-120kkm zawsze pracował ładnie na świeżym oleju.Teraz w Fordzie choć to prawie nowe auto, też na nowym oleju jest nieco cichszy.

    Więc jak to jest z tymi zmianami producentów oleju przy wymianie? czytam, ze co niektórzy zmieniają producenta co wymianę.I zawsze ładnie pracują te motory?

     


    Wystarczy poczytać co nieco na temat olejów i można co wymianę kupować inna markę. Ale jak znajdziesz jedną dobrą to jaki jest sens ciagle coś zmieniać? Kupując olej patrz na jego parametry + na użyte bazy + na opinie innych i wtedy na pewno się nie rozczarujesz jak wybierzesz olej według tych kryteriów. No a Castrol? Cóż, to nie jest dobry olej. Ja nigdy tego oleju nikomu nie polecę, a tym bardziej nie zaleje do siebie :D

  22. W tym budżecie ciężko znaleźć coś lepszego. Dodatkowo możesz spojrzeć na Millersa i Amsoila, one są w granichach 180 zł.



    W niższym budżecie z pewnością poleciłbym PMO kosztuje około 110 zł, ma sporo PAO w składzie i solidne parametry, ale mimo wszystko mając budżet 180 na 4 litry to raczej powinieneś szukać czegoś wśród tych co podałem wyżej.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.